Region

Uniwersytet otwiera drzwi

Siedlce Śr. 15.03.2023 17:50:18
15
mar 2023

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach zaprasza na dni otwarte. Uczelnia zamierza się chwalić „na bogato”, szykuje się bowiem do wskoczenia na najwyższą półkę szkolnictwa wyższego.

Dni otwarte odbędą się w przyszły wtorek i środę, 21-22 marca i będą się składać z kilkudziesięciu warsztatów, prezentacji, otwartych wykładów oraz spotkań z pracownikami i studentami starszych lat.

– Każdy wydział, instytut i kierunek pokaże coś interesującego. Pełną listę wszystkich wydarzeń można znaleźć na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych (m. in. tutaj: https://www.uph.edu.pl/uniwersytet/dni-otwarte). Jest to możliwość spotkania przyszłych nauczycieli i starszych kolegów, których można zapytać, jak wygląda rekrutacja i samo studiowanie, co można robić po studiach, co się dzieje w kołach naukowych – zaprasza rzecznik UPH, dr Beata Gałek.

Warto przypomnieć, że prezentowana teraz oferta Uniwersytetu wkrótce zostanie rozszerzona. Uczelnia przygotowuje się bowiem intensywnie do uruchomienia kierunku lekarskiego. W lutym oddano do użytku nowoczesne laboratorium biologii molekularnej i genetyki, a w maju ma być gotowa pracownia anatomii prawidłowej (prosektorium). Nawiązano już współpracę z siedleckimi szpitalami i przychodniami, gdzie studenci mają odbywać zajęcia praktyczne i otrzymywać wiedzę od doświadczonych fachowców. W trakcie załatwiania są też formalności: UPH ma już pozytywną opinię ministerstwa zdrowia, a czeka na zgodę resortu edukacji i nauki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już na wiosnę zacznie rekrutować chętnych, a zajęcia na nowym kierunku rozpocznie w następnym roku akademickim.

Poszerzanie oferty sprawia, że aktualna nazwa robi się już nieadekwatna i myląca. Dlatego trwają zabiegi, aby Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny przemianować na Uniwersytet w Siedlcach. Nie jest to tylko kwestia wizerunkowa i ambicjonalna. Tzw. uniwersytety bezprzymiotnikowe to najwyższa półka szkół wyższych, a żeby na nią „wskoczyć”, trzeba spełnić określone warunki. – Zdