Zakład Karny w Siedlcach podpisał porozumienie o współpracy z Urzędem Miasta Siedlce
Siedlce
Pon. 14.10.2024 14:51:26
14
paź 2024
paź 2024
W czwartek, 10 października zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach podpisał porozumienie o współpracy z Prezydentem Miasta Siedlce. Porozumienie to stwarza nowe możliwości w zakresie prowadzenia oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osób pozbawionych wolności oraz wspiera ich readaptacje po wyjściu na wolność.
Porozumienie o współpracy sygnowali: Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach kpt. Zbigniew Śpiewak i Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz. Obie instytucje będą współdziałały w zakresie prowadzenia oddziaływań resocjalizacyjnych wobec skazanych.Wspólne działania zostaną ukierunkowane na kształtowanie wśród osób pozbawionych wolności społecznie pożądanych postaw, a tym samym będą sprzyjały ich skutecznej readaptacji. Adresatem wspólnych przedsięwzięć będą m.in. osoby uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz nadużywające tych substancji, więźniowie wykazujący skłonność do postaw nacechowanych agresją, seniorzy, osadzeni z niepełnosprawnościami, bezdomni i zagrożeni bezdomnością, skazani na długoterminowe kary pozbawienia wolności czy wymagający wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej.
Zaplanowano, iż współdziałanie będzie dotyczyło m.in. prowadzenia na terenie zakładu karnego oddziaływań terapeutycznych z zakresu profilaktyki uzależnień i programów resocjalizacji, organizowania inicjatyw kulturalno-oświatowych, prelekcji, warsztatów dla ojców czy poradnictwa prawnego. Ponadto obustronna współpraca przewiduje wykonywanie przez skazanych prac społecznie użytecznych i porządkowych na terenach pozostających w dyspozycji Urzędu Miasta Siedlce.
Podpisane porozumienie stwarza nowe możliwości prowadzenia oddziaływań resocjalizacyjnych, które będą sprzyjały zaktywizowaniu więźniów, budowaniu w skazanych poczucia własnej wartości. Wspólne przedsięwzięcia będą stanowiły ważny element realizowanego procesu resocjalizacji osób pozbawionych wolności w siedleckiej jednostce penitencjarnej. Wykonywanie przez skazanych prac społecznie użytecznych pozwoli konstruktywnie zagospodarować ich czas wolny i kształtować w nich nawyk permanentnej pracy. Osadzeni będą mogli przekonać się, że podejmowany przez nich wysiłek spotyka się z akceptacją ze strony społeczeństwa. Z kolei inicjatywy kulturalno-oświatowe dzięki temu, że wzmacniają więzi społeczne, sprzyjają kształtowaniu motywacji do konstruktywnego rozwoju, pełnią istotną rolę w procesie reintegracji społecznej osób pozbawionych wolności zwiększając szanse skazanych na właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie po odbyciu kary pozbawienia wolności.
Tekst i zdjęcia: por. Przemysław Turyk
1 komentarze
Dobrze, że kontynuowana będzie współpraca z ZK w wymienionych obszarach. Jak bardzo jest ona ważna wiem , bowiem spędziłam dziesiątki jeżeli nie setki godzin ze skazanymi. Dobrze, że poza umiejętnościami miękkimi będą rozwijali swoje umiejętności psychofizyczne które mogą stać się przyczynkiem do jako takiej przeszłości zawodowej... Choć przyznam, że marzy mi się odtworzenie produkcji na terenie zakładu i uczenie zawodu na miejscu. Owocnej współpracy dla każdej ze stron.