Kościół

Radiowa Niedziela 4 maja

01
maj 2025

W niedzielę, 4 maja, księża posługujący w Katolickim Radiu Podlasie odwiedzą dwie parafie w ramach Niedzieli Radiowej. Będą to: parafia pw. św. Józefa w Siedlcach oraz parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim. Spotkania będą okazją do wspólnej modlitwy oraz rozmów o misji i działalności rozgłośni.

Ks. Paweł Broński będzie gościć w parafii pw. św. Józefa w Siedlcach

Proboszczem parafii jest ks. kan. Sławomir Olopiak. Historia parafii sięga roku 1931, kiedy to bp H. Przeździecki utworzył parafię pw. Opieki św. Józefa i została wybudowana tymczasowa kaplica. Niestety działania wojenne spowodowały zniszczenie kaplicy, a władze komunistyczne nie wyrażały zgody na budowę kościoła. Dopiero bp Jan Mazur erygował obecną parafię w 1984 roku. Kościół parafialny wybudowany zostal w latach 1989–1992, staraniem ks. Leona Balickiego i poświęcony w 1995 r. przez bpa Jana Mazura. 19.03.1999 r. bp Jan Wiktor Nowak ustanowił kościół diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.

Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, ks. Przemysław Świderski, w ramach Radiowej Niedzieli odwiedzi parafię p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim

Proboszczem parafii jest ks. kan. Henryk Skolimowski. Pierwotny kościół był fundacji Jana i Zofii Daniłowiczów z 1564 r. Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1782-1784 przez Augusta Czartoryskiego, od 1874 r. zamieniony na cerkiew. W 1921 r. utworzona została parafia rzymskokatolicka. Styl eklektyczny, wystrój wnętrza barokowy.




Podczas Radiowej Niedzieli można nabyć książki (nie tylko religijne) dla dzieci i dorosłych:


„Przekroczyć siebie”


„Przekroczyć siebie” to bardzo autentyczna podróż w głąb siebie. Autentyczna, bo oparta na osobistych doświadczeniach drogi wiary autora, holenderskiego księdza Henriego Nouwen’a, w którego dorobku można znaleźć wiele bestsellerowych książek o duchowości chrześcijańskiej.



Ks. Kazimierz Matwiejuk - „Trudne pytania, pewne odpowiedzi”


„Trudne pytania - pewne odpowiedzi” to swoiste vademecum współczesnego człowieka, które pozwoli mu odnaleźć się w skomplikowanym świecie. Przystępna forma, pogłębienie tematu, odwołanie do wielu autorytetów to tylko niektóre istotne atuty publikacji, która nie tylko pozwoli zgłębić trudne prawdy wiary, ale także znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania człowieka XXI wieku. Może pomóc ożywić wiarę, rozwinąć swoje intelektualne perspektywy, zdobyć cenne argumenty do dyskusji w obronie stanowiska Kościoła.



„Błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia”


Kodeń, Leśna, Orchówek, Parczew, ale także Mokobody, Goźlin, Górki, Radzyń i jedenaście kolejnych parafii diecezji siedleckiej… Co łączy je wszystkie? Wielka miłość do Matki Bożej – wszystkie one stanowią miejsca kultu maryjnego na mapie Podlasia. Ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski, autor licznych i cenionych publikacji, zaprasza czytelników do przeżycia niezwykłej duchowej drogi śladami pobożności maryjnej, którą od pokoleń żywią mieszkańcy Diecezji Siedleckiej.


„Niesamowite życie świętej Rity”


Czy Twoje dziecko marzy o historiach pełnych odwagi, miłości i nadziei? Poznaj książkę, która przeniesie najmłodszych czytelników w świat inspirującej opowieści o kobiecie, która nigdy się nie poddawała! Święta Rita, patronka spraw beznadziejnych, pokaże dzieciom, jak stawiać czoła trudnym, codziennym wyzwaniom i wierzyć, że z Bożą pomocą niemożliwe staje się możliwe!

Dzięki przystępnemu językowi młodsi czytelnicy mogą z łatwością zrozumieć treść i głębokie przesłanie tej historii. Ilustracje, pełne barw i szczegółów, ukazują postać Świętej Rity - od jej dzieciństwa w malutkim włoskim miasteczku, przez trudne momenty jej życia, aż po niezwykłe wydarzenia, które doprowadziły do wyniesienia jej na ołtarze.

