Siemiatycze

Nie jesteśmy sami w Kościele i dziś tego doświadczamy – procesja w Siemiatyczach

08
cze 2023

Chcemy z odwagą świadczyć o naszej wierze w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina - mówił ks. Bohdan Sawicki rozpoczynając celebrację Mszy Świętej w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzoną w tym roku, 8 czerwca.

Dzisiejsza uroczystość ma przypomnieć nam fundament naszej wiary. Pamiętamy o swojej tożsamości i idziemy w tym dniu w procesji ulicami miasta, by dać temu wyraz i pokazać naszą wiarę światu - mówił w homilii ks. Bartosz Ojdana. Kapłan podkreślał, że każdy z nas ma wybór, możemy ten dzień spędzić tak jak chcemy. Udział w Eucharystii i procesji to nasz wybór. Najlepszy jakiego możemy dokonać w tym dniu.- podkreślał.

Kaznodzieja zwracał uwagę na najważniejsze w tym dniu treści:

- Chwalimy Boga za wielkie dzieła, jakich dokonuje w Kościele i w naszym życiu. Dziękujemy za to. Każdy z nas jest cząstką Kościoła. Idąc razem w procesji doświadczamy wspólnoty, nie jesteśmy sami w Kościele i dziś tego doświadczamy. To dzień ważny też dla tych, których nie ma na Eucharystii. Nasza tu obecność i modlitwa ofiarowana jest też za tych, którzy tracą wiarę. Jesteśmy tu, by dzielić się Bogiem z innymi.

W tym roku Msza Święta wspólna dla obu siemiatyckich parafii sprawowana była w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, skąd wierni przeszli w procesji do kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli. Idąc z modlitwą i pieśnią na ustach zatrzymali się przy czterech ołtarzach.

Książa, siostry karmelitanki, mieszkańcy Siemiatycz i goście spędzający ten czas na Podlasiu bardzo licznie uczestniczyli w procesji. Podniosłość uroczystości podkreślała obecność i zaangażowanie grup i wspólnot: chórów parafialnych, scholi orkiestry dętej OSP, Zespołu Małe Podlasie. Zaangażowali się ministranci, lektorzy. Dorośli, młodzież i dzieci - te najmłodsze z rodzicami, dziadkami, nieśli różańce, poduszeczki, chorągwie. O bezpieczeństwo uczestników dbała policja.

Już od kilku wieków w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa chrześcijanie wychodzą na ulice, place miast i wiejskie drogi i świadczą, że wierzą w Boga i są żywym Kościołem.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Cezary Liana Czw. 08.06.2023 19:11:26

Dziękuję za piękną i jak zwykle obszerną i bogatą relację zdjęciową.