Region

Poligon dla elektryków w Siedlcach

Siedlce Pt. 29.03.2024 14:53:12
29
mar 2024

Powstające w Siedlcach Branżowe Centrum Umiejętności dla elektroenergetyków zostanie uzupełnione o nowy element: poligon szkoleniowy do prac pod napięciem i budowy sieci trakcyjnej. Miasto Siedlce i należące do niego Centrum Kształcenia Zawodowego podpisały w piątek, 29 marca w tej sprawie list intencyjny z firmą Trakcja S.A..

Instalacja ma powstać obok doświadczalnej farmy fotowoltaicznej przy ulicy Zamiejskiej, nieopodal oczyszczalni ścieków. Będą to prawdziwe słupy i przewody energetyczne, na których przyszli technicy będą się wprawiać w pracy na wysokości i pod napięciem. – Będzie to napięcie bezpieczne, które nie zrobi nikomu krzywdy, ale pozwoli na działanie systemów ostrzegawczych. Kursanci będą się więc szkolić w warunkach niemal identycznych jak te, które napotkają w pracy – opisuje Bartłomiej Cygan, członek zarządu i dyrektor techniczny Trakcji S.A.

Co ciekawe, siedleckie „elektryczne” BCU nie miało wcześniej czegoś takiego w planie. Wznoszony właśnie w sąsiedztwie Centrum Kształcenia Zawodowego budynek będzie miał świetnie wyposażone pracownie, z nowoczesnymi narzędziami i aparaturą pomiarową, ale takiej „plenerowej” instalacji nie przewidywano. Pomysł zrodził się w toku roboczych spotkań, jakie powstająca placówka odbyła w ostatnich miesiącach z firmami z branży.

– Potrzebujemy pracowników, którzy potrafią budować sieci trakcyjne i energetyczne. O takich pracowników jest trudno, dlatego sami postanowiliśmy się zaangażować w ich edukację – mówi Bartłomiej Cygan. Z kolei dyrektor CKZ, Małgorzata Szymaniuk-Kruk dodaje: – Od początku wsłuchujemy się w potrzeby biznesu i staramy się na nie odpowiadać. Mam nadzieję, że Trakcja S.A. będzie naszym kolejnym partnerem, obok Politechniki Bydgoskiej, Stowarzyszenia Elektryków Polski i firmy Asaj. Zapraszamy do współpracy kolejne przedsiębiorstwa.

Podpisany w piątek list intencyjny to jeszcze nie umowa. W ciągu najbliższych miesięcy strony mają doprecyzować swój wkład finansowy oraz kwestie opracowania programów kursów. Nieoficjalnie można usłyszeć, że samorząd miasta poza udostępnieniem działki nie będzie miał z tego tytułu dodatkowych wydatków. Spółka dostarczy materiały ze swoich zapasów, a CKZ postara się o fundusze zewnętrzne. Ma to być pierwszy taki poligon szkoleniowy w Polsce, prowadzony wspólnie przez placówkę edukacyjną i działające na rynku przedsiębiorstwo. Partnerzy chcą uruchomić go jednocześnie z całym BCU, czyli na początku przyszłego roku.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.