Ryki

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach

Region Pt. 01.03.2024 15:38:40
01
mar 2024

1 marca w Rykach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu na czele z starostą ryckim Dariuszem Szczygielskim oraz burmistrzem Ryk Jarosławem Żaczkiem, a także uczniowie i poczty sztandarowe szkół z powiatu ryckiego.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, sprawowaną przez ks. kanonika Stanisława Chodźko. Podczas kazania ksiądz Chodźko zwracał uwagę na problemy z jakimi musi się zmierzyć dzisiejsza młodzież, nawoływał do tego, aby młodzi nie wybierali najłatwiejszej drogi w życiu, lecz szukali rozwiązań, które są prawdziwie wartościowe.

Po eucharystii poczty sztandarowe opuściły kościół. A przed zebranymi wystąpił młodzieżowy zespół z Zespołu Szkół Zawodowych numer 1 im. Władysława Korżyka. Muzycy zaprezentowali polskie pieśni patriotyczne, uświetniając śpiewem ten uroczysty dzień.


Następnie delegacje z kwiatami udały się na cmentarz parafialny w Rykach złożyć wieńce pod zbiorową mogiłą AK-WIN, po czym udały się do Zalesia, miejscowości, z której pochodził major Marian Bernaciak „Orlik”. Dowódca żołnierzy wyklętych, zginął 24 czerwca 1946 roku w wyniku zasadzki UB. Delegacje pod jego pomnikiem uczciły pamięć niezłomnego dowódcy.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Uczestnik Pt. 01.03.2024 14:35:21

Jakoś ten artykuł się nie klei.

Karol Sob. 02.03.2024 15:04:53

A co jest w nim nie zrozumiałego?