Region

Startup Siedlce, czyli klimat dla młodego biznesu

Siedlce Wt. 18.06.2024 18:59:31
18
cze 2024

Młodzi-zdolni nauczą się, jak przekuć dobry pomysł w dochodowy biznes. Wschodnia Izba Gospodarcza, samorząd Mazowsza i Fundacja Youth Business Poland ruszają z programem „Startup Siedlce”. Przeznaczony dla studentów i doktorantów, ma im pomóc w postawieniu pierwszych kroków w działalności gospodarczej.

– Chcemy pobudzić przedsiębiorczość w siedleckim środowisku akademickim. Istnieją tu studenckie koła przedsiębiorczości, ale dostęp do wiedzy i kapitału na pewno nie jest u nas tak szeroki, jak w dużych miastach. W Warszawie jest więcej inkubatorów, akceleratorów i innych możliwości dostępu do know-how, finansowania i środowiska biznesowego. Chcemy to zacząć w regionie siedleckim – mówi Prezes rady WIG, Zenon Chodowiec.



Jak to ma wyglądać? 18 czerwca na Uniwersytecie w Siedlcach odbył się tzw. Startup camp, czyli prelekcja i warsztaty o współczesnych trendach technologicznych i biznesowych. Nabór chętnych do programu rozpoczął się przed tygodniem, dokładnie 10 czerwca. Odbywa się za pośrednictwem strony https://www.startupsiedlce.ybp.org.pl/ (odnośniki do niej znajdą się na stronie miasta, Izby i siedleckiego uniwersytetu) i potrwa do 20 października. Ci, którzy się zapiszą, wezmą udział w kolejnych warsztatach, odbywających się w jesienne weekendy.

– Mogą przyjść z gotowym pomysłem, mogą się też po prostu zgłosić jako uczestnicy. Kilkadziesiąt osób podzielimy na kilka zespołów. Będziemy ich wspierać w tym, żeby doprecyzowali swoje koncepcje w ramach tzw. design sprintu. Następnie dostaną wsparcie indywidualne od doświadczonych w biznesie mentorów. W grudniu najlepsi zaprezentują swoje projekty i otrzymają nagrody pieniężne – opisuje Adrian Migoń, prezes Fundacji YTB.



– Studenci kierunków ekonomicznych mają przygotowanie biznesplanu i całej otoczki prowadzenia biznesu w programie studiów. Ci z innych wydziałów niekoniecznie są wyposażeni w te kompetencje, a przecież tam też rodzą się dobre pomysły. Mamy przeszło 30 studenckich kół naukowych, które warto nauczyć, jak przekształcić ideę w realny projekt biznesowy – mówi Tomasz Stefaniuk, kanclerz Uniwersytetu w Siedlcach. Dodać tu trzeba, że Startup Siedlce skierowany jest nie tylko do UwS, ale również do Akademii Nauk Stosowanych Mazovia, a także do studentów i doktorantów, którzy mieszkając w Siedlcach studiują w innych miastach, ale tutaj chcieliby rozpocząć działalność gospodarczą.



W projekt zaangażował się Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, dla którego jest to kolejny program wspierania przedsiębiorczości. Wcześniej realizowano już takie dla firm i całych klastrów, dla młodzieży i studentów. – Pilotażowe startupy robiliśmy już w subregionie radomskim, teraz rozszerzamy je na subregion płocki i siedlecki oraz powtarzamy w radomskim – mówi Aleksandra Szwed z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich. Dodaje, że na takie cele będą w najbliższych latach duże europejskie pieniądze i warto się nimi już dzisiaj zainteresować.



Organizatorzy i partnerzy startupu Siedlce zdają sobie sprawę, że nie każdy studencki pomysł na działalność gospodarczą zakończy się powstaniem dobrze prosperującej firmy. Doświadczenie pokazuje, że w trakcie takiego „szlifowania” pomysły mocno ewoluują, a część jest zarzucana i zastępowana innymi. Niektórzy uczestnicy wystartują i szybko się zwiną, ale zyskają doświadczenie, które zaprocentuje im przy drugim lub kolejnym podejściu. Jeszcze inni przekonają się, że nie nadają się na prezesów, ale mogą zostać cenionymi specjalistami w firmach prowadzonych przez kogoś innego. To wszystko jest cenne, bo buduje klimat przedsiębiorczości. W efekcie nawet jeśli utrzyma się i rozwinie jedna firma na kilkanaście, to i tak będzie to sukces. Bo z takich małych przedsięwzięć mogą w kilka lat wyrosnąć spółki działające w skali krajowej lub globalnej, obracające grubymi milionami. Współczesne technologie komunikacyjne sprawiają, że szczególnie w branży AI i informatycznej nie trzeba mieszkać w dużym mieście, by taki interes rozwinąć. Z tego też względu projektowi Startupu Siedlce kibicuje i patronuje samorząd miasta (obecny na spotkaniu Przewodniczący Rady Miasta Maciej Nowak) , który liczy na pobudzenie lokalnej gospodarki.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.