Dziadkowie zadziwiający pomysłowością wnuków
Siedlce
Śr. 25.10.2023 18:38:37
25
paź 2023
paź 2023
Mają czas i pomysły – i nie chcą ich marnować. 25 października w Zbuczynie odbył się II Mazowiecki Konwent Rad Seniorów.
Struktura demograficzna Polski od lat budzi niepokój specjalistów. Z drugiej strony, skoro starzenie się społeczeństwa jest faktem, to z tego niekorzystnego trendu trzeba „wycisnąć” jak najwięcej pozytywów. Rozsądna polityka senioralna pozwala skorzystać z energii ludzi, którzy odchowali już dzieci, aktywność zawodową mają za sobą, a chcą się podzielić z innymi swoim czasem, życiowym doświadczeniem i pomysłami. Organizowane przez nich wydarzenia przy stosunkowo niewielkim wsparciu finansowym przynoszą duże korzyści lokalnym społecznościom.O tym wszystkim była mowa w środę w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie, gdzie odbył się II Mazowiecki Konwent Rad Seniorów. Nazwa nie oddawała bogactwa tego środowiska, bo oprócz rad przyjechali ludzie z klubów seniora, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych. Poza gospodarzami pojawili się przedstawiciele takich miejscowości jak Wiśniew, Mokobody, Izdebki Kosny, Rakowiec, Mordy i Siedlce (gmina wiejska), a nawet Góra Kalwaria.
Rady Seniorów według przepisów są organem doradczo-konsultacyjnym samorządów lokalnych. Ale ich aktywność nie ogranicza się do sporadycznych posiedzeń i przeglądania podesłanych z urzędu papierów. Na spotkaniu w Zbuczynie długo wyliczano podejmowane w tym środowisku inicjatywy: od samokształcenia (poprzez znane od lat Uniwersytety Trzeciego Wieku), poprzez dbałość o zdrowie i dobrą formę, do organizowania imprez międzypokoleniowych, z których korzystają całe dzielnice lub wsie. Festyny, koncerty, wycieczki, wspólne gotowanie, pomoc sąsiedzka – to wszystko jest realizowane przez ludzi z przedziału wiekowego 60+.
Konwent był także miejscem przekazywania wiedzy przez instytucje, które aktywność seniorów wspierają finansowo i merytorycznie. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, organ samorządu województwa, od lat oferuje liczne programy dla tej grupy wiekowej. Prezentował je Paweł Sęktas, który kieruje tam wydziałem polityki senioralnej. Fundusze stawiane do dyspozycji seniorów są pokaźne (w skali województwa to kilka milionów złotych), a zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Sporo wniosków przepada jednak z powodu błędów formalnych: – Bardzo częstym błędem jest brak informacji o dostępności planowanych działań dla osób ze szczególnymi potrzebami. To jest wymóg wynikający z przepisów ustawowych i nie możemy go pomijać – ostrzegał przedstawiciel MCPS.
Wojciech Jagielski ze stowarzyszenia Radomskie Centrum Przedsiębiorczości opowiadał z kolei o mikrograntach na inicjatywy sąsiedzkie. – To raptem 2 tys. zł, ale dodając do tego czas i wkład własnej pracy, można zrobić naprawdę fajne przedsięwzięcia. Działamy na terenie całego Mazowsza, a gmina Zbuczyn jest tu jedną z aktywniejszych. Trzeba też podkreślić, że w wydarzeniach organizowanych przez seniorów często biorą udział ludzie młodsi, np. wnuki. Razem z dziadkami i babciami tańczą, ćwiczą, malują, rzeźbią, gotują. Łączy się w tym przyjemność i wartości edukacyjne.
O konwencie będzie można usłyszeć na antenie Katolickiego Radia Podlasie w czwartek przed południem.
Zobacz Galerię
9 Zdjęć
POBIERZ APLIKACJĘ
0 komentarze