Kultura

„Figurant” w ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje”

Siedlce Wt. 31.10.2023 16:06:58
31
paź 2023

We wtorek, 7 listopada w Novekino Siedlce w ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” odbędzie się projekcja filmu „Figurant” w reżyserii Roberta Glińskiego. Przed filmem katechezę wprowadzającą poprowadzi ks. Mateusza Czubak. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Akcja filmu „Figurant” dzieje się w Polsce na przełomie lat 50. i 60. Główny bohater Bronek Budny (Mateusz Więcławek) jest młodym człowiekiem, który bardzo interesuje się fotografią. Niedawno skończył szkołę i decyduje się rozpocząć pracę w Służbie Bezpieczeństwa. Jako osoba bardzo ambitna, szybko dostaje zadanie specjalne: ma inwigilować Karola Wojtyłę, coraz bardziej rozpoznawalnego biskupa krakowskiego. Budny będzie to robił przez kolejne 20 lat.

Równocześnie poznaje Martę (Mariannę Zydek), utalentowaną studentkę ASP, która wiąże się ze środowiskiem „Piwnicy pod Baranami”, krytyczną wobec ówczesnych władz. Zafascynowani sobą młodzi ludzie wkrótce biorą ślub. Marta, która nie wie, czym zajmuje się jej partner, chce go wciągnąć w swoje środowisko, liczy, że zawodowo zajmie się fotografią. Tymczasem między Bronkiem a nieświadomym jego istnienia biskupem Wojtyłą (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.Inf. Pras.

POBIERZ APLIKACJĘ


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.