Region

Czeka nas drogowa „kumulacja”? Rada Miasta Siedlce przesunęła na przyszły rok pierwsze płatności za przebudowę kilku ulic

Siedlce Pt. 17.05.2024 17:14:43
17
maj 2024

Czy za rok lub dwa Siedlce czeka kumulacja inwestycji drogowych i komunikacyjny paraliż? We wtorek, 14 maja rada miasta przesunęła na przyszły rok pierwsze płatności za przebudowę ciągu ulic w południowej części miasta. Jednocześnie w kolejce czeka przebudowa Składowej i coraz pilniejszy remont wiaduktu warszawskiego.

W idealnym świecie byłoby tak: drogowcy oceniają stan dróg i dają decydentom grafik: „to jest pilne, to może zaczekać”; „najpierw robimy to, a tego nie ruszamy, żeby były objazdy i miasto się nie korkowało”. No i oczywiście „planujemy w taki sposób, żeby przy kolejnej inwestycji nie rozwalać tego, co zrobiono niedawno po sąsiedzku”.
Ale nie żyjemy w idealnym świecie i o kolejności inwestycji decyduje to, na co uda się akurat zdobyć pieniądze. Miasto pisze i składa liczne wnioski o dotacje. Czasem je dostaje, czasem nie, ale kiedy dostaje – robi remonty od razu, bo trzeba się rozliczyć w oznaczonym terminie. To m.in. dlatego trwający właśnie remont ulicy Cmentarnej zerwał część asfaltu położonego rok czy dwa wcześniej na ulicy Niedziałka.

W ostatni wtorek rada miasta modyfikując na żądanie Regionalnej Izby Obrachunkowej tegoroczny budżet, przesunęła na przyszły rok pierwsze płatności za przebudowę ulic Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Okopowej i Artyleryjskiej (cały ten ciąg funkcjonuje pod potoczną nazwą „dróg dla wojska”). Robota miała się zacząć tej jesieni i potrwać do 2026 roku, ale w tych warunkach pewnie trochę się przesunie. – Jeśli chodzi o „drogi wojskowe”, to jesteśmy w trakcie kończenia dokumentacji projektowej. Potem wystąpimy o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, co też potrwa 3-4 miesiące. Zakładamy więc, że prace i tak zaczną się najwcześniej w końcówce tego roku – mówi prezydent Tomasz Hapunowicz. – To jest już uzgodnione z wojskiem i z resortem infrastruktury. Tam też nastąpiły pewne zmiany, bo oni decydują nawet o technologii tej przebudowy (kwestia podwójnej nośności pod duże obciążenia). W naszych wydatkach są też jeszcze wykupy gruntów, co też zajmie czas, dlatego zostało to przesunięte na drugi rok – dodaje skarbnik Kazimierz Paryła.

Można by to było skwitować wzruszeniem ramion i stwierdzeniem „zdarza się, tragedii nie ma” gdyby nie to, że w wieloletniej prognozie finansowej pojawiło się zadanie „remont wiaduktu w ciągu ulicy Warszawskiej”, zapisane do realizacji w latach 2025-26. Czy nie grozi nam jednoczesne rozkopanie południowego i zachodniego wjazdu do centrum? – Tutaj też pojawiają się ograniczenia. Konkretnie: wymagania RDOŚ-u, który zażądał tu raportu środowiskowego. To oczywiście wydłuża procedury o jakieś sześć miesięcy. Nie ma więc szans, by zdążyć z wnioskami i zdobyć pieniądze na tę inwestycję w tym roku. Jest też kwestia wyceny. Możemy uzyskać dofinansowanie do 25 mln zł, natomiast wymagane przez RDOŚ ekrany na pewno ten koszt zwiększą. Czyni to inwestycję mało realną w warunkach opisanych w budżecie – mówi skarbnik. Inwestycja jest więc w długofalowych planach, ale nie ma pewności, czy będzie realizowana dokładnie w latach zapisanych w prognozie.

Siedlce czeka jeszcze jedno duże utrudnienie komunikacyjne. „Drogi dla wojska” mają swoją drugą część: ulice Składową i Łukowską. One również mają być przebudowane pod duże obciążenia, a że pełnią newralgiczną rolę w systemie komunikacyjnym miasta, ich czasowe wyłączenie będzie bardzo uciążliwe. Ten projekt jest mniej zaawansowany w przygotowaniach niż Okopowa i Artyleryjska, ale również ma być realizowany w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

8 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Julka Sob. 18.05.2024 03:22:33

Ul.Ɓłonie same dziury łaty

Prawdziwa siedlczanka Sob. 18.05.2024 02:18:58

A kiedy remont ul. Piłsudskiego? To przecież główna ulica moasta a dziurawa jak szwajcarski ser.

mieszkaniec Sob. 18.05.2024 03:58:33

A nikt nie widzi fatalnego stanu ulicy Floriańskiej i Torowej wraz z chodnikami? Wjazd do miasta od tej strony wiele mówi...

Adaś Sob. 18.05.2024 05:50:54

Floriańska w Siedlcach, ulica zaczyna przypominać drogę na pastwisko w dalekiej od miasta wsi

Baśka Sob. 18.05.2024 05:17:52

Czyli nic się nie będzie działo. Dziury nadal będą tylko zaczyna się sprzedaż naszego mienia siedleckiego budynek przy świętojańskiej i błoniach ale za to w parku pieśni papieskie popłyną. Wójcie czekam na bezpłatny transport miejski.

Leonid Sob. 18.05.2024 18:17:44

Pisowskie wykolejence wygraly wybory to beda latac dziury rodzinne zatrudniajac familie.

Dziurawy ser Sob. 18.05.2024 20:30:01

Przecież większość ulic w Siedlcach jest siana dziurami i latami w asfalcie, chyba nie ma drugiego tak fziurawego miasta na Mazowszu, brak rozmalowan na ulicach, i najśmieszniejsze że po mieście jeżdżą L ki nauki jazdy i egzaminy na prawko, normalnie śmiech na sali, skąd więc mają się nauczyć jeździć młodzi kierowcy jak nie ma oznaczenia poziomego, porażka

Felixa Pt. 17.05.2024 20:02:06

To że remonty ulic powodują utrudnienia w ruchu i wiele innych niedogodności to każdy wie i nie można tego uniknąć i należy to robić. Tak jest nawet z remontem mieszkania ale później jest ładnie i wygodnie. I wszyscy chcemy wyremontowanych ulic w naszym mieście więc nie możemy narzekać.