Na Jasną Górę rowerem
Siedlce
Śr. 05.06.2024 13:48:27
05
cze 2024
cze 2024
Właśnie minął półmetek zapisów na I Rowerową Pielgrzymkę Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach 16-21 lipca, a zaplanowana została tak, by mogli w niej wziąć udział nie tylko maniacy dwóch kółek.
Na Jasną Górę rowerami ludzie jeżdżą od dawna, także z naszego regionu, ale nigdy nie przybrało to tak oficjalnej formy. Jak mówi sama nazwa: jest to przedsięwzięcie diecezji siedleckiej, z wyznaczonym przez biskupa siedleckiego przewodnikiem, który zadba zarówno o sprawy organizacyjne i bezpieczeństwo, jak i wymiar duchowy.Pielgrzymowanie na rowerze mocno się różni od takiego na piechotę. Jest krótsze i szybsze, mniej naraża na kontuzje i urazy. Z drugiej strony, idąc można śpiewać, głośno się modlić, słuchać konferencji, rozmawiać, a nawet się spowiadać. Tutaj wspólna modlitwa, śpiew, rozmowy i rozważania też będą – ale tylko na noclegach i postojach. To kwestia bezpieczeństwa, podczas jazdy trzeba po prostu bardziej uważać na otoczenie.
Przewodnik pielgrzymki, ks. Bogumił Lempkowski, to stary rowerowy wyjadacz. Na dwóch kółkach zjeździł całą Polskę i kawał Europy, objechał słynącą z wichrów Islandię i upalne Bałkany, dotarł na krańce kontynentu (Fatima, Nordkapp). Jak sam oblicza, jeżdżąc z młodzieżą, z przyjaciółmi i w pojedynkę „nawinął” już jakieś 40-50 tysięcy kilometrów przez 23 kraje. To nie oznacza, że przygotowywana przez niego pielgrzymka jest przeznaczona dla ludzi o żelaznej kondycji i z profesjonalnym sprzętem. Wręcz przeciwnie: – Do pokonania jest 350 km. Dzienne odcinki wyniosą maksymalnie 75 kilometrów, przeważnie mniej. Co 15-20 kilometrów będzie odpoczynek. Przebiegi i prędkości dopasowałem tak, by dały radę nawet dzieci z podstawówki (V-VIII klasa), dlatego zapraszam do uczestnictwa całe rodziny. W zeszłym roku prowadziłem 300-osobową grupę rowerową Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej i młodsza młodzież spokojnie dawała radę – zachęca ks. Lempkowski.
Jazda będzie się odbywała „na lekko” – bagaże będzie wiózł samochód, tak jak na pielgrzymce pieszej. Nie trzeba więc będzie objuczać rowerów sakwami. 200-złotowe wpisowe pokryje też koszty powrotnego autobusu dla ludzi i ciężarówki dla rowerów.
Zapisy trwają do końca czerwca. Elektroniczny formularz zgłoszeniowy jest dostępny tutaj:
https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=0tIBGWadIEOe7y8nQBLAG_J0ZuIhTsZAg4QRefI3xytUMVQ5TVdLSVZPVklGOFdXR1dWUk5NNjZFWi4u&origin=lprLink, a więcej informacji można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/profile.php?id=61560070576532
0 komentarze