Garwolin

Premier Morawiecki: polski rolnik potrafi oddzielić ziarno od politycznych plew. Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Miętnem

Region Sob. 16.09.2023 21:41:13
16
wrz 2023

Na terenach sportowych Zespołu Szkół im. St. Staszica w Miętnem odbyło się w sobotę 16 września Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”, w którym udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Robert Telus, minister Henryk Kowalczyk, parlamentarzyści z senator Marią Koc, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. Współgospodarzem wydarzenia był starosta garwoliński Mirosław Walicki. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji rolników. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda powiedział, ze rolnik pracuje tak, jakby wszystko zależało od niego, ale jednocześnie modli się i ufa Bogu, tak jakby wszystko zależało od Boga. Jak mówił, rolnik tę zależność rozumie i wie, że jest prawdziwa.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową koncelebrowaną pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Siedleckiej bpa Kazimierza Gurdy wraz z księżmi dziekanami dekanatów z powiatu garwolińskiego. W homilii biskup powiedział, że dzisiejsze święto ma wymiar nie tylko społeczny, ale przede wszystkim ma ono wymiar religijny, duchowy. Ten wymiar wskazuje nam odczytana Ewangelia. Jezus posługuje się w przekazywaniu swojej nauki przykładami wziętymi ze świata przyrody, mówi: „nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani drzewa złego, które by dobry owoc przynosiło, po owocu bowiem poznaje się każde drzewo”. Prawdziwość tej zasady poznaje każdy, nie tylko rolnik, nie tylko sadownik. Jezus tę zasadę przekłada na życie człowieka... - artykułował bp Kazimierz Gurda, który pobłogosławił bochny chleba, płody ziemi i dożynkowe wieńce. Po nabożeństwie korowód z wieńcem dożynkowym, z orkiestrą dętą KGP w Warszawie przeszedł pod scenę główną, gdzie rozpoczął się ceremoniał dożynkowy w wykonaniu zespołu Czerniczanki z kapelą.

W trosce o polską wieś

Następnie starostowie dożynkowi Monika i Marcin Sitnikowie przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu okazały bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów z prośbą, by dzielić go sprawiedliwie. - Dziękuję za ten chleb, owoc pracy rąk ludzkich, owoc pracy rolnika, uświęcony tradycją naszych ojców. Obiecuję, że będę go mądrze i sprawiedliwie dzielił tak, żeby dla wszystkich wystarczyło, a dla nikogo nie zabrakło – obiecał szef rządu i dodał, że polski rolnik potrafi oddzielić ziarno od politycznych plew. Mówił też, że dzisiaj toczy się walka polityczna, która zadecyduje o polskiej wsi. - To mieszkańcom polskiej wsi zawdzięczamy, że istniejemy jako naród, jako państwo. Chociaż państwo polskie znikało z mapy, to jako naród nie przestaliśmy istnieć...- zaznaczył. - Rząd PiS jest z rolnikami zawsze, nie tylko na dożynkach, ale przede wszystkim wtedy, kiedy polski rolnik potrzebuje pomocy i wsparcia, i dlatego kieruje 15 mld zł na wsparcie dla rolnictwa - mówił minister rolnictwa Robert Telus i dodał, że nie jest to żadne rozdawnictwo, tylko dopłaty do zboża, paliwa, kredytów, silosów. Zdaniem ministra, od tego wsparcia zależy bezpieczeństwo żywnościowe i to, czy rząd odbuduje „wyprzedane” polskie przetwórstwo. Nawiązując od jednostronnej decyzji Polski o przedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża do Polski po 15 września, Telus powiedział, że "wcześniej nikt nie pomyślałby nawet, że można podejmować decyzje wbrew Unii Europejskiej".

Wyróżnienia i podziękowania

Dożynki to także okazja do wyróżnień i podziękowań tym, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju polskiej wsi. Pamiątkowe medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymały z rąk premiera Koła Gospodyń Wiejskich, natomiast odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przekazał wyróżnionym rolnikom minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Osobom i rodzinom zaangażowanym w prace lokalnej społeczności minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała honorową odznakę „Meritis pro Familia”, którą w jej imieniu wręczała senator Maria Koc. O wyróżnionych w oddzielnym materiale.

