Region

Siedlce: noworoczny przegląd inwestycji

Siedlce Pt. 05.01.2024 07:21:09
05
sty 2024

Odnowiona pływalnia będzie otwarta po feriach, a miejskie targowisko nawet wcześniej. Dokumentacja na branżowe centra umiejętności jest prawie gotowa. Siedlecki magistrat poinformował o stanie zaawansowania trwających i planowanych inwestycji.

Najbardziej wyczekiwaną jest chyba odnowiona pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 8. Inwestycja realizowana z problemami, borykająca się z przesunięciami terminów i wzrostem kosztów. Konieczność wykonania dodatkowych, nieplanowanych wcześniej robót przesunęła termin z końca ubiegłorocznych wakacji na koniec roku. – Roboty budowlane są zakończone i odebrane przez inwestora. Trwają procedury dopuszczenia obiektu do użytkowania – informuje Dariusz Godlewski, naczelnik wydziału programów rozwojowych w siedleckim urzędzie miasta.

Pytany o datę otwarcia nie podaje precyzyjnej odpowiedzi. Będzie to zależało od tego, jak szybko wydadzą swoje opinie: nadzór budowlany, inspekcja sanitarna i straż pożarna. Z bezpiecznym zapasem można przyjąć koniec ferii zimowych. Ostateczny koszt inwestycji to 14,8 mln zł – ponad 2 mln więcej, niż zakładano. Mamy jednak do czynienia z praktycznie nowym obiektem, „zapakowanym” tylko w stare ściany.

Targowisko na półmetku

Na podobnym etapie, czyli w trakcie dopuszczeń przez organy nadzoru, jest pierwsza część zmodernizowanego miejskiego targowiska – ta od strony ulicy 11 Listopada. Kupcy będą mogli tam wrócić za jakieś dwa tygodnie. Przebudowa drugiej części, od strony ulicy Czerwonego Krzyża, jest planowana na ten rok. Miasto chce ogłosić przetarg na jej wykonanie pod koniec tego miesiąca.

BCU – papiery prawie gotowe

Największe inwestycje podejmowane w tym roku od zera to Branżowe Centra Umiejętności: „elektryczne” przy CKZ i „kolejowe” przy ZSP nr 6. Umowy „projektuj i buduj” miasto podpisało z wykonawcami jesienią. Termin oddania obiektów do użytku jest bardzo krótki: przełom bieżącego i przyszłego roku. Na chwilę obecną (4 stycznia) gotowa i zgłoszona do pozwolenia na budowę jest dokumentacja dla BCU „elektrycznego”. Ta dla „kolejowego” wymagała dodatkowych ekspertyz i uzgodnień, ale ma osiągnąć analogiczny etap w najbliższych dniach. Roboty budowlane powinny więc ruszyć jeszcze przed nastaniem wiosny.

Co na drogach?

W tegorocznym budżecie miasta zapisano sporządzenie dokumentacji na dużą przebudowę dwóch ważnych ulic: Terespolskiej i Sokołowskiej. Same inwestycje stoją pod znakiem zapytania. Będą zrealizowane, jeśli miasto pozyska w ciągu roku dodatkowe pieniądze z zewnątrz. W gorszym stanie wydaje się być Terespolska i dla niej dokumentacja jest prawie na ukończeniu. Dla Sokołowskiej będzie dopiero zamówiona.

Przy okazji prezentacji tych planów wydział dróg odniósł się do uwag zgłoszonych do projektu Terespolskiej przez Mostostal Siedlce. Firma postulowała utworzenie pasów do skrętu na teren zakładu oraz zatok koło pobliskich przystanków autobusowych. Miasto odrzuca te pomysły. Naczelnik wydziału uważa, że wzrost natężenia ruchu w porannym i popołudniowym szczycie, a także liczba jeżdżących na Terespolską autobusów są zbyt małe, by wprowadzać do projektu tak znaczące i kosztowne zmiany. – Musielibyśmy zmniejszyć parkingi, z czego Mostostal raczej nie byłby zadowolony. Nie chcemy powtórzyć błędu popełnionego kiedyś przy zjeździe do fabryki sprężyn, który niepotrzebnie korkuje ulicę Brzeską – stwierdził Wojciech Cylwik.

Ponieważ kapitalny remont jest mglistą perspektywą, drogowcy obiecują na bieżąco łatać najgorsze dziury. Pechowców, którzy uszkodzą tam swoje samochody, odsyłają do swojego ubezpieczyciela. Miasto ma polisę od tego rodzaju roszczeń i kilka osób już z niej skorzystało…

Szkoły – w wakacje


Największe inwestycje w obiekty edukacyjne, związane m.in. z ich termomodernizacją, miasto ma już za sobą. Ale to nie znaczy, że już nic nie zostało do zrobienia. Na ten rok zaplanowano duż remont pomieszczeń I LO im. Bolesława Prusa. Obejmie on część klas, toalety, klatki schodowe i korytarze. Jest tego na tyle dużo, że może być ciężko wyrobić się ze wszystkim w ciągu wakacji. Magistrat dopuszcza więc możliwość wejścia z robotami wcześniej, ale tylko do wybranych, pojedynczych pomieszczeń, których wyłączenie nie zdezorganizuje zanadto toku szkolnych zajęć.

Opóźni się planowane zadaszenie boiska przy Szkole Podstawowej nr 2. Ogłoszony już przetarg został unieważniony. Zakładano bowiem dach dwuspadowy, a tymczasem z góry przyszły wytyczne, że ma to być tzw. hala łukowa. Postępowanie będzie wkrótce powtórzone.

Monitoring

W ciągu najbliższych dwóch tygodni centrum miejskiego monitoringu zostanie przeniesione z głównej siedziby urzędu miasta przy Skwerze Niepodległości do budynku przy ulicy Prusa. Będzie tam więcej miejsca na przyszłą rozbudowę systemu. Sekretarz miasta, Adam Zabijak informuje, że dotychczas miasto koncentrowało się na modernizacji istniejącego systemu (kamery lepszej jakości, montowane po 3-4 sztuki w jednym punkcie, aby „patrzeć” w kilku kierunkach jednocześnie), ale planowana jest też jego rozbudowa o kolejne punkty. Na podstawie własnych obserwacji i konsultacji z policją wytypowano kilkanaście nowych lokalizacji.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Darosław Pon. 15.01.2024 05:21:36

Moim zdaniem Floriańska to jest dramat! Zawieszenie idzie tam stracić..

robert.b Sob. 06.01.2024 09:29:00

Do przepustowość ul. Brzeskiej można podejść jeszcze raz. Do sprężyn nie przyjeżdża tylu dostawców i klientów jak 5 czy 10 lat temu. A do tego maja jeszcze bramę od ul. Ziuty Buczyńskiej. Wjeżdżające tamtędy samochody miały by blisko do magazynów, a tak to musza jeździć dłuższą drogą.

Zaciekawiony Pt. 05.01.2024 06:39:27

A co z planowaną realizacją ronda przy skrzyżowaniu ulic Wojskowej i Cmentarnej?

marian Pt. 05.01.2024 11:56:49

co z ul. FLORIAŃSKO