III spotkanie profilaktyczne „Na krok przed depresją”
Siedlce
Śr. 05.04.2023 11:26:51
05
kwi 2023
kwi 2023
We wtorek,4 kwietnia w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach odbyło się trzecie spotkanie profilaktyczne na „Na Krok przed depresją” zorganizowane przez Zespół Oświatowy w Krześlinie.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni m.in. dyrektorzy szkół, poradni, placówek oświatowych, pedagodzy, przedstawiciele różnych instytucji, które pracują z dziećmi i młodzieżą. Inicjatywa cyklu wydarzeń, została rozszerzona na skalę całego powiatu do dorosłych.Na pierwszą część spotkania składały się przemówienia gości m.in. wójta gminy Suchożebry, Krzysztofa Bujalskiego oraz dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach Adama Skupa, którzy od początku wspierają inicjatywę spotkań. Parę słów wygłosiła także Monika Głuchowska - dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie. Dyrektor w swoim wystąpieniu nie tylko podziękowała wszystkim zebranym za obecność, ale także podkreśliła rangę kontynuacji uświadamiania społeczeństwa na temat depresji i rosnących statystykach osób chorujących, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zwróciła także uwagę, że do depresji osób nieletnich często przyczynia się lansowany w mediach nieprawidłowy i nierealistyczny wzorzec kanonu piękna poprzez tworzenie np. lalek o idealnych proporcjach, które nie są do uzyskania przez człowieka. Tworzenie iluzji bycia idealnym, powoduje na dzieciach i młodzieży często silną presję i ryzyko popadania w stany depresyjne.
Podczas spotkania zaprezentowano film o depresji „Reaguj zanim będzie za późno”. przygotowany przez uczniów szkoły. Wystąpiła w nim młodzież, która chciała pokazać jak wygląda dzień dziecka z depresją. Na wydarzenie dla uczestników przygotowany został także specjalny tomik poetycki, zawierający wiersze napisane przez uczniów i przez nich ilustrowany. Na trzecie spotkanie profilaktyczne zaproszono dwóch prelegentów: psychiatrę Kamilę Ługowską z prezentacją dotyczącą zagadnienia „Depresji wieku rozwojowego” oraz Krzysztofa Szczygielskiego z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach z prezentacją dotyczącą „Przemocy w szkole, a depresją dzieci i młodzieży”.
Kamila Ługowska od strony lekarskiej opowiedziała o tym jakie objawy towarzyszą depresji u dzieci i młodzieży. Jak podkreśliła utrzymujący się przez dłuższy czas u dziecka gorszy nastrój, utrata zainteresowań czy zmniejszenie energii powinno rodziców zaniepokoić. Przedstawiła także sytuacje, kiedy niezbędna jest konsultacja u lekarza psychiatry u dziecka. Epizod depresyjny, w którym istnieją obciążenia rodzinne, depresja ciężka, zaniedbywanie swoich podstawowych potrzeb, a także bezwzględnie myśli samobójcze i zgłaszanie zamiaru zrobienia sobie krzywdy przez dziecko wymagają pilnej interwencji specjalisty. Jak podkreśliła ścieżki leczenia wyznacza lekarz, także on dobiera, odpowiednie leczenie, które u nieletnich możliwe jest dopiero od 12 roku życia. Nie można jednak zapomnieć, że farmakologia to nie wszystko, a niezbędna jest także regularna terapia dobrana indywidualnie pod każdego pacjenta.
Kolejny prelegent, Krzysztof Szczygielski na wstępie swojego wystąpienia podkreślił rosnącą liczbę zarówno osób z depresją jak i prób samobójczych w Polsce. Jednak ze względu na częste nie zgłaszanie tych sytuacji, w statystykach liczba ta jest zaniżona. Jako jedną z przyczyn depresji wskazał przemoc ze strony rówieśników w najbliższym otoczeniu. Brak oparcia, akceptacji w grupie, a nawet głupie żarty mogą zapoczątkować u kogoś poczucie odrzucenia i rozwinąć u niego epizod depresyjny. Funkcjonariusz przedstawił także w jaki sposób dzieci i młodzież najczęściej odreagowują swoje problemy, trudną sytuację w domu.
Po wystąpieniu odbyła się wspólna dyskusja i podsumowanie wniosków z trzeciego spotkania. Nie zabrakło czasu na pytania indywidualne. Jak podkreśliła dyrektor placówki, Monika Głuchowska w obecnym roku szkolnym planowane są jeszcze dwa spotkania, w tym ze studentami siedleckiej uczelni. Zwieńczeniem obecnej edycji cyklu „Na krok przed depresją” będzie spotkanie 6 czerwca. Na nim podsumowane zostanie wszystko to, co udało się wypracować podczas cyklu wydarzeń. Kolejna edycja tego rodzaju spotkań planowana jest na przyszły rok szkolny.
Zobacz Galerię
22 Zdjęć
0 komentarze