Podejmijmy duchową walkę o niebo
Siedlce
Śr. 02.03.2022 12:42:58
02
mar 2022
mar 2022
- Popiół, który przyjmiemy na nasze głowy niech będzie znakiem, że pragniemy nasze serca zwrócić na nowo ku naszemu Bogu i Panu - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda na rozpoczęcie Wielkiego Postu, podczas Mszy św. sprawowanej w środę popielcową. Eucharystię o godz. 10:00 także współkoncelebrował biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.
Środa popielcowa w Kościele rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to czas dany nam od Pana Boga dla naszego nawrócenia.W homilii bp Kazimierz Gurda przypomniał, że czas Wielkiego Postu ma nas przygotować do przeżywania tajemnicy Misterium Paschalnego. Modlitwa, post i jałmużna to środki, które Jezus nam proponuje w walce z pokusami szatana, do odrzucenia grzechu i wytrwania w dobrym. - Nie lekceważmy tego czasu! To czas głośnego wołania Boga do człowieka, wołania do grzesznika. Nikt z nas nie jest bez grzechu i wszyscy potrzebujemy nawrócenia - przypomniał biskup siedlecki.
Potrzebujemy stanięcia przed Bogiem w prawdzie, aby razem z Nim i w oparciu o Bożą łaskę podjąć trud walki z grzechem i przemiany życia. Wielki Post wzywa nas do nawrócenia i praktykowania dobra.
- W modlitwie wyrażamy potrzebę pomocy jakiej może udzielić tylko Bóg. W sytuacjach w których widzimy naszą bezradność, niemoc nasze wołanie do Boga staje się intensywne - wskazał bp Kazimierz Gurda. W ostatnich dniach nasze wołanie o pokój staje się coraz bardziej intensywne. Naszą ufność pokładamy w Panu Bogu, również w sytuacji naszej bezsilności wobec zła.
Ksiądz biskup przypomniał o apelu papieża Franciszka o podjęcie postu i modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. Jednocześnie wyraził wdzięczność władzom państwowym i samorządowym za wszelkie działania pomocowe Ukrainie i współpracę z parafiami. Słowa wdzięczności skierował także do księży, diecezjan, wspólnot parafialnych i zespołów charytatywnych za już okazywane gesty solidarności. Wszelkie działania w diecezji siedleckiej są koordynowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej.
Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem, który jest przypomnieniem o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.
ks. MW
0 komentarze