Kościół

Kto żyje Chrystusem, prowadzi do Niego. Dzień Życia Konsekrowanego

Siedlce Śr. 02.02.2022 15:52:02
02
lut 2022

- Jeżeli są osoby życia konsekrowanego, to znaczy, że jest w świecie obecny Chrystus - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze siedleckiej w święto Ofiarowania Pańskiego. Na Eucharystię, połączoną z liturgią światła i dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego, przybyły Osoby Konsekrowane z całej diecezji siedleckiej.

Biskup Kazimierz Gurda wskazał w homilii, że dziś Kościół dziękuje tym, którzy przyjęli dar powołania do pójścia za Chrystusem drogą rad ewangelicznych: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Wszystkie formy życia konsekrowanego są praktykowane w naszym diecezjalnym Kościele. - Wszystkich, mężczyzn i kobiety, którzy odpowiedzieli pozytywnie na Jezusowe wezwanie, zapewniamy o naszej  modlitwie i o naszej bliskości. Jesteśmy wdzięczni za przyjęcie daru powołania i za zaangażowanie się w życie naszego diecezjalnego Kościoła – mówił biskup siedlecki.

Podkreślił, że wszystkich, którzy chcą wejść na drogę życia konsekrowanego, łączy osoba Jezusa Chrystusa, bycie z Nim w stałej relacji. Dodał, że droga powołania osób konsekrowanych jest doświadczeniem Bożej miłości i tego jak oni odpowiadają na ten dar. - Dzięki tej relacji, osoby życia konsekrowanego są znakiem obecności Chrystusa w świecie. Jest to dzisiaj bardzo ważny i potrzebny znak w Kościele dla świata. Bo nie byłoby osób życia konsekrowanego, gdyby nie było Chrystusa. […] Te osoby poświęcają bowiem swe życie nie dla jakiejś, nawet najbardziej wzniosłej idei, ale dla konkretnej osoby. Żyją dla Chrystusa - akcentował bp Kazimierz Gurda.

Biskup siedlecki w homilii przypominał, że osoby życia konsekrowanego żyją tajemnicą Pana Jezusa, który zaprasza do swego Królestwa. Ich codzienność jest ukierunkowana na życie wieczne. - Stają się znakiem życia wiecznego dla niewierzących w Chrystusa, a także dla tych wierzących, którzy prawdę o życiu wiecznym, o życiu w Królestwie Jezusa po śmierci, odrzucili. […] Dziękujemy dzisiaj osobom życia konsekrowanego za ich świadectwo wiary w życie wieczne w Królestwie Chrystusa – zaznaczył ksiądz biskup.

W homilii biskup wskazał, że osoby życia konsekrowanego są także żywym znakiem Bożego miłosierdzia wobec każdego człowieka. Właśnie one potrafią człowiekowi zagubionemu okazać czułość i dać nadzieję, wskazując nową drogę życia. Okazać człowiekowi zagubionemu czułość i dać nadzieję, potrafią pokazać nową drogę życia. -To dzięki osobom życia konsekrowanego wiele osób odnalazło Chrystusa, jako swego Zbawiciela, wielu odnalazło tego, którego kiedyś utraciło. Ten, kto należy do Chrystusa, kto żyje Chrystusem do Chrystusa prowadzi - podkreślił bp Kazimierz Gurda.

W nawiązaniu do Ewangelii i tajemnicy święta Ofiarowania Pańskiego, biskup przypomniał, że osoby życia konsekrowanego okazują, że pragną być przygotowane na dzień Pana, dzień Jego powtórnego przyjścia. Jest on przecież zapowiedziany i jest przez wierzących oczekiwany. Nie wiemy, kiedy to nastąpi, ale wszyscy mamy być przygotowani na powrót Zbawiciela. Aby być gotowym, potrzeba oczyszczenia naszych działań i pragnień. One zawsze powinny być w pełni skierowane na Jezusa Chrystusa. - Jesteśmy bowiem tylko dla Niego. On jest źródłem i celem naszego powołania, naszej misji - wskazał bp Kazimierz Gurda.

W czasie Mszy św. dokonano obrzędu błogosławieństwa świec – gromnic, które są znakiem wierności Chrystusowi, który oświeca życie człowieka; to także wyraz naszego oczekiwania w wierze na spotkanie ze Zbawicielem.

Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda na zakończenie Liturgii dziękując za osoby życia konsekrowanego, zaapelował także o modlitwę o powołania do życia zakonnego.

Pierwszym punktem dzisiejszego spotkania była konferencja ascetyczna, którą wygłosił bp Grzegorz Suchodolski. Kolejnym punktem była adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz modlitwa różańcowa. Na zakończenie wszyscy zebrani uczestniczyli we wspólnej agapie.






Info. ks. Marek Weresa
Foto. Monika Jabłkowska, ks. Paweł Broński

Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.