Książka ma na celu nie tylko przybliżyć dzieciom postać Świętej Rity, ale także zachęcić je do refleksji nad wartościami takimi jak empatia, wytrwałość, przebaczenie i nadzieja w trudnych sytuacjach. Poznając życie św. Rity, dzieci uczą się, że w każdej chwili trzeba zaufać Bogu i wierzyć, że nawet najbardziej skomplikowane problemy mają swoje dobre rozwiązanie. Książka jest idealna do wspólnego czytania z rodzicami, jak i samodzielnej lektury. Zawarta w niej historia z pewnością pozostanie w sercu najmłodszych czytelników na długie lata.


„Narodziny Klekotka”


Jak młody bocian, po powrocie wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami Słońca do Polski, odbudował gniazdo? Jak poznał piękną bocianicę? Jak stworzyli pełną miłości rodzinę? Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć? Czy udało im się uratować swoje dzieci, którym już pod skorupką jajka groziło niebezpieczeństwo? Jak wreszcie rozwijał się mały Klekotek, który bardzo szybko zaczął psocić? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po Narodziny Klekotka – pierwszą z serii przygód rezolutnego bociana.

Marek Balon - „Święty Andrzej Bobola. Patron Polski"


W 2002 roku papież Jan Paweł II zaliczył św. Andrzeja Bobolę w poczet głównych patronów Polski, podkreślając w ten sposób jego znaczącą rolę w dziejach naszej ojczyzny i narodu. Życie, męczeństwo i kult tego świętego w sposób szczególny symbolizowało bowiem to wszystko, co katolicki naród polski musiał wycierpieć w ciągu ostatnich kilku wieków. Dlatego chyba też ów niezłomny męczennik stał się tak bliski polskim wiernym uznającym w nim patrona ojczyzny na długo przed oficjalną decyzją papieską.

W dzisiejszych czasach, w obliczy wojny za naszymi granicami, Polsce szczególnie potrzeba wzorów patriotyzmu dla przyszłych pokoleń. Ten bogato ilustrowany album prezentujący życie, męczeństwo i świadectwo kultu św. Andrzeja Boboli z pewnością pomoże w promocji tego męczennika i opiekuna Polski. Zadbajmy, by świadectwo świętego niosło się po kraju, budując postawy wierności Bogu i ojczyźnie.

„Zwykłe niezwykłe wstawiennictwo Męczenników Podlaskich”


Książka jest zapisem audycji, autorstwa ks. Pawła Brońskiego, które były emitowane na antenie Katolickiego Radia Podlasie w 2021 r. podczas nowenny przed 25. rocznicą beatyfikacji Męczenników Podlaskich i zawiera ponad 30 autentycznych świadectw osób świeckich i duchownych, które doświadczyły nadprzyrodzonej łaski od Boga, dzięki orędownictwu Męczenników. Wiele z tych świadectw potwierdzono dokumentacją medyczną, zdeponowaną w Sanktuarium w Pratulinie.

Książkę opatrzył wstępem kustosz Sanktuarium ks. kan. Jacek Guz, a oprócz poruszających świadectw w publikacji znalazł się dodatek muzyczny, zawierający nuty i tekst pieśni ks. Pawła Brońskiego pt.: „Męczenników jasny wzór”, wyróżnionej w Diecezjalnym Konkursie Kompozytorskim w 2021 roku.

Pozycja została przygotowana z myślą o obchodach 150. rocznicy męczeństwa Unitów z Pratulina, która przypada 24 stycznia 2024 r.

„Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”


Ostatnie rozmowy to publikacja będąca swoistym testamentem papieża Benedykta XVI. W pierwotnym zamyśle odchodzącego z urzędu Ojca Świętego ten wywiad miał się stać ostatnim przesłaniem, które winno trafić do wiernych po jego śmierci.

Benedykt XVI po wielu przemyśleniach postanowił, że w tak obszernej formie po raz ostatni zabierze publicznie głos. Współautorem publikacji nie mógł zostać nikt inny, jak tylko Peter Seewald, autor jego wcześniejszych bestsellerowych książek-wywiadów, najbardziej zaufany biograf Ojca Świętego, przed którym ten nie wahał się odkrywać sekrety. Emerytowany papież mówi wprost o powodach rezygnacji, kluczowych momentach swojego pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy – Franciszku.
Opowiada także o niełatwych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na tronie Piotrowym, między innymi o aferze Vatileaks, trudnych reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele. Ojciec Święty nigdy wcześniej nie mówił również w sposób tak osobisty o swojej wierze, współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa i przyszłości Kościoła. Zachęcamy do pochylenia się nad ostatnim słowem, jakie kieruje do nas następca św. Piotra – papież Benedykt XVI, jeden z największych teologów i myślicieli naszych czasów.

