Region

Konferencja „Widzę- Rozmawiam- Reaguję”

Siedlce Czw. 21.09.2023 14:47:39
21
wrz 2023

W czwartek, 21 września w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyła się konferencja w ramach kontynuowanej na jesień kampanii „Widzę- Rozmawiam- Reaguję” dotyczącej zagrożeń czyhających na współczesną młodzież”. Celem wydarzenia była m.in. wymiana doświadczeń, działania prewencyjne i sposoby zapobiegania zagrożeniom.

W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele, rodzice, kuratorzy sądowi, przedstawiciele policji oraz stowarzyszenia i instytucje działające na rzecz pomocy młodzieży. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. : Ewa Dziemidowicz, Anna Mikulska, Piotr Mosak, Monika Mikołajczyk oraz sierż. szt. Barbara Jastrzębska z siedleckiej policji. Na konferencji obecni byli: Robert Szczepanik, Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, Aneta Krajewska, Naczelnik Gabinetu Prezydenta, przedstawiciele z Kuratorium Oświaty, Henryk Brodowski, Wójt Gminy Suchożebry oraz inni przedstawiciele władz samorządowych.

Konferencję otworzyła oficjalnie dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Edyta Biarda słowami Boba Talberta , że „Uczenie dzieci liczyć jest ważne, ale uczenie ich co się liczy jest najważniejsze". Dyrektor placówki podkreśliła, że bieżący cykl spotkań pt. „Widzę- Rozmawiam- Reaguję” będzie się skupiał na tym, by przekazać dzieciom i młodzieży to jak wzmacniać odporność psychiczną oraz szukać poczucia własnej wartości. Spotkania mają na celu także zwrócić uwagę rodziców i nauczycieli na problemy młodych ludzi oraz nauczyć ich, jak komunikować się z dziećmi i młodzieżą. Na rozpoczęciu konferencji wystąpił także Robert Szczepanik, który powiedział, że miasto wspiera takie inicjatywy jak ta, a każde spotkanie od kilku lat wnosi swoją indywidualną wartość. Jak podkreślił, nie można udawać, że współczesne młode pokolenie nie ma problemów i nie potrzebuje pomocy.

Po uroczystym otwarciu konferencji, zebrani goście mieli możliwość wysłuchania referatów specjalistów zajmujących się tematyką problemów dotyczących aktualnie dzieci i młodzieży. Pierwszą prelegentką była psychoterapeutka, Ewa Dziemidowicz, od 13 lat pracująca w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Terapeutka w swoim wystąpieniu poruszyła aspekt skutków przemocy werbalnej wobec młodych ludzi i przedstawiła możliwości polepszenia komunikacji przez rodziców i wychowawców z dziećmi. Kolejna przemawiająca, Anna Mikulska opowiedziała o często niemożliwych do zrealizowania oczekiwaniach dorosłych wobec młodych ludzi i ich skutkach. Po krótkiej przerwie kawowej wystąpił Piotr Mosak, psychoterapeuta, coach i mentor, który poruszył problem braku akceptacji i własnej wartości oraz Monika Mikołajczyk z sierż. szt. Barbarą Jastrzębską. Panie przedstawiły propozycje działań wspierających zarówno uczniów, nauczycieli i rodziców w obecnym roku szkolnym 2023/2024.

Na wydarzeniu obecny był także Krzysztof Kosieradzki, przewodniczący lokalnego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w Siedlcach, który w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie powiedział, że instytucje podejmują wspólne działania by takie spotkania jak te z cyklu „Widzę- Rozmawiam- Reaguję” były organizowane, bo cały czas jest na to duże zapotrzebowanie z powodu zmieniających się potrzeb oraz problemów dzieci i młodzieży. Jak podkreślił głównym celem jest by dłuższej perspektywie zapobiegać jak największej liczbie problemów i zagrożeń wśród dzieci i młodzieży.

Organizatorami konferencji byli: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach oraz Komenda Miejska Policji w Siedlcach. Patronem honorowym był Prezydent Miasta Siedlce.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.