Kościół

Ks. Stanisław Brzóska uhonorowany Sygnetem Niepodległości 16. Festiwalu NNW

Siedlce Niedz. 06.10.2024 16:28:41
06
paź 2024

W Gdyni trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy: Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Podczas pierwszego dnia gali wręczono uhonorowania dla świadków historii i niepokornych twórców – Drzwi do Wolności, Sygnet Niepodległości oraz Platynowego Opornika. Nagroda Sygnetu Wolności została przyznana ks. Stanisławowi Brzósce – duchownemu pochodzącemu z diecezji siedleckiej, ważnej postaci w kontekście powstania styczniowego 1863 roku. Nagrodę w Gdyni odebrał Tadeusz Syka, reżyser filmu „Powstaniec 1863”.

Ideą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego: Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, jest chęć stworzenia przestrzeni, w której mogą spotkać się twórcy inspirowani dziejami walki o niepodległość Polski. Przez 4 dni obecni na festiwalu uczestnicy mogą obejrzeć ponad 60 filmów dokumentalnych i fabularnych, które nominowane są do głównych nagród. Wszystkie filmy ocenia międzynarodowe jury, składające się z aktorów, reżyserów oraz producentów filmowych. Tradycją pierwszego dnia festiwalu, poza konkursem, jest uhonorowanie ważnych postaci dla walki o niepodległości.

Nagrodzony ks. Stanisław Brzóska, urodzony 30 grudnia 1832 r. w Dokudowie (koło Białej Podlaskiej), podczas powstania styczniowego został mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała. Brał udział w bitwie pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Sławatyczami oraz Fajsławicami. W roku 1865, zmuszony rozbiciem jego oddziału, ukrywał się ze swoim pomocnikiem Franciszkiem Wilczyńskim we wsi pod Sokołowem. Po otoczeniu przez wojska rosyjskie miejsca ukrycia powstańców, ksiądz Stanisław Brzóska trafił do niewoli. Wyrokiem sądu został powieszony na rynku w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 r.

Nagrodę dla ks. Brzóski podczas Festiwalu odebrał Tadeusz Syka, reżyser, scenarzysta i producent filmu „Powstaniec 1863”, który jak sam mówi: - Poznając tę heroiczną postać, wiedziałem, że ten film po prostu musi powstać, aby mógł trafić do szerszej publiczności, aby mogli poznać tego bohatera inni.



Info: ks. Bartosz Svabik

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
pamiętajmy Niedz. 06.10.2024 16:45:07

byliśmy, piękny film historia lubi się powtarzać niestety, czy nas stać na takich BOHATERÓW...