Na zakończenie części oficjalnej Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki podziękował uczestnikom za przybycie i zaprosił do wspólnego świętowania, zwiedzania stoisk KGW i degustacji lokalnych potraw, a na scenie w tym czasie prezentowały się zespoły taneczne i śpiewacze.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

13 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
polski chłop Niedz. 17.09.2023 06:30:56

Mnie się wydaje, że każda pora i miejsce są dobre, by ludziom powiedzieć prawdę i nazwać pewne rzeczy po imieniu. Pan premier i minister rolnictwa to zrobili i chwała im za to.

jak chcesz prawdy Niedz. 17.09.2023 11:26:39

to u Morawieckiego i tvp jej nie znajdziesz.

To jest święto rolników a nie polityków!! Niedz. 17.09.2023 11:25:19

Na takiej uroczystości najważniejsi powinni być ROLNICY . To ich święto ,z ich pracy ,z ich rąk mamy pożywienie. A te tłuste koty tylko sieją zamęt, złość i nienawiść między Polakami

polski rolnik Niedz. 17.09.2023 05:28:51

na pewno potrafi odróżnić ziarno od plew - ale czy potrafi to zrobić premier? Bo rodzi się pytanie: czy to były dożynki, czy wiec wyborczy w ramach kampanii wyborczej? Kto bawił się w politykę - rolnicy, czy premier, który w takim miejscu i w takim czasie powinien być premierem wszystkich Polaków i powstrzymać się od politycznej agitacji i od wykorzystywania każdej okazji do lansowania siebie i swojej partii.

Małorolny Niedz. 17.09.2023 07:32:53

Bardzo trafnie premier nazwał Kołodziejczaka "judaszem polskiej wsi".

Teresa Niedz. 17.09.2023 09:05:48

Świetna impreza i dziękujemy, że mogliśmy wziąć w niej udział. Plac i stoiska bardzo pomysłowo ustawione i było tego bardzo dużo. A jeszcze cos zapytam. Może mi ktoś powiedzieć dlaczego z relacji fb naszych Posłów wygląda jakby grali pierwsze skrzypce na tym Święcie? Gdzie można znaleźć Ministra Kowalczyka, który w imieniu miejscowych parlamentarzystów pełnił rolę gospodarza, Pani Koc która wreczała medale czy Starosta Walicki który był jednym z organizatorów i poza Premierem i Ministerem Rolnictwa miał prawo przemawiać. Nie ładnie to wygląda.

Romek Niedz. 17.09.2023 16:28:10

Tereso, jeśli pisząc o naszych Posłach masz na myśli Iwonę i Grzegorza, to na FB wstawiają tylko swoje zdjęcia, bo z Senator Marią Koc, Ministrem Kowalczykiem i Starostą Walickim jest im nie po drodze / nie licząc tej do Sejmu/. To widać na każdym kroku, że komunikacja między nimi a pozostałymi parlamentarzystami PiS jest daleka od poprawnej.

Atomek Pon. 18.09.2023 13:00:53

No to chyba jeśli nie umieją się z wszystkimi z tej listy dogadać to może coś z Nimi jest nie tak?

Tomek Pon. 18.09.2023 14:24:30

Delikatnie mówiąc cechuje ich typ władczy, nie uznają krytyki i są pamiętliwi

córka rolnika Pon. 18.09.2023 06:00:01

Superowa impreza. Tylko jak na imprezę ogólnokrajową to powinna być jakaś gwiazda a nie chłopcy diskopolowcy. Ale chociaż dobrze, że nie zatrudnili jako konferansjera Brzozowskiego, którego pełno w tvp i w roli gwiazdy skrzeczącego Zenka. A poza tym fajnie było i na ludowo.

Ziarno, czy plewy? Sob. 16.09.2023 19:25:49

Manipulacje pinokia to ziarno, czy plewy?

Uczestnik Jerzy Niedz. 17.09.2023 10:59:57

Brawo za rzeczowe przemówienia dla Pana Premiera, Pana Ministra Kowalczyka, Pana Ministra Telusa i Pana Starosty Walickiego. Homilia księdza Biskupa mądra i pouczająca. Chociażby dla tego warto było być na tych dożynkach.

a gdzie obiecane przez Telusa Pon. 18.09.2023 05:34:58

listy firm, które na ukraińskim zbożu zarobiły? Honorem ręczył, że je ujawni i co - i nic. Czyżby ukrywano te listy bo ktoś ważny jest w to umoczony?