Węgrów

Dla kierowców i rowerzystów

Region Pon. 07.04.2025 17:23:05
07
kwi 2025

Trzy samorządy współpracowały przy tym zadaniu w dwóch kadencjach. Pieniądze czerpały z dwóch programów państwowych. Roboty drogowe realizowały w trzech etapach. Powiat węgrowski zakończył modernizację drogi Węgrów-Ruchna.

Użytkowana faktycznie od kilku miesięcy, dziś (7 kwietnia) doczekała się oficjalnego, „VIP-owskiego” otwarcia. Przebudowa drogi Węgrów-Ruchna była przedsięwzięciem bardzo przez okolicznych mieszkańców wyczekiwanym, ale jednocześnie mocno złożonym. Zarządcą drogi jest powiat węgrowski, ale dokładały się także samorządy, przez teren których ona przebiega, czyli miasto Węgrów i gmina Liw. Ale nawet we trójkę trudno byłoby im udźwignąć zadanie za prawie 10 mln zł, dlatego wiodącą rolę odegrały tu pieniądze od państwa.

– Zmodernizowano 2653 m dróg powiatowych. Zbudowano 1326 m ścieżki rowerowej z nawierzchni bitumicznej i 701 m ścieżki pieszo-rowerowej z betonowej kostki. Całość kosztowała prawie 9,5 mln zł, z czego 7,83 mln pochodziło z „Polskiego Ładu”, 1,13 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat dał 252 tysiące, gmina Liw 200 tys., a miasto 52 tys. – wylicza starosta Ewa Besztak.

Roboty trwały dość długo, bo wykonywano je etapami: najpierw droga i ścieżka rowerowa w granicach gminy, potem droga i ciąg pieszo-rowerowy w granicach miasta (Aleja Siedlecka). W ramach tego zadania przebudowano również w Węgrowie kilkusetmetrowe fragmenty ulic: Zwycięstwa i Nadrzecznej.

Zakończona przebudowa poprawi nie tylko wygodę kierowców, ale przede wszystkim bezpieczeństwo rowerzystów, dojeżdżających do Węgrowa ze wsi Ruchna i Ruchenka. Odcinek ten jest też alternatywnym wyjazdem z Węgrowa w kierunku Siedlec.

Podczas otwarcia starosta Ewa Besztak podkreślała wartość wspomnianych programów rządowych, które pokryły ponad 90 procent kosztów inwestycji. Poseł Maria Koc sygnalizowała, że potrzeby samorządów w zakresie dróg wciąż są wielkie, a tymczasem po likwidacji „Polskiego Ładu” dostępność środków na ten cel znacznie się zmniejszyła. Polemizowała z tym dyrektor siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Cichoń, wskazując na zwiększenie środków, które trafiają bezpośrednio do gmin, bez procedur konkursowych. Senator Maciej Górski, burmistrz Paweł Marchela i wójt Katarzyna Żelazowska kładli akcent na współpracy trzech samorządów, dzięki której udało się przeprowadzić złożony pod względem finansowym program, choć po drodze były wybory i częściowa zmiana lokalnych władz.

W tym roku powiat węgrowski największe roboty drogowe koncentruje na terenie gminy Stoczek. Prowadzone tam remonty usprawnią skrót od drogi krajowej nr 62 do miejscowości Sadowne, często używany przez kierowców, którzy jadąc z Węgrowa na północ nie chcą nakładać drogi przez Sokołów Podlaski albo Łochów.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mieszkaniec Pt. 11.04.2025 08:27:52

P.S Wiele się o tym już mówiło. Wstęga Biało - Czerwona nie może być użyta ( nigdy ) do otwierania tego typu imprez. Po jej pocięciu co się z nią robi ???? . To są nasze Barwy Narodowe. Należy im się szacunek . Podobnie jak malowanie, pisanie po flagach biało - czerwonych. NIE MOŻNA !!!! Na takie działania są paragrafy, a politycy powinni o tym wiedzieć

Usenet Wt. 08.04.2025 19:59:27

Odcinek drogi rowerowej poprowadzony w samym Węgrowie starym chodnikiem to jest kpina z użytkownika. Wstyd że taki gniot przeszedł w oznaczeniach.