* * *
Peter Seewald , ur. w 1954 r., był dziennikarzem gazet „Spiegel”, „Stern” i magazynu „Magazin der Süddeutschen Zeitung”. Jako publicysta przez ponad dwadzieścia lat towarzyszył kard. Josephowi Ratzingerowi/Benedyktowi XVI. Rozmowy, które prowadzili i które ukazały się w formie książek: Sól ziemi, Bóg i świat oraz Światłość świata, wszystkie bez wyjątku stały się bestsellerami na całym świecie. W 2009 r. Peter Seewald opublikował jeszcze jeden światowy bestseller: Jezus Chrystus. Biografia

„Z ziemi chełmskiej” - audiobook


Książka ta, to przejmujące opowiadania o losach Unitów – prostych ludzi, którzy pozostali wierni Chrystusowi, nie tylko w znaczeniu wierności przynależności do Kościoła, ale przede wszystkim dlatego, że nie stawiali oporu złemu; że nie oddawali złem za złe, gotowi byli oddać życie za wiarę. To historie bohaterów narodowych, bowiem Unici bronili także polskości w konfrontacji z carskim zaborcą.

Głosu przy tej produkcji użyczył Dariusz Kowalski – pochodzący z Siemiatycz aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.

Widzowie identyfikują jego osobę z rolą cynicznego Janusza Tracza, przedsiębiorczego biznesmena w serialu „Plebania”.
 


„Tajemniczy święty z dalekiego Libanu - św. Szarbel”


Niezwykły święty i jego wierny przyjaciel
Książka opowiada o życiu św. Szarbela - libańskiego mnicha z długą, białą brodą i kapturem głęboko naciągniętym na oczy. Po ludzku mówiąc - dziwak, a w oczach bożych - mocarz. Książka napisana jest prostym, komunikatywnym językiem, a ubogacają ją humorystyczne komentarze pajączka Kosmatka. Kolorowe ilustracje pozwolą dziecku głębiej przeżyć historię świętego z Libanu. 



„Niezwykła historia Księdza Dolindo”



„Jezu Ty się tym zajmij..." Tę modlitwę - akt zawierzenia zna dzisiaj niemal cały świat. Tym, który ją oznajmił światu był Sługa Boży - ks. Dolindo Ruotolo. Ta książeczka to pierwsza w Polsce ilustrowana historia jego życia przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Ozdobiona pięknymi ilustracjami zapoznaje dzieci z tą niezwykłą postacią. Czyta się jednym tchem!

„W konfesjonale: Dekalog” - ks. Mateusz Czubak


Czy mający tyle tysięcy lat Dekalog ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy zakazy i nakazy w nim zawarte są już tylko pustym zabytkiem prawa religijnego? Czy ten archaiczny tekst może nam powiedzieć coś więcej? O niezwykłej wartości i głębi Bożych drogowskazów rozmawiał ks. Mateusz Czubak wraz ze swoimi gośćmi w cyklu audycji „W konfesjonale” emitowanych na antenie Katolickiego Radia Podlasie, których książkowy zapis prezentuje Wydawnictwo Unitas.

Jedenaście spotkań – z każdym z dziesięciu przykazań oraz z największym przykazaniem miłości były okazją do zagłębienia się w treść Bożych znaków drogowych na drodze życia, aby odkrywać ich wartość moralną, odczytywać je w kontekście współczesności, gdy mające te same źródło pokusy przybierają nowe formy.

Każde spotkanie to wejrzenie w historię i tekst biblijny, droga przez różne komentarze i rozważania na jego temat w historii i współczesności, aż do odkrycia dzisiejszego wymiaru przykazań.


„Biblijni i współcześni pielgrzymi nadziei" – duchowa podróż, która inspiruje i odmienia życie!



Czy nadzieja może być przewodnikiem na drodze życia? Czy można odnaleźć ją nawet w najtrudniejszych chwilach? Odpowiedzi na te pytania dostarcza nowa książka "Biblijni i współcześni pielgrzymi nadziei. Miedzy słabością a zaufaniem", która już teraz dostępna jest dla wszystkich poszukujących inspiracji i duchowego umocnienia.
Autorem książki jest ks. Mateusz Czubak – teolog, Misjonarz Miłosierdzia oraz kapelan więzienia w Siedlcach i mieszkań wspomaganych, posługujący wśród bezdomnych. Jego doświadczenie duszpasterskie oraz głęboka refleksja biblijna sprawiają, że książka ta stanowi wyjątkową podróż przez historie wiary i nadziei.

