Jubileusz 40-lecia istnienia Zespółu Śpiewaczego „Przesmyczanki”
Siedlce
Niedz. 13.08.2023 19:02:04
13
sie 2023
sie 2023
Było odśpiewane „Sto Lat”, była lampka szampana, życzenia i upominki. Jubileusz 40-lecia istnienia świętował 13 sierpnia Zespół Śpiewaczy „Przesmyczanki” z Przesmyk w powiecie siedleckim.
Jubileusz rozpoczął się wspólną modlitwą w kościele parafialnym w Przesmykach. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła, ks. Krzysztof Jaszczuk. Koncelebrował ks. Mariusz Laskowski, proboszcz parafii Łysów.Po Mszy Św. zebrani przeszli do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się Gala Jubileuszowa. Dyrektor GOK – Aleksandra Łęczycka przedstawiła historię Zespołu Przesmyczanki, która przeplatana była slajdami i muzyką w wykonaniu Zespołu.
Życzenia Jubilatom złożył wójt Gminy Przesmyki Andrzej Skolimowski, wraz z Sekretarz Gminy Krystyną Bujnowską, były dyrektor GOK-u w Przesmykach Jerzy Dmowski, Anna Kirchner – prezes Zarządu Oddziału PTTK w Siedlcach, Prezes OSP w Przesmykach a także zaprzyjaźnione Zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa a także Zespół Zaliwianki z Krzymosz.
Marszałek Województwa Mazowieckiego nadał Zespołowi „Przesmyczanki” Medal pamiątkowy „Pro Masovia”. Takim samym medalem uhonorowana została również przewodnicząca Zespołu Helena Prokopiuk.
Podczas uroczystości, w imieniu marszałka Adama Struzika, medale oraz pamiątkowe dyplomy wręczył dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach – Dariusz Stopa.
Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” to polski medal honorowy przyznawany przez marszałka województwa mazowieckiego za przyczynianie się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.
Podczas uroczystości był czas na wspólne śpiewanie i biesiadowanie. Wszyscy zebrani, życzyli kolejnych tak pięknych jubileuszy.
Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy KGW „Przesmyczanki” to pełna nazwa zespołu, który funkcjonuje już 40 lat. Bazą osobową Zespołu było Koło Gospodyń Wiejskich Przesmyki.
KGW założone zostało w 1946 roku. Członkinie KGW chętnie poświęcały swój wolny czas na rozwijanie życia kulturalnego w miejscowym środowisku, urządzały komedyjki, wiejskie zabawy taneczne, różnego rodzaju kursy i konkursy. Wspomagały je instruktorki Powiatowego Związku Kółek Rolniczych z Łosic, które wówczas opiekowały się kołami gospodyń wiejskich.
W latach 70-tych i wczesnych latach 80-tych członkinie KGW Przesmyki do swej działalności kulturalnej dołączyły śpiewanie starych piosenek i pieśni ludowych. Początkowo śpiewały dla własnej przyjemności, później - na różnych uroczystościach gminnych, regionalnych czy powiatowych. KGW samoistnie stało się zespołem śpiewaczym bez nazwy i profesjonalnego kierownictwa muzycznego, natomiast pod kierownictwem przewodniczącej KGW – Heleny Prokopiuk (przez przyjaciół nazywaną Lilą).
W 1983 roku samorząd gminny oddał do użytku wybudowany w czynie społecznym budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Przesmykach. Za wkład i czynny udział w budowie GOK-u KGW i Zespół Śpiewaczy otrzymał lokal. Do chwili obecnej jest on miejscem spotkań członkiń zespołu. Następnie do pracy w ośrodku kultury zatrudniony został muzyk – Stanisław Wróblewski i nauczycielka miejscowej szkoły – Wanda Ignaciuk. Te dwie osoby przyczyniły się do tego, że Zespół rozkwitł, rozwinął swą działalność śpiewaczą, muzyczną i taneczną.
Pan Stasio Wróblewski był kierownikiem muzycznym Zespołu, a pani Wanda Ignaciuk – choreografem. Szefową Zespołu była i do tej pory jest – pani Helena Prokopiuk.
Był to wówczas jedyny zespół folklorystyczny w województwie siedleckim, a po reformach administracyjnych – w powiecie siedleckim. Zespół zapraszany był na uroczystości gminne, powiatowe, kameralne. Swym śpiewem i skeczami urozmaicał różne administracyjne, partyjne i biznesowe gremia.
Kapelę Zespołu tworzyli: Stanisław Wróblewski – akordeon, Jan Pszczel – skrzypce, na perkusji grali kolejno Stefan Wyrozębski, Zbigniew Ługowski, Mariusz Dąbrowski.
Członkinie Zespołu początkowo występowały w jednakowych strojach; granatowa spódnica, biała bluzka i zdobiona kamizelka. Stroje te bardzo chętnie szyła Danuta Lewczuk miejscowa krawcowa, również członkini KGW i Zespołu. Po udziale w konkursie, w którym Zespół nie otrzymał pierwszego miejsca tylko dlatego, że członkinie nie miały tradycyjnych strojów ludowych, zapadła decyzja o zakupie strojów nawiązujących do dawnej ludowej kultury naszego regionu.
Pracownik Centrum Kultury w Siedlcach – pani Wanda Księżopolska, specjalistka w tej dziedzinie, opracowała wzór, według którego stroje zostały uszyte i zakupione.
Od tamtej pory „Przesmyczanki” występują w jednolitych strojach ludowych.
W 1986 roku – 3 lata po powstaniu Zespołu, Koło Gospodyń Wiejskich Przesmyki obchodziło 40-lecie działalności. Jubileusz miał bardzo uroczystą oprawę. Udział w nim wzięło wielu gminnych i wojewódzkich gości. Wtedy to odbyło się uroczyste nadanie imienia zespołowi – chrzciny zespołu. Nazwa zespołu wybrana została spośród wielu propozycji. Jednak uznano, że „Przesmyczanki” to nazwa adekwatna do nazwy gminy.
Zespół „Przesmyczanki” brał udział w bardzo wielu wydarzeniach; w przeglądach zespołów ludowych, konkursach, koncertował w kraju i za granicą. Repertuar Zespołu był i jest bogaty. Zespół śpiewa piosenki ludowe kultywując tradycję i dawne obrzędy. W kościołach i na przeglądach Zespół śpiewa kolędy i pastorałki znane i zapomniane. Piosenki biesiadne wyśpiewywane są na uroczystościach kulturalno – rozrywkowych.
Najzabawniejszą formą działalności Zespołu był program kabaretowy - satyryczne skecze, piosenki, monologi. Ich tematem najczęściej było kulejące rolnictwo.
Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Przesmyczanki” działa 40 lat.
Przez okres swego funkcjonowania realizowało się w nim wiele osób. Przychodziły, odchodziły, ale Zespół trwa. Opasłe pięć tomów kronik, prowadzone przez jedną z przesmyczanek – Elżbietę Saczuk, dokumentują działalność Zespołu.
Niejednokrotnie wybrzmiało, że fundamentem Zespołu jest pani Helena Prokopiuk i pan Stanisław Wróblewski. To dzięki ich pracy i wysiłkowi, wielkiemu zaangażowaniu – Zespół „żyje”. Dołączają do niego nowe osoby m.in. Wojciech Ostrowski, który akompaniuje Zespołowi.
Zobacz Galerię
32 Zdjęć
Zobacz Galerię
71 Zdjęć
info. Mja i przesmyki.org/historiazespol
foto. Mja
0 komentarze