Region

Jak przeciwdziałać hejtowi? Warsztaty w ZSP nr 2 w Siedlcach

Siedlce Pt. 24.05.2024 13:52:43
24
maj 2024

23 maja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Siedlcach odbyły się warsztaty dotyczące przeciwdziałania hejtowi. W programie znalazły się spotkania z policjantką, informatykiem, scenki rodzajowe, panel dyskusyjny ale też zwiedzanie obiektów w Siedlcach i Liwie.

Warsztaty zorganizowały panie M. Olędzka i A. Kobylińska. W warsztatach uczestniczyli także zaproszeni goście z kierunku technik reklamy z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach.

„Współcześnie stajemy przed wyzwaniem zrozumienia i przeciwdziałania różnorodnym zagrożeniom w sieci i aby im sprostać, młodzież wcielała się w role: ofiary, hejtera, rodzica lub koleżanki hejtowanej osoby” – napisano w relacji z warsztatów.

W Siedlcach uczestnicy zwiedzali Wydział Humanistyczny Uniwersytetu w Siedlcach, oglądali siedlecką katedrę, Ratusz Miejski zwany Jackiem i Pałac Ogińskich.
Główna część warsztatów odbyła się w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, gdzie zorganizowano pogadanki z policjantką Komendy Miejskiej Policji, menedżerem ds. mediów społecznościowych o fake newsach oraz z informatykiem, na temat kradzieży danych osobowych.

Był też panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli sześciu szkół średnich i Uniwersytetu w Siedlcach oraz zadania projektowe przy ognisku integracyjnym.

W Liwie także młodzież miała okazję zwiedzić muzeum, przymierzyć stroje i zbroje rycerskie oraz poznawać historię obrony i ochrony, nawiązując do współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem w sieci.

15 maja, w ramach wydarzeń towarzyszących, odbyła się telekonferencja uczniów ZSP 2 w Siedlcach i Polonii węgierskiej ze Szkoły Polskiej w Budapeszcie. Po krótkich referatach dr hab. Andrzeja Borkowskiego z Uniwersytetu w Siedlcach, dr Małgorzaty Burty z UKSW w Warszawie oraz mgr Moniki Olędzkiej z UwS, młodzież dyskutowała nad językiem Internetu. Przez cały miesiąc prowadzona jest także korespondencja z Polonią litewską oraz szkołą grecką, dotycząca wartości słowa i jego wagi w kontekście życzliwej komunikacji oraz globalnych zagrożeń internetowych.

Patronat honorowy nad warsztatami objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa - dr hab. Sławomir Sobieraj. Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. F. Karpińskiego. Inicjatywę wspierają dyrektor ZSP 2 w Siedlcach - Jolanta Duk oraz dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.


Tekst i zdjęcia: Monika Olędzka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.