Kościół

Film „Powstaniec 1863” już za tydzień na ekranach kin. Fotoreportaż z ostatniego dnia zdjęciowego

Siedlce Pt. 05.01.2024 18:30:38
05
sty 2024

Od piątku, 12 stycznia będzie można oglądać filmowe dzieło „Powstaniec 1863”. To filmowa historia o zrywie zbrojnym opowiedziana z perspektywy legendarnego kapelana i dowódcy, „ducha Podlasia” – ks. Stanisława Brzóski. Diecezja Siedlecka jest partnerem filmu.

W główną rolę ks. Stanisława Brzóski, którego obawiała się carska Rosja, kapelana oraz dowódcy ostatniego powstańczego oddziału wcielił się Sebastian Fabijański. Na ekranie zobaczymy ponadto: Ksawerego Szlenkiera, Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak, Marcina Kwaśnego. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Tadeusz Syka – twórca filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

19 maja 2023 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbył się ostatni dzień zdjęciowy. Z aparatem towarzyszyliśmy statystom z parafii diecezji siedleckiej oraz naszego Wyższego Seminarium Duchownego.

Film „Powstaniec 1863” to opowieść o ludzkim poświęceniu i ofiarności. O tym, że Powstanie Styczniowe miało sens i kontynuację. Wychowało kolejne pokolenie, które w 1920 roku doczekało wolnej Polski i wygrało z bolszewizmem. Ksiądz Brzóska – kapłan diecezji siedleckiej – pociągnął za sobą ludzi swoim autorytetem. Mamy w nim bohatera, który w kontekście wydarzeń na Ukrainie jest bardzo aktualny. Ten film ma ożywić ks. Brzóskę, pokazać, że ofiarność ma sens.

W imieniu twórców filmu, zachęcamy do obejrzenia tego ważnego filmowego dzieła w naszych kinach już od 12 stycznia; organizujmy wyjścia grupowe. Jeśli w kinie w naszym regionie nie ma informacji o planowanym seansie filmu „Powstaniec 1863” to oddolnie zgłaszajmy grupy, które chciałyby obejrzeć to dzieło. Nasze zainteresowanie tym tytułem będzie wpływać na szerszą dystrybucję filmu.



PRZECZYTAJ: Utwór promujący film „Powstaniec 1863”

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.