Kontrakt na drugie BCU
Siedlce
Pon. 06.11.2023 16:55:52
06
lis 2023
lis 2023
Miesiąc temu kolejowe, a teraz – elektroenergetyczne. Siedlce inicjują budowę drugiego branżowego centrum umiejętności. W poniedziałek, 6 listopada podpisano kontrakt na szczegółowy projekt i budowę. Termin jest krótki, ale wykonawca zapewnia, że zdąży.
Branżowe centra umiejętności to nowy element systemu szkolnictwa zawodowego. Finansowane są przez państwo, a prowadzić je będą szkoły zawodowe we współpracy z organizacjami pracodawców, wyższymi uczelniami i prywatnymi przedsiębiorstwami. Ich podstawowym zadaniem będzie podnoszenie lub zmiana kwalifikacji osób dorosłych, ale skorzystają z nich również uczniowie i nauczyciele średnich szkół technicznych. Ogółem w Polsce ma powstać 120 takich placówek. W Siedlcach znajdą się dwie: o profilu kolejowym i elektroenergetycznym. Na budowę tej pierwszej podpisano umowę 5 października, a na drugą – 6 listopada.Nowe BCU powstanie przy ulicy Konarskiego, na terenie między tzw. „starym Elektrykiem” (ZSP nr 1) a warsztatami Centrum Kształcenia Zawodowego. Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 1,5 tys. m kw. pomieści kilkanaście bogato wyposażonych pracowni.
Miasto spodziewało się wydać niecałe 12 mln zł, ale nawet po powtórzeniu przetargu okazało się, że musi dopłacić. Najtańsza z czterech złożonych ofert, złożona przez siedlecki Zeltech opiewała na 12,7 mln. Miasto zdecydowało się dołożyć nie tylko dlatego, że szkoda mu dużej rządowej dotacji, ale przede wszystkim dlatego, że uważa obydwa BCU za inwestycje, które zaprocentują w przyszłości.
– Zawsze warto inwestować w edukację. To oferta nie tylko dla mieszkańców Siedlec. W całej Polsce będą tylko trzy centra o profilu elektroenergetycznym, toteż do Siedlec będzie przyjeżdżać wiele osób, aby uzyskać lub podnieść swoje kwalifikacje – mówi prezydent Andrzej Sitnik.
Karol Przesmycki z Zeltechu zapewnia, że choć budynek ma być wzniesiony, wyposażony i oddany w krótkim terminie, bo do końca przyszłego roku, to firma wyrobi się z robotą na czas: – Niezwłocznie po podpisaniu umowy przystępujemy do projektowania, a potem do budowy. Branża elektroenergetyczna jest nam bardzo bliska, bo to od niej rozpoczynaliśmy naszą działalność. Tym bardziej cieszy nas fakt, że będziemy generalnym wykonawcą tego przedsięwzięcia.
Małgorzata Szymaniuk-Kruk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego, które wspólnie z Politechniką Bydgoską i siedlecką firmą Asaj będzie prowadzić nowe BCU, zapowiada na najbliższy rok równie wytężoną pracę nad przygotowaniem oferty programowej, aby nowoczesne pracownie były wykorzystane w pełni: – Wprowadzenie na rynek nowych kwalifikacji to długotrwały proces. Oprócz programów dla BCU planujemy również organizację olimpiady „elektrycznej”, a nasz siedlecki partner już przekazuje nam pierwsze materiały i wyposażenie. Zadbamy, aby budowa nie zakłóciła codziennej działalności CKZ i żeby uczniowie z siedmiu naszych szkół partnerskich mogli nabywać umiejętności i zdawać egzaminy zawodowe.
0 komentarze