Region

SP ZOZ: jednorazowa strata to nie dług

Siedlce Czw. 14.03.2024 16:11:53
14
mar 2024

– Nie jesteśmy zadłużeni. Strata za rok 2022 to wyjątkowa sytuacja, program naprawczy już przynosi efekty – zapewnia dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Małgorzata Medak na zwołanej 14 marca konferencji prasowej zdementowała pogłoski o złej sytuacji finansowej Zakładu.

To nie jest nowa sprawa. Kwestię ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ za rok 2022 i wdrożenie programu naprawczego Rada Miasta Siedlce omówiła na sesji w październiku ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym dokładnie tutaj: https://siedlce.podlasie24.pl/region/sp-zoz-finansowa-ucieczka-do-przodu-20231024184447 Temat został jednak „odgrzany” w jednej z debat kampanii przed wyborami samorządowymi. Dyrektor SP ZOZ zarzeka się, że w politykę się nie wtrąca, ale musi zareagować na stwierdzenia nie oddające stanu faktycznego, a wywołujące niepokój personelu i pacjentów.

Jak więc idzie realizacja rozpisanego na trzy lata programu? – W tej chwili nie mamy zobowiązań wymagalnych. Choć na koniec roku 2023 przewidywaliśmy stratę, to wygląda na to, że zakończymy go wynikiem dodatnim. Ostateczny wynik przedstawimy po zakończeniu audytu finansowego, przeprowadzanego aktualnie przez biegłego rewidenta – informuje dyrektor Medak.

Zakład zgodnie z zamierzeniami podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia dodatkowy kontrakt i teraz wdraża opiekę koordynowaną w poradniach POZ. Zwiększenie dochodów dadzą mu też nowe poradnie: uruchomiona już poszpitalna poradnia chorób wewnętrznych oraz przygotowywane: chirurgiczna i urazowo-ortopedyczna. Te dwie ostatnie znajdą się w przychodni przy ul. Formińskiego, w pomieszczeniach po stacji krwiodawstwa. Ich remont i adaptacja zakończy się na przełomie marca i kwietnia.

Dyrektor Medak poinformowała ponadto, że nie było zwolnień pracowników z przyczyn pracodawcy, a zakład wdraża przewidziane przepisami podwyżki dla pielęgniarek.

Na czwartkowej konferencji mówiono nie tylko o planie naprawczym, ale i o innych przedsięwzięciach. Największa i najświeższa sprawa to przygotowania do remontu ZOL-u i hospicjum przy ulicy Bema, na które pozyskano fundusze z programu Interreg Polska-Ukraina. Co najmniej do końca roku będzie kontynuowany projekt Centrum Zdrowia Psychicznego. Pilotaż potrwa do końca tego roku, zaś jego kontynuacja będzie zależała od Ministerstwa Zdrowia.

Szpital nie rezygnuje też z planów dużej modernizacji oddziału zakaźnego. Jej kosztorys zwiększył się od 2018 roku z 10,6 do 20,8 mln zł brutto, co jest kwotą nie do udźwignięcia przy obecnym budżecie. Dyrekcja SP ZOZ wiąże tutaj spore nadzieje z Krajowym Planem Odbudowy, w którym mają się znaleźć pokaźne fundusze dla szpitali. Jeśli będzie ogłoszony pasujący do naszych potrzeb konkurs, Zakład z pewnością w nim wystartuje.

OŚWIADCZENIE

Więcej na ten temat na antenie Katolickiego Radia Podlasie w piątkowym (15 marca) porannym programie „Dzień dobry Podlasie”.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mateusz Pt. 15.03.2024 12:29:07

Wpisałem w przeglądarce sprawozdanie finansowe i pierwsze co mi wyskakuje to strona z raportem za 2022 rok. Jak wół 6,5 mln straty. Dla przedsiębiorstw strata to coś normalnego bo inne podatki, koszty itd. Ale nie oszukujmy się, jak jest dziura to trzeba coś w tą dziurę wsadzić. Z moich podatków i z reszty podatników też.