To niezwykła opowieść o podróży – zarówno tej biblijnej, jak i współczesnej. Autor łączy historie znanych postaci ze Starego Testamentu, takich jak Abraham, Mojżesz, Dawid czy Józef Egipski, z relacjami ludzi żyjących w naszych czasach, którzy mimo przeciwności losu odnaleźli światło i sens życia.

Przesłanie tej książki jest jasne – nadzieja to nie iluzja, lecz siła, która prowadzi człowieka przez życie, nadając mu głębszy sens i kierunek.


„Modlitewnik Apostoła Miłosierdzia”


Modlitewnik Apostoła Miłosierdzia to duchowe kompendium dla czcicieli Bożego Miłosierdzia, inspirowane nauczaniem św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz jej spowiednika, bł. ks. Michała Sopoćki. Rok 2025, będący Jubileuszem oraz rokiem ważnych rocznic związanych z kultem Miłosierdzia, staje się idealnym momentem na pogłębienie swojej wiary i modlitwy.

W modlitewniku znajdziesz nie tylko tradycyjne modlitwy codzienne, ale także te szczególnie związane z kultem Miłosierdzia Bożego: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, nowennę, litanię oraz refleksje nad słowami Chrystusa przekazanymi św. Faustynie.
To nie tylko przewodnik duchowy, ale również narzędzie do odkrywania i pogłębiania swojego powołania do miłosierdzia wobec bliźnich.


„Nie widzę, choć patrzę. Jak utrata wzroku zmieniła moje życie”


To osobista, szczera i pełna emocji relacja osiemnastoletniego autora, który musiał zmierzyć się z utratą wzroku.

Dom Musiał nie tylko opisuje swoje doświadczenia związane z diagnozą LHON (dziedzicznej neuropatii nerwu wzrokowego Lebera), ale także ukazuje życie pełne pasji, wyzwań i humoru. Mimo niepełnosprawności, nie porzucił swoich marzeń – uwielbia komiksy, filmy i tworzenie własnych produkcji filmowych.

Książka jest czymś więcej niż autobiografią. To inspirująca opowieść o sile charakteru, przełamywaniu barier i o tym, jak postrzegamy osoby niewidome.

Dzięki lekkiemu stylowi i autentyczności Dom Musiał przybliża świat osób zmagających się z utratą wzroku, jednocześnie przypominając nam wszystkim, że to nie ograniczenia definiują człowieka, lecz sposób, w jaki radzi sobie z przeciwnościami. Książka to nie tylko wzruszająca lektura, ale także cenne źródło wiedzy o życiu osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. To także inspiracja do refleksji nad własnym życiem, wartościami i tym, co naprawdę jest ważne.


„Pokochać siebie w głębi serca”


Książka to vademecum duchowości współczesnego człowieka. Jak odkryć, czym jest prawdziwa miłość? Jak poradzić sobie z ranami zadanymi przez ludzi i wewnętrzną nieufnością? Jak przekroczyć siebie i uwolnić się od lęku? Jak poradzić sobie z nieustannym wewnętrznym napięciem?

Na te i inne pytania odpowiada o. Tadeusz Kotlewski i - prowadząc człowieka w wędrówce w głąb siebie - pisze: Spotkanie z sobą samym rodzi w nas pragnienie głębszego poznania siebie, odkrycia własnej niepowtarzalnej wartości, ale także uświadamia niektórym wewnętrzny i egzystencjalny niepokój oraz bezradność, które dają o sobie znać. Aby wreszcie zanurzyć się w Bożej miłości.

Książka dotyka tematu prawdziwej miłości prowadzącej do pełnej wolności i bezwarunkowości, miłości, której pragnienie znajduje się w głębi serca każdego człowieka. Najpierw trzeba pokochać siebie, aby zbliżając się do siebie, zbliżać się do drugiego człowieka i odkryć miłość Bożą. Takie wyzwanie stawia przed czytelnikami autor.

„Zaufać nadziei”


Zaufać nadziei to duchowy przewodnik, który prowadzi czytelnika przez Słowo Boże, nauczanie papieży, mądrość świętych, poezję oraz osobiste doświadczenia autora. O. Kotlewski pokazuje, że nadzieja to nie złudzenie ani naiwne pocieszenie, lecz siła zakorzeniona w zmartwychwstaniu Chrystusa – źródło pokoju, odwagi i nowego życia.

Książka zawiera praktyczne wskazówki dotyczące modlitwy i życia duchowego, ucząc, jak przeżywać nadzieję w codziennych trudnościach i dzielić się nią z innymi. To inspirująca i pełna mądrości lektura dla każdego, kto pragnie odnaleźć w sercu ożywiającą moc nadziei.
 
 






0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.