Jubileusz Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy”
Siedlce
Niedz. 24.11.2024 21:26:09
24
lis 2024
lis 2024
Był tort, szampan, odśpiewane „Sto lat” i wiele życzeń. Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy świętował 24 listopada 20-lecie istnienia po reaktywacji. Najpierw była celebrowana Msza Święta w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie. Po niej uczestnicy jubileuszu przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniewie, gdzie odbyła się część artystyczna.
Na scenie jako pierwsza wybrzmiała „Polka Wiśniewska” w wykonaniu Wiśniewiaków, a po krótkim koncercie zaproszeni goście składali życzenia i podziękowania członkom Zespołu, m.in. Janina Ewa Orzełowska - członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego w ręczyła Medal Pro Mazovia, wójt Gminy Wiśniew Barbara Rybaczewska przekazała pieniądze, kosz z prezentami przywiozła wicestarosta powiatu siedleckiego Małgorzata Cepek, a były wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk, obecnie Dyrektor DPT Reymontówka w Chlewiskach wręczył popiersie Władysława Reymonta. Z kwiatami i listami gratulacyjnymi przyjechał także burmistrz Miasta i Gminy Mordy Łukasz Wawryniuk, a także była dyrektor GOK w Wiśniewie Janina Dołgich. List do Wiśniewiaków wystosowała także Małgorzata Borkowska, właścicielka Dworu Mościbrody, a w kolejce z życzeniami ustawili się także sołtysi z terenu Gminy Wiśniew, strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, zaprzyjaźnione Zespoły z naszego regionu, znajomi i przyjaciele.Obchody jubileuszowe to także okazja do spotkań z mieszkańcami, przekazywania tradycji młodszym pokoleniom i radości z długotrwałej obecności Zespołu Ludowego „Wiśniewiacy” na scenie.
Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy powstał z inicjatywy pasjonatów tradycji ludowej i przez lata kultywował regionalne zwyczaje, pieśni i tańce, zachowując autentyczność kultury Wiśniewa. Zespół to grupa folklorystyczna z Wiśniewa, w województwie mazowieckim, która kultywuje tradycje ludowe regionu. Nazwa zespołu upamiętnia Zbigniewa Myrchę, który był jednym z jego założycieli i wielkim miłośnikiem folkloru. Jego wkład w rozwój zespołu oraz kultywowanie tradycji lokalnych jest doceniany do dziś. Kierownikiem muzycznym Zespołu przez 20 lat był Stanisław Wróblewski, ale z powodów zdrowotnych przekazał „pałeczkę” Wojciechowi Ostrowskiemu.
Zespół „Wiśniewiacy” zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, a także cieszy się dużą popularnością wśród miłośników folkloru nie tylko w regionie ale i w Polsce. Zespół angażuje się także w organizację wydarzeń związanych z kulturą ludową i edukację młodszych pokoleń w zakresie tradycji muzycznych i tanecznych.
Zobacz Galerię
26 Zdjęć
Zobacz Galerię
75 Zdjęć
0 komentarze