Kościół

Msza św. dziękczynna za dar wizyty Jana Pawła II w Siedlcach oraz zawierzenie Bogu różnych grup społecznych diecezji siedleckiej

Siedlce Niedz. 09.06.2024 23:37:23
09
cze 2024

Starajmy się jak najlepiej wypełnić duchowy testament Jana Pawła II - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w katedrze siedleckiej w niedzielę, 9 czerwca. Tego dnia dziękowano Panu Bogu za pontyfikat Papieża Polaka oraz Jego wizytę w diecezji siedleckiej, która odbyła się 10 czerwca 1999 r.

Dziękczynna Msza św. sprawowana była o godzinie 18.00. Homilię wygłosił biskup siedlecki Kazimierz Gurda.


W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, grup modlitewnych i wspólnot kościelnych oraz delegacje – poczty sztandarowe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z terenu diecezji siedleckiej.

Bp Kazimierz Gurda, w nawiązaniu do niedzielnych czytań mszalnych, wskazał, że kłamstwo – burzy jedność i wzbudza wzajemną niechęć – jest domeną działania szatana. Pan Jezus dokonując dzieła zbawczego niszczy działanie diabła.

- Jezus zwyciężając złego ducha na drzewie Krzyża dał człowiekowi możliwość powrotu do Ojca Niebieskiego i drugiego człowieka; powrotu do życia w prawdzie i jedności - wskazał hierarcha.

Ksiądz biskup w homilii przypomniał historyczną wizytę Jana Pawła II w Siedlcach. - Dla nowego pokolenia mieszkańców naszego miasta i naszej diecezji jest to już wydarzenie historyczne, dla nas którzy w nim braliśmy udział, jest to wydarzenie włączone w nasze życie. Dla pokolenia, które przychodzi po nas i dla następnych pokoleń, my jesteśmy świadkami tego, co przed 25 laty się wydarzyło - powiedział bp Gurda.

Bp Kazimierz Gurda, nawiązując do papieskiej homilii z czerwca 1999 r. wypowiedzianej na Błoniach siedleckich, przypomniał o dwóch ważnych kwestiach z życia Kościoła siedleckiego. Były to: męczeństwo Unitów z Pratulina oraz wartość Chrystusowego Krzyża w życiu wierzących. Męczennicy z Podlasia pokazali kolejnym pokoleniom oraz nam współczesnym, jak wielkimi wartościami są prawda oraz jedność Kościoła. Znaczenia krzyża – biskup siedlecki – odniósł do wydarzeń sprzed 40 lat w Miętnem, kiedy uczniowie miejscowej szkoły zaprotestowali przeciwko usuwaniu symboli wiary z ich przestrzeni życia i pracy. Jan Paweł II podczas wizyty Siedlcach, wspominając te wydarzenia, chciał nam przypomnieć, że jako wspólnota diecezjalna nie możemy o tym zapomnieć. - One stanowią o naszej katolickie tożsamości. […] Są to ważne wydarzenia w historii naszej diecezji. Pokazują ducha wierności tych, którzy niosą w swych sercach dar wiary w Chrystusa i przynależności do Jego Kościoła - wskazał hierarcha.

Ksiądz biskup wymienił także, że realizacja papieskiego testamentu nie polega tylko na samym wspominaniu wydarzeń z naszej historii. Pragnieniem św. Jana Pawła II jest to, abyśmy w każdym pokoleniu trwali w Bożej prawdzie i jedności budowanej w oparciu o Chrystusa. - Świadkowie wiary poprzednich pokoleń dodają nam odwagi, abyśmy upominali się o życie w Bożej prawdzie, zachowanie Dekalogu, prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Byśmy się upominali o prawo do katechezy w szkołach - wyliczył bp Gurda.

Po Eucharystii, wszyscy zebrani przeszli w procesji różańcowej z katedry siedleckiej pod pomnik Jana Pawła II. Tam nastąpiło zawierzenie Bogu przez wstawiennictwo Papieża Polaka różnych grup społecznych naszej diecezji: rodzin, młodzieży, wspólnot kościelnych i grup modlitewnych, Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, władz samorządowych i służb mundurowych oraz Kościoła siedleckiego.Fot. ks. Marek Weresa/Adam Białczak
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
mihau Pon. 10.06.2024 03:07:11

te adidasy ... ciekawe czy ci chłopcy zdają sobie sprawę, jak to wygląda... nie było nikogo, żeby im podpowiedzieć?

spójrz na siebie Pon. 10.06.2024 07:03:15

Carlo Acutis został pochowany w adidasach i bluzie sportowej, nie bądź małostkowy/a,

Kultura Pon. 10.06.2024 18:08:03

A może to nie małostkowość. Poprostu ubiór wyraża szacunek do miejsc czy osób.

Siedlczanka Pon. 10.06.2024 11:02:58

Dzisiaj.. 10 czerwca kiedy dokładnie przypada 25 rocznica wizyty Świętego Jana Pawła II w Siedlcach przez cały dzień ani słowa o tej wizycie.. chociażby fragmentu przemówienia na placu itd. Smutne..