Region

Siedlce: Festiwal Nauki i Sztuki

Siedlce Wt. 15.10.2024 10:35:14
15
paź 2024

Będzie się odbywał w kilku miejscach jednocześnie, pozwoli zajrzeć w miejsca zwykle niedostępne, zaserwuje ogromną dawkę wiedzy. W czwartek (17 października) w Siedlcach rozpocznie się Festiwal Nauki i Sztuki.

Ta popularyzatorska impreza odbywa się już od ponad ćwierć wieku. Tegoroczna edycja nosi numer 26. Głównym organizatorem jest tradycyjnie Uniwersytet w Siedlcach, ale swoje „cegiełki” dołożą również: Akademia Nauk Stosowanych „Mazovia”, I Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Festiwal potrwa od czwartku do soboty włącznie (17-19 października) i jak zwykle obejmie wszystkie dziedziny wiedzy, którymi zajmuje się siedlecki uniwersytet. Będzie też temat wiodący: ludzkie zdrowie. Inauguracyjny wykład, który wygłosi na otwarciu Festiwalu dr Patrycja Dołowy, nosi tytuł „Od teatru anatomicznego do chirurgii robotowej”. Kto zechce to zgłębiać dalej, będzie mógł się udać na Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz na Wydział Nauk o Zdrowiu, gdzie będzie miał do wyboru m.in. badania krwinek, wykład o historii aspiryny, warsztaty z antropologii sądowej, porady żywieniowe i kosmetyczne, warsztaty ratownicze i wiele innych.

Wydział Nauk Społecznych przyjrzy się prawom człowieka, zagrożeniom w sieci oraz kwestii dezinformacji. Wydział Nauk Rolniczych ma sporo propozycji dla miłośników zwierząt, a Wydział Nauk Humanistycznych zabawy językowe i kilka wycieczek w przeszłość.

Akademia Nauk Stosowanych „Mazovia” pokaże kilka sposobów na to, jak uspokoić rozdygotane codziennymi stresami nerwy. I Katolickie LO podpowie, jak skorygować wady postawy, a Muzeum Regionalne zaraz po uroczystości wręczenia „Złotych Jacków” (czyli corocznych nagród Siedleckiego Towarzystwa Naukowego) zaprosi na spotkanie z autorkami książki o historii mazowieckiego przemysłu zabawkarskiego.

Sporą atrakcją może być „Popołudnie z podróżą”, gdzie o dalekich i egzotycznych krajach opowiedzą zarówno naukowcy uniwersytetu, jak i gość specjalny – autor popularnego podróżniczego bloga „Gdzieś ty był”, Paweł Marciocha.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale – uwaga! – na zajęcia warsztatowe w laboratoriach trzeba się wcześniej zapisać. Niezbędne kontakty są w programie Festiwalu. Wystarczy napisać do osoby prowadzącej krótką wiadomość e-mail.

Więcej o zbliżającym się Festiwalu – w rozmowie z dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, dr hab. Marzeną Stańską.



Program festiwalu



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.