Warsztaty specjalistyczne z zakresu diagnostyki i leczenia nowotworów jelita grubego w Siedlcach
Siedlce
Pt. 03.03.2023 11:08:42
03
mar 2023
mar 2023
W czwartek, 2 marca w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach odbyły się wykłady i warsztaty dla lekarzy dotyczące roli badań przesiewowych, diagnostyki, leczenia endoskopowego, chirurgii, radioterapii i chemioterapii w leczeniu nowotworów jelita grubego.
Na wydarzeniu wystąpili m.in. dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, członek zarządu szpitala Mariusz Mioduski, prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz dr hab. n. med. Jakub Radziszewski prof. uczelni, dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, specjalista chirurgii onkologicznej. Dzięki współpracy siedleckiego ośrodka z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie możliwe jest regularne wsparcie merytoryczne, wymiana wiedzy i specjalistów, specjalistyczne szkolenia personelu medycznego oraz udział w badaniach naukowych.Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. Jakub Radziszewski podkreślił, że warsztaty mają na celu poprawę jakości całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz leczenia nowotworów jelita grubego wśród młodych lekarzy.
Prof. Reguła kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie podczas swojego wystąpienia przedstawił aktualną sytuację w Polsce dotyczącą programu badań przesiewowych oraz możliwości diagnostyki i leczenia wczesnych postaci nowotworu jelita grubego.
Członek zarządu siedleckiego szpitala, Mariusz Mioduski zwrócił uwagę, że choroby nowotworowe są plagą naszych czasów, są wykrywane zbyt późno, a kluczową kwestią jest tutaj czas reakcji i ciągła edukacja społeczeństwa i lekarzy.
Dyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii, dr hab. n. med. Lubomir Bodnar poruszył kwestię tego, że warsztaty są świetną okazją, by zaprezentować możliwości siedleckiego ośrodka, w którym istnieje możliwość leczenia pacjentów chorujących na raka jelita grubego w sposób nowoczesny i kompleksowy. Zaczynając od diagnostyki po różnorodne dla pacjentów ścieżki leczenia. Zwrócił uwagę, że oprócz chirurgii, ważną rolę w procesie leczenia odgrywa radio i chemioterapia. Obecnie od marca pojawiają się także zupełnie inne, innowacyjne metody leczenia, które polegają na immunoterapii, czyli obudzeniu własnego organizmu pacjenta przeciwko komórkom nowotworowym rakowym jelita grubego. Daje to wyśmienite wyniki i możliwość zwalczenia choroby u grupy pacjentów, którzy mają tzw. genetyczne predyspozycje. Ci pacjenci, w liczbie 20% mogą skorzystać z takiej terapii w siedleckim ośrodku i daje im to nawet zdecydowanie lepsze szanse na kontrolowanie choroby niż terapie klasyczne oparte na samej chemii.
Wydarzenie zostało objęte patronatem rektora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Mirosława Minkiny. Regularny udział w warsztatach stwarza możliwości zdobycia praktycznej wiedzy dla studentów kierunków Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu i podniesienie jakości świadczonych usług przez przyszłą kadrę medyczną siedleckiego ośrodka.
Zobacz Galerię
13 Zdjęć
0 komentarze