Region

Prewencja dwa razy silniejsza

Siedlce Wt. 30.01.2024 11:08:50
30
sty 2024

Nie jest tak, że nagle zrobiło się w Siedlcach niebezpiecznie. To, że za niecałe dwa lata policja będzie tu miała pełną kompanię prewencji, to część reorganizacji prowadzonej od kilku lat w skali całego kraju.

Jest 48 funkcjonariuszy, ma być prawie setka. Siły prewencji policji w Siedlcach mają być w ciągu najbliższych dwóch lat dwukrotnie zwiększone. Rada miasta zgodziła się wesprzeć to przedsięwzięcie finansowo kwotą 133 tys. zł. Taka dotacja nie jest niczym nowym ani wyjątkowym. Fundusz Wsparcia Policji działa od dawna, samorządy od lat dorzucają się jak nie do zakupu radiowozu, to do motocykla, względnie do ponadnormatywnych patroli. Tu jednak w grę wchodzi coś znacznie większego.

Na pierwszy rzut oka może to dziwić. Formacje prewencji kojarzą się z zabezpieczaniem masowych imprez: burzliwych demonstracji, wielkich koncertów, meczów „podwyższonego ryzyka”, na które zjeżdżają się nie zawsze grzeczni kibice. Tymczasem w Siedlcach takie imprezy w ciągu roku da się policzyć na palcach. Po co więc rozbudowa wyspecjalizowanych sił?

– Proces reorganizacji samodzielnych pododdziałów i oddziałów prewencji policji odbywa się w całej Polsce od dwóch lat. Został zwiększony ich stan etatowy, także w garnizonie mazowieckim. Samodzielne pododdziały w Płocku i w Radomiu dzięki zwiększeniu stanów do 240 funkcjonariuszy przekształcono w oddziały prewencji. Nowy samodzielny pododdział powstał w Ostrołęce, a z jego pięciu plutonów dwa mają miejsce koncentracji w Siedlcach. Od zeszłego roku 48 policjantów pracuje na rzecz miasta. Koncepcja rozbudowy tych oddziałów zakłada dokładanie kolejnych etatów. Do końca 2025 roku pododdział z Ostrołęki osiągnie stan 247 stanowisk i zostanie przekształcony w oddział. Część jego policjantów będzie pracowała w Siedlcach. Będzie ich dwa razy tyle, co dziś – mówi rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, podinspektor Katarzyna Kucharska.

Co będą tutaj robić? Na pewno nie będą się nudzić. Będą gotowi do szybkiego przerzutu do Warszawy, gdzie wymagających zabezpieczenia imprez jest dużo więcej. Miejscowa komenda będzie mogła po nich sięgać np. w akcjach poszukiwania zaginionych osób, przy zabezpieczaniu dużych wypadków oraz w codziennym patrolowaniu miasta i powiatu. Do tej pory wykonali oni około stu takich służb.

Do czego dokładnie dołożyło się miasto? Nie do etatów, a do projektowania i budowy nowej siedziby. Obecne dwa plutony korzystają z pomieszczeń udostępnionych przez Komendę Miejską Policji przy ulicy Starowiejskiej. Pełna kompania się tam nie zmieści, stąd plan wzniesienia pod tym samym adresem osobnego budynku, specjalnie dla niej. Do końca tego roku ma powstać projekt, sama budowa miałaby być zrealizowana w roku przyszłym.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.