Inauguracja roku akademickiego UwS
Siedlce
Wt. 01.10.2024 15:41:51
01
paź 2024
paź 2024
– Za nami rok pięćdziesięciolecia uczelni i rozpoczęcie nowej kadencji jej władz. Przed nami ostatni rok ewaluacji, która określi nasze miejsce na naukowej mapie Polski – tak opisał sytuację Uniwersytetu w Siedlcach jego rektor, prof. Mirosław Minkina. Na dzisiejszej (1 października) inauguracji roku akademickiego uczelnia pochwaliła się też nowym wydziałem: Wydziałem Sztuki.
– Biorąc pod uwagę osiągnięcia naszych artystów uważamy, że dojrzał czas, by tę dziedzinę rzeczywistości ująć w formułę wydziału. Tak się też stało i z dniem 1 października wyznaczyłem na dziekana wybitnego twórcę, prof. Tomasza Nowaka – powiedział rektor dziennikarzom tuż przed uroczystością.Sztuka dojrzała, więc wyniesiona
Sam Tomasz Nowak, choć dopiero zaczyna, już myśli o rozwoju i mówi, że do sztuk plastycznych dołączą za jakiś czas muzyka i teatr. Na razie jednak trzeba rozkręcić to, co jest: dzienne studia I i II stopnia, gdzie w dobrze wyposażonych pracowniach studenci będą się rozwijać pod okiem doświadczonych praktyków. – Nie zaczynamy oczywiście od zera: pierwsza pracownia plastyki powstała na naszej uczelni już w 1971 roku i prowadzona była przez znanego rzeźbiarza, Mariana Gardzińskiego. To przez lata ewoluowało w różnych strukturach, ale edukacja przez sztuki plastyczne była ciągle obecna. Dziś nasza kadra to 20 osób, reprezentujących różne ośrodki: Siedlce, Katowice, Warszawę i Toruń – mówi dziekan. I zapewnia, że więcej obowiązków dydaktycznych nie odbije się negatywnie na twórczości tych ludzi. Nadal będziemy mogli oglądać ich dzieła w galeriach i na plenerach, bo aktywność artystyczna jest podstawowym warunkiem pracy na wydziale.
Co z medycyną?
Cieniem na dzisiejszej inauguracji położyła się wciąż niejasna sytuacja uruchomionego rok temu kierunku lekarskiego. Ci, którzy ukończyli pierwszy rok, mogą studiować dalej, ale z powodu przeciągających się w nieskończoność kontroli Uniwersytet w Siedlcach nie mógł przeprowadzić rekrutacji następnego rocznika. – W dalszym ciągu oczekujemy na przyznanie nam limitów do rekrutacji na rok 2024/2025. Według oceny naszej i oceny osób niezależnych jesteśmy dobrze przygotowani pod względem kadrowym, infrastrukturalnym i organizacyjnym – mówi rektor Minkina. Czy jednak nie jest na to za późno, skoro nowy rok akademicki już się zaczął? – Wciąż odbieramy telefony od rodziców i od samych kandydatów, którzy chcą podjąć u nas te studia. Jeśli ministerstwa nauki oraz zdrowia zapalą nam zielone światło, to oni chcą u nas studiować – dodaje rzecznik Uniwersytetu, Beata Gałek. Oczekiwane z niecierpliwością decyzje mają zapaść w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni.
Inauguracja na wyjeździe
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 odbyła się trochę nietypowo. Aula w budynku przy ulicy Żytniej jest w remoncie i trzeba było przenieść uroczystość do Centrum Kultury i Sztuki. Ale poza lokalizacją wszystko inne odbyło się zgodnie z tradycją i uniwersyteckim ceremoniałem. Była immatrykulacja nowych studentów, były odznaczenia i wyróżnienia, a obserwowali to wszyscy ważni ludzie w mieście: od parlamentarzystów, przez samorządowców i mundurówkę, do biznesu i instytucji współpracujących.
Zobacz Galerię
25 Zdjęć
7 komentarze
...galeria nie działa !!
Dobrze jest mieć taką uczelnię w mieście, nawet jeśli jej poziom odbiega od wielkomiejskich ośrodków. Jesteśmy prowincją i tak jest w każdym kraju. Problemem jest upadek edukacji pod obecnymi rządami. Życzę podniesienia poziomu i dobrze wykształconych absolwentów prawników i lekarzy.
Ereato, co masz konkretnie na myśli pisząc o upadku edukacji pod obecnymi rządami?
Czarnek to dopiero wprowadził poziom nauczanie otworzył puszkę Pandory straszne
Straszne te wszystkie komisje nie chcą dać zgody może zamknąć WUM a dać zgodę UwS 😂
Straszne to jest plucie we własne gniazdo, drwiny i brak poszanowania i wsparcia, chocby moralnego, dla inicjatywy uniwersytetu, która może tylko prowadzic do rozwoju regionu.
Zamiatanie pod dywan tzw chały tylko dlatego że ,,nasza,, to jest kołtuństwo i dulszczyzna :) brak poziomu nauczania czy nasz czy nie nasz to