Kościół

Siedlce: Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

Siedlce Pt. 25.02.2022 17:34:48
25
lut 2022

- Kiedy dziś gromadzimy się w katedrze siedleckiej na wspólnej modlitwie, nasze oczy patrzą na Ukrainę. Nasze serca zwrócone są ku naszym wschodnim sąsiadom cierpiącym niewinnie i oddającym życie za swoją Ojczyznę. Nasze uszy nasłuchują dobrych wiadomości o rozwiązaniach pokojowych, ale ich nie ma - mówił w homilii ks. dr Mariusz Świder, podczas Mszy świętej celebrowanej 25 lutego w intencji beatyfikacji byłego bpa siedleckiego Ignacego Świrskiego.

Kapłan wspomniał, że biskup Świrski był człowiekiem, który aż nadto doświadczył okrucieństwa wojny. Ksiądz Postulator przytoczył zebranym słowa, jakie napisał bp Świrski w pierwszym liście z okazji objęcia diecezji:

„Ustał wprawdzie huk armat i bomb, zmieniających w gruzy nasze miasta, ale skutki ich pozostały. Rany zadane przez wojnę jeszcze się ropieją, łzy jeszcze płyną, jęki sierot i wzdychanie wdów jeszcze się rozlegają. Straszna po niej spuścizna moralna ciężkim kamieniem spadła na cały naród. W takich oto czasach podobało się Bogu, abym do Was przyszedł, a przychodząc nie przyniósł ze sobą nic oprócz mocnej nadziei na opatrzność Bożą i tą nadzieją chciał Was wszystkich ożywić.

Ksiądz Mariusz Świder przytoczył także drugi fragment z listu do diecezjan:

Otóż dlatego, że cała Europa, a razem z nią w znacznej mierze i Polska, zapomniała o tej wielkiej prawdzie wyrażonej w psalmie: Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno pracuje ten, który go buduje. Jeżeli Pan miasta nie strzeże na próżno czuwa ten, który je strzeże (Ps 127,1). W budowie Europy tj. społeczeństw europejskich ostatnich dwustu lat pominięte zostały prawie zupełnie wartości religijne i moralne, a wysunięte zostały na pierwszy plan wartości materialne, to jest nagromadzenie bogactw, oraz wartości intelektualne, to jest zdobycze techniczne. Na tych wartościach pokładano największe nadzieje i Europa ukształtowana według ideału ekonomicznego i technicznego miała służyć za wzór dla całego świata i wszystkich późniejszych pokoleń. Otóż ta burza dziejowa, która przeszła nad światem, wykazała, że wielkość nasza, wielkość Europy, zbudowana była na piasku i dlatego upadła, i dlatego upadek jej jest wielki. Zabrakło bowiem jej tej siły duchowej, która łączy wszystkie narody w jedną wielką rodzinę jako dzieci jednego Ojca, który jest w niebie. Jej technika stała się jej zgubą, jej bogactwa i skarby stały się jej przekleństwem.

O jakże to się okazało nietrwałe, jakże marne, jakże strasznie zostały ukarane pycha i zarozumiałość ludzka! Po raz drugi powtórzyła się historia budowania wieży Babel.-czytamy w liście bpa Świrskiego do diecezjan z dnia 4 lipca 1946 roku.

Warto dodać, że niebawem będą opublikowane Listy Pasterskie biskupa I. Świrskiego w opracowaniu ks. dra Mariusza Świdra i dra Rafała Dmowskiego.
Natomiast w marcu w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym będzie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona osobie Sługi Bożego.

Każdego 25 dnia miesiąca o godz. 12.00 w katedrze siedleckiej jest sprawowana Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego.
To stała inicjatywa, którą podejmuje Postulator Procesu ks. dr Mariusz Świder.

Pierwsza liturgia miała miejsce 25 kwietnia 2018 r. i rozpoczęła comiesięczne Msze św. o beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego.
Do modlitw, w procesji z darami dołączone zostaną też intencje zanoszone za wstawiennictwem Sługi Bożego zapisane przez internautów na stronie internetowej poświęconej biskupowi Ignacemu: www.biskupswirski.pl.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.