Region

O Włodzimierzu Tetmajerze z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Siedlce Czw. 29.02.2024 14:46:47
29
lut 2024

W czwartek, 29 lutego w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach odbyło się spotkanie nauczycieli i uczniów siedleckich szkół ponadpodstawowych z prof. dr hab. Marią Jolantą Olszewską, pracownikiem naukowym Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

To już trzecia z kolei wizyta profesor Marii Olszewskiej w Siedlcach. Podczas spotkania, kobieta przybliżyła zebranym uczestnikom postać Włodzimierza Tetmajera, bohatera „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, polskiego malarza, grafika, czołowego przedstawiciela okresu Młodej Polski. Artysta zapisał się na kartach polskiej historii z powodu swojej twórczości artystycznej i jest jednym z głównych propagatorów idei sztuki modernistycznej. Mężczyzna pozostawił po sobie bogatą spuściznę malarską, dramaturgiczną i literacką. Dzieła Wyspiańskiego powstały w ciągu zaledwie kilkunastu lat jego twórczego życia. Prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska przedstawia uczniom i ich opiekunom za pomocą prezentacji multimedialnej zarówno ciekawostki z dzieciństwa artysty, jego kluczowe prace i ważne dla niego wydarzenia, jak ślub z Anusią Mikołajczykówną. Pracownik instytutu zaprezentowała także, jak wyglądał podpis Włodzimierza Tetmajera.

Jak podkreśliła prof. Olszewska, do dnia dzisiejszego, nie tylko młodzież, ale także całe społeczeństwo korzysta z wartości zawartych w „Weselu" Wyspiańskiego. Jest to tekst literacki, który wpłynął na rozwój wartości kulturalnych, społecznych i historyczno- patriotycznych w Polsce. To właśnie „Wesele" przekazuje nam symboliczny skrót dziejów narodu polskiego. Utwór Wyspiańskiego daje pretekst do rozważań na temat tożsamości narodowej i skłania do refleksji. Spotkanie z prof. Olszewską przypominało wszystkim dopiero co ukończony rok 2023, który był rokiem Włodzimiera Tetmajera.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.