Region

Światowy Dzień Radia

Siedlce Sob. 13.02.2021 12:04:00
13
lut 2021

Dobra kawa i dobre radio to dobry początek dnia chyba dla większości z nas:) Dziś to właśnie prezenterzy, reporterzy, operatorzy dźwięku, wszyscy pracownicy Radia a także jego sympatycy obchodzą swoje święto. 13 lutego przypada Światowy Dzień Radia.

Wszystkim radiowcom i sympatykom Radia, bo to przecież święto większości z nas, serdecznie dziękujemy. Radiowcom za to, że dzień w dzień jesteście z nami, informując o tym co ważne. Słuchaczom i dobrodziejom za to, że od prawie 30 lat są z radiem na dobre i na złe. Dziękujemy za słuchanie Katolickiego Radia Podlasie, za wszelkie informacje zwrotne, dotyczące programu oraz za otaczanie rozgłośni płaszczem modlitwy, a także materialne wsparcie, bez którego nie mogłaby funkcjonować.

Składamy także serdeczne podziękowania za pamięć, życzenia i miłe słowa skierowane dzisiaj do Radia Podlasie od Biskupa Grzegorza Suchodolskiego a także kolegów i koleżanek z redakcji Echo Katolickie. Dziękujemy!

Przypominamy, że Radio to jeden z najważniejszych wynalazków końca XIX wieku. Początkowo służyło do przekazywania znaków alfabetu Morse’a, a następnie dźwięku. W roku 1993 rozpoczęło działalność pierwsze radio internetowe. Obecnie przez Internet można słuchać ponad 20 tysięcy stacji radiowych. Powszechnie za twórcę radia uznaje się Guglielmo Marconiego.

ŚWIATOWY DZIEŃ RADIA to święto obchodzone od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii, a ogłoszone przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Z inicjatywą obchodzenia tego święta wyszła Academia Española de la Radio 20 września 2010. Do dyrektora generalnego UNESCO wniosek trafił 26 sierpnia 2011. Pierwsze obchody odbyły się 13 lutego 2012. UNESCO chce w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Twórcą pierwszego w Polsce radia katolickiego był św. Maksymilian Maria Kolbe. Zakonnik był zafascynowany zdobyczami technicznymi i uważał, że wynalazki w pierwszym rzędzie powinny być wykorzystane w działalności apostolskiej. Stąd zrodziło się jego pragnienie wykorzystania radia. Radio było wówczas wielką nowością. W Polsce pierwszy próbny program radiowy wyemitowano 1 II 1925 r. 18 VIII tego samego 1925 r. powstało dopiero „Polskie Radio” jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Regularne nadawanie natomiast rozpoczęło dopiero 18 IV 1926 r. Stacja nadawcza o mocy zaledwie 120 kW została uruchomiona w Raszynie w maju 1931 r. Ta stacja nadawała na falach długich jako stacja Warszawa I. Oprócz niej w okresie międzywojennym uruchomiono jeszcze 8 stacji nadających na falach średnich (Kraków, Katowice, Lwów, Łódź, Poznań, Toruń, Wilno oraz Warszawa II i Baranowicze), które miały zasięg od 45 km (Warszawa II, Kraków, Łódź) do 160 km (Katowice). Główna polska stacja, Warszawa I miała zasięg około 300 km. Po powrocie z Japonii św. Maksymilian podjął starania o uruchomienie Radia Niepokalanów, lecz długo nie mógł uzyskać pozwolenia. Nie czekając na zezwolenie z ministerstwa, w Niepokalanowie postawiono jednopiętrowy murowany budynek, przeznaczony na stację radiową. Zlokalizowano go z dala od pomieszczeń, w których hałasowały maszyny. To stamtąd w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 XII 1938 r. Radio Niepokalanów nadało pierwszą próbną audycję radiową. Oficjalna nazwa radia brzmiała „SP 3 Radio Niepokalanów”, a jego sygnałem był fragment melodii pieśni „Po górach dolinach”. Audycje próbne zostały wyemitowane niestety tylko dwa razy. Do samej wojny Niepokalanów nie uzyskał formalnej koncesji na regularne nadawanie audycji, choć do ich nadawania był gotowy. Zahamowanie działalności radia bardzo często przypisuje się przeciwnikom Kościoła i masonom działającym w polskim rządzie. Nie można jednak wykluczyć, że czynnikiem głównym powstrzymania tej działalności była obawa, że to radio szybko stanie się konkurencją dla Radia Warszawa. Niezwykły rozwój niepokalanowskiego wydawnictwa pozwalał sądzić, że i jego radio nadzwyczaj szybko się rozwinie. Faktem bezspornym był wybuch II Wojny Światowej, a następnie rządy komunistyczne w Polsce, które spowodowały, że katolickie radio musiało zamilknąć na przeszło 50 lat.

Nasze rodzime Katolickie Radio Podlasie zostało powołane do życia 4 września 1991 roku dekretem ks. bpa Jana Mazura. Pierwszym dyrektorem został ks. Henryk Drozd, natomiast pierwszym pracownikiem ks. Janusz Wolski. Pierwsza emisja programu miała miejsce 7 lipca 1992 roku o godzinie 12:45 i trwała niespełna godzinę. Radio rozpoczęło regularne nadawanie 9 lipca 1992 roku, jako radio diecezjalne w Siedlcach. Siedziba radia od początku istnienia mieści się przy ul. bpa Ignacego Świrskiego 56. Dyrektorem rozgłośni od 1 stycznia 2016 roku jest ks. Andrzej Sochal. Wcześniej tę funkcję piastowali ks. Henryk Drozd (1992–1997), ks. Janusz Wolski (1997–2004) oraz ks. kan. Sławomir Kapitan (2004–2015).

Przypominamy, że Katolickiego Radia Podlasie słuchacie na falach 101,7fm / 106,0 fm.

ks. Paweł Broński [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.