Kultura

Siedlce: Dni Kultury Chrześcijańskiej

07
paź 2024

W dniach od 13 do 20 października odbędą się w Siedlcach Dni Kultury Chrześcijańskiej. W swoich założeniach mają popularyzować osobę i nauczanie św. Jana Pawła II. Kolejnych kontekstów refleksji dostarcza tematyka Dni Papieskich. W tym roku, w wybranych wydarzeniach tygodnia, będzie akcentowane zagadnienie starości i cierpienia. Wydarzenie jest organizowane w Siedlcach przez Fundację im. św. Jana Pawła II „Fides et Ars” działającą przy duszpasterstwie środowisk twórczych diecezji siedleckiej, Parafię św. Jana Pawła II oraz Szkołę Podstawową nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach.

Rozmawiamy z ks. dr Piotrem Radzikowskim, Dyrektorem Siedleckiej Oficyny Wydawniczej „Podlasie”.

Co jest celem tego cyklicznego wydarzenia?

W założeniu Dni Kultury Chrześcijańskiej mają popularyzować osobę i nauczanie św. Jana Pawła II. Kolejnych kontekstów refleksji dostarcza tematyka Dni Papieskich. W tym roku, w wybranych wydarzeniach tygodnia, będzie akcentowane zagadnienie starości i cierpienia. Czas Dni Kultury Chrześcijańskiej jest także formą publicznej manifestacji wiary i chrześcijańskiego stylu życia.

Jakie założenie towarzyszyło układaniu tegorocznego programu Dni Kultury Chrześcijańskiej?

Bardzo jestem wdzięczny wszystkim, którzy, jak z resztą co roku, twórczo i z zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie i realizację Dni Kultury. Muszę przyznać, że pomysłów na tegoroczną edycję było tak wiele, że zwyczajnie tydzień okazał się zbyt krótki. Siłą rzeczy, musieliśmy dokonać wyboru, staraliśmy się stworzyć możliwie szeroką w odbiorze ofertę, która ukaże w osobie św. Jana Pawła II autorytet na nasze czasy oraz która będzie pomocą w zmierzeniu się z zagadnieniem cierpienia i starości.

Tydzień rozpoczyna Dzień Papieski. Na co zwraca uwagę towarzyszące mu hasło pt. „Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”?

Temat XXIV Dnia Papieskiego nie należy do łatwych, ale jest fundamentalny dla naszego życia i naszej wiary. Cierpienie i starość są organicznie wpisane w naszą ludzką kondycję, są rzeczywistościami, od których nie sposób uciec. Oczywiście, są próby ich „pudrowania” czy niedostrzegania. Brak zgody na nie, niezrozumienie tego czym są,  znajduje w pewnym stopniu swój rezonans chociażby w dzisiejszych postawach proaborcyjnych i proeutanazyjnych. Starość i cierpienie przeżywane w duchu wiary nie są klęską i porażką, ale paradoksalnie mogą stać się szansą odkrycia istoty życia oraz okazją do dojrzewania do świętości.

Według jakiego klucza warto włączyć się w propozycje, jakie znajdziemy w programie Dni Kultury Chrześcijańskiej?

Wśród wydarzeń całego tygodnia zaplanowaliśmy konkursy dla dzieci i młodzieży, spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz Mileną Kindziuk, do swoich wnętrz zaprosi Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Jana Pawła II, nie zapomnieliśmy o melomanach, którym chcemy zaprezentować organowy cykl poświęcony Hiobowi, kontynuując tradycję czytania dzieł św. Jana Pawła II, w parafiach siedleckich i dekanalnych zostanie usłyszymy list apostolski „Salvifici doloris”, nie zabraknie również czasu na modlitwę i osobistą refleksję.



Będziemy szerzej informować o poszczególnych punktach programu.

Źródło: Mat. organizatora

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.