PE modernizuje najstarszy blok gazowy. 28 lipca wmurowano akt erekcyjny
Siedlce
Pt. 28.07.2023 18:51:49
28
lip 2023
lip 2023
Dwie dekady temu rewolucja, dziś – duża zmiana ewolucyjna. Siedlecka elektrociepłownia wymienia swoje najstarsze źródła kogeneracyjne. 28 lipca wmurowano akt erekcyjny pod modernizację bloku EC 1.
O planowanej wymianie dwóch najstarszych, już nie używanych turbin gazowych na zasilane tym samym paliwem agregaty spalinowe pisaliśmy obszernie pod koniec maja, kiedy Przedsiębiorstwo Energetyczne podpisało umowę z wykonawcą, warszawską firmą Instal (https://siedlce.podlasie24.pl/region/generacyjna-wymiana-pokazna-premia-20230527091310). Dziś można było przekonać się na własne oczy, że prace już się zaczęły. W opustoszałej hali bloku EC1, w miejscu zajmowanym dotąd przez turbiny, rozstawiono krzesła dla licznie przybyłych gości z branży energetycznej i paliwowej, z samorządu i ze świata nauki. Przedstawiciele Izby Gospodarczej „Ciepłownictwo Polskie” i Politechniki Warszawskiej nie szczędzili gospodarzom komplementów. Przypomnieli, że podjęta w połowie lat 90. decyzja ówczesnego prezesa Karola Kraszewskiego o wejściu w kogenerację była w skali kraju pionierska i przetarła ścieżki wielu innym średnim i małym firmom ciepłowniczym. Chwalili też obecny zarząd za unowocześnianie źródeł wytwórczych i śmiałe plany rozwojowe. Najbliższa realizacji jest instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Na dalszą przyszłość planuje się wprowadzanie czystych paliw, takich jak biogaz i wodór, a także źródeł odnawialnych.Prezes Marzena Komar w rozmowie z mediami eksponowała fakt, że zwiększenie dochodowej produkcji energii elektrycznej ochroni mieszkańców Siedlec przed wahaniami cen paliw i tym samym przed skokowymi podwyżkami cen ciepła. Odnowiony blok będzie więc sam w sobie swoistym stabilizatorem, zaś związana z nim premia kogeneracyjna od Urzędu Regulacji Energetyki zabezpieczy Przedsiębiorstwu dodatkowe środki na dalsze inwestycje, wymagane polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Podczas dzisiejszej uroczystości podpisano też kilka umów. Z Akademią Nauk Stosowanych „Mazovia” Przedsiębiorstwo Energetyczne będzie współpracować przy kształceniu przyszłych inżynierów. Natomiast Boryszew S.A. będzie przez najbliższe dwa lata dostarczać naszej elektrociepłowni gaz i odbierać wytworzony przez nią prąd.
Adaptacja opróżnionej hali zacznie się we wrześniu. Nowe silniki powinny znaleźć się w niej pod koniec roku. Uruchomienie zmodernizowanego bloku energetycznego planowane jest na kwiecień.
Zobacz Galerię
26 Zdjęć
0 komentarze