Rozkrzewiać wiarę z bł. Pauliną Jaricot
Siedlce
Wt. 09.01.2024 17:31:56
09
sty 2024
sty 2024
- Jakość spotkania z Bogiem jest narzędziem, płucem przekazu wiary - wskazał ks. Jarosław Tomaszewski – sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podczas konferencji w czasie spotkania członków Kół żywego Różańca. 9 stycznia, w liturgiczne wspomnienie bł. Pauliny Jaricot, do katedry siedleckiej przybyło ponad 600 osób. Centralnym punktem wydarzenia było wprowadzenie relikwii założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Po słowie wprowadzenia i przywitaniu gości oraz pielgrzymów, przez proboszcza parafii katedralnej – ks. kan. Dariusza Mioduszewskiego, odbyło się misterium o bł. Paulinie Jaricot.Ks. Jarosław Tomaszewski w konferencji, poszukując odpowiedzi na pytanie „jak rozkrzewiać dzisiaj wiarę?” wskazał, że dziś żyjemy w czasie zmiany epoki. Sięgamy do doświadczenia bł. Pauliny bo wtedy – w XIX w. narodziły się wszystkie problemy, które my dzisiaj, w XXI w. widzimy na schyłku.
- Im większe są starcia, napięcia między światem wiary i niewiary, tym więcej jest ludzi, którzy niosą Ewangelię z większym radykalizmem i zdrowiem ducha. XIX wiek to czas gangreny ludzkiego myślenia, który dzisiaj, na naszych oczach jest dekadencją, dogorywa i za chwilę będzie nowa epoka. W tym samym czasie rodzi się we Francji Paulina. Bóg wzbudza we Francji – Vianneya, w Anglii – Newmana, w Polsce – Bojanowskiego. Tam gdzie jest zawsze upadek, gangrena, tam Bóg szuka zdrowego organizmu. W Siedlcach – Ty! - wskazał ks. Tomaszewski.
W konferencji ks. Jarosław Tomaszewski wskazywał, że na początku misji rozkrzewiania wiary, nie możemy wmówić sobie, że człowiek jest z natury ateistą. - Jeśli ty uwierzysz, że nowoczesny człowiek na tej zmianie epoki jest ateistą, to jesteś oszukany. Dla duszy człowieka naturalna jest wiara. Człowiek przeczuwa Boga - wskazał ksiądz w konferencji.
- Nas dzisiaj powinna cechować „wolność statystyczna”. Przekaz wiary nie zależy od ilości, ale od jakości. Ważne jest, abyśmy dzisiaj w misji przekazu wiary wyzwolili się od „przeliczania nas”. - Owszem musimy znać rzeczywistość, socjologia może nam pomóc, ale ona nie jest bożkiem. W ewangelizacji, przekazie wiary, czyli w misji nie chodzi o ilość. Czasem będą takie epoki, kiedy dwoje ludzi przeniesie Ewangelię dalej. Nie bądźmy niewolnikami statystyk, bo wtedy nam chodzi o ilość, a nie o jakość. Nie chodzi o to, aby Kościół miał dobre statystyki, ale chodzi o Boga - akcentował ks. Tomaszewski.
W konferencji wybrzmiało także wskazanie, że duchowość to bardzo osobista więź z Bogiem; odkrycie Boga jako osobę, która tu i teraz działa w moim życiu. - Miejcie cierpliwość żeby tych waszych bliskich, którzy dzisiaj wydają się być daleko od wiary, nie tyle wprowadzać w intensywną pobożność – do niej kiedyś dojdą – co rozpocząć od życia duchowego - akcentował przybyły gość.
Później był czas na wspólną modlitwę różańcową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Na początku liturgii, nastąpił obrzęd wprowadzenia relikwii bł. Pauliny oraz błogosławieństwo relikwiarza.
Ks. Tomaszewski w homilii, nawiązując do czytań mszalnych, wskazał, że bardzo ważnym zadaniem dziś dla Kościoła w Polsce jest rozkrzewianie wiary wśród ludzi młodych. - Można wrzeszczeć prawdę i rozminąć się z Jezusem. Młody człowiek musi wejść w higienę wewnętrzną. Musi wejść w ciszę. Ja wiem, że to jest bardzo trudne. […] Wiem, że o wiele łatwiej jest wtedy kiedy dasz mu bodźce, ale to nie jest misja, to jest przetrwanie. Proszę was miejcie odwagę zaufać Bożemu słowu. […] Dzisiaj do ludzi młodych musimy też podejść z ciszą wewnętrzną. Jeśli będzie w nich zamęt, ciągły krzyk, rozminą się z Chrystusem, nawet jeśli będzie to krzyk sakralny w Kościele - mówił sekretarz PDM.
Wierni, przed liturgicznym wspomnieniem bł. Pauliny Jaricot odprawiali nowennę ku czci założycielki Żywego Różańca. Czynili to indywidualnie, we wspólnotach parafialnych oraz za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie, w ramach wspólnej modlitwy różańcowej.
Zobacz Galerię
65 Zdjęć
Zobacz Galerię
113 Zdjęć
Link do transmisji na FARO.TV
Fot. xMW, Piotr Grabowski
0 komentarze