Region

Marszałkowskie pieniądze dla Siedlec

Siedlce Sob. 01.04.2023 09:06:18
01
kwi 2023

Nie przyspieszą robót, ale poprawią bilans. Siedlce mają dostać od samorządu Mazowsza finansowe wsparcie trzech dużych inwestycji.

Na poniedziałek, 3 kwietnia zapowiedziano podpisanie umowy na dodatkowe fundusze na remont pływalni przy Szkole Podstawowej nr 8. Ta mocno już zaawansowana inwestycja wyceniana jest w budżecie miasta na 14,6 mln zł. Większość tej sumy, prawie 10,2 mln, pochodzi z państwowego programu „Polski Ład”. Dotacja z programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” w wysokości 543 tys. zł pozwoli zmniejszyć wkład własny miasta.

Z tego samego programu mają pochodzić dwie dotacje po 2 mln zł, przeznaczone na renowację parku „Aleksandria” oraz budynku przy Prusa 16/18 (dawnej komendy policji, adaptowanej etapami na siedzibę kilku wydziałów urzędu miasta oraz MOPR-u i Straży Miejskiej). Tu również chodzi o inwestycje, których realizacja jest dawno za półmetkiem. Wartość każdej z nich oscyluje wokół 20 mln zł, toteż dodatkowe pieniądze bardzo się przydadzą. Termin ich przekazania nie został jeszcze określony; jest jedynie opublikowana przez urząd marszałkowski lista dofinansowanych przedsięwzięć.

Skarbnik miasta Kazimierz Paryła powiedział Radiu Podlasie, że marszałkowskie dotacje nie przyspieszą realizacji wymienionych inwestycji. Uwolnią natomiast część środków własnych, które można będzie przesunąć na inne zadania.

We wczorajszej aktualizacji budżetu przesunięto też część pieniędzy z remontu Szkoły Podstawowej nr 2.

Mimo tych zmian, finansowanie wydatków majątkowych jest w Siedlcach bardzo trudne. Większość pieniędzy idzie na obsługę rosnących wydatków bieżących. Na dokończenie inwestycji władze miasta chciały wyemitować nową serię obligacji komunalnych. Decyzję w tej sprawie rada miasta odłożyła jednak wczoraj na przyszły miesiąc, chcąc najpierw zapoznać się z wykonaniem budżetu w pierwszym kwartale.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook