Region

„Narodowe Czytanie” i rapowanie

Siedlce Czw. 07.09.2023 16:43:42
07
wrz 2023

Kanon polskiej literatury w nietypowej oprawie. W czwartek 7 września na siedleckim uniwersytecie odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Uzupełniony współczesnym rapem XIX-wieczny powieściowy klasyk pokazał, że mimo upływu lat wciąż może być inspirujący.

To już dwunasta edycja ogólnopolskiej akcji, mającej na celu popularyzację polskiej literatury. W tym roku wytypowano powieść „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Napisana w latach 1886-1887 zyskała uznanie za barwne opisy, wyrazistych bohaterów, dobre obserwacje społeczne i umiejętne przemycenie sprawy niepodległości Polski. Warto przypomnieć, że Eliza Orzeszkowa była w swoim czasie mocną kandydatką do literackiego Nobla, a w polskiej historii zapisała się nie tylko talentem pisarskim, ale i walką o polityczne równouprawnienie kobiet.

Siedlecki uniwersytet podszedł do Narodowego Czytania nietypowo. Nie zaprosił – jak to się często robi – lokalnych VIP-ów (prezes Mostostalu Tomasz Hapunowicz wystąpił jako prezes Stowarzyszenia Przyjaciół UPH), ale powierzył duże fragmenty powieści uczniom siedleckich szkół średnich. Największą nowością było uzupełnienie treści książki wykonywanym na żywo rapem.

– Postanowiliśmy połączyć tradycję ze współczesnością. Z jednej strony kanon polskiej literatury i przesłania zawarte w powieści przez Elizę Orzeszkową. Z drugiej strony zaprosiliśmy młodzież siedleckich szkół oraz spróbowaliśmy przyłożyć do tej literatury młodzieżowy trend raperski – powiedziała Beata Walęciuk-Dejneka, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych siedleckiego UPH.

– Rymuję pod tematy uzyskane od publiki bądź gram na eventach. Tu jest event o powieści „Nad Niemnem” i z chęcią się sprawdzę. Cieszę się, że kiedyś mama namówiła mnie na tę lekturę. Byłem wtedy poniekąd zmuszony, ale dziś, po latach znajduję tam wiele rzeczy, których nie dostrzegałem jako chłopiec, a które robią na mnie wrażenie – powiedział Mateusz Misiak, rapujący pod pseudonimem „Sor Słowak”. Uczniowie „Prusa” i „Ekonomika” przyznawali, że lektury obowiązkowe odbiera się inaczej, a te z ogólnopolskiej akcji – inaczej, choć są to często te same tytuły. „Narodowe Czytanie” pozwala więc wyjść poza stary szkolny schemat „zakuj, zdaj, zapomnij”.

„Narodowe Czytanie” na siedleckim uniwersytecie trochę wyprzedziło oficjalny kalendarz akcji. W całej Polsce odbędzie się ona bowiem w najbliższą sobotę, 9 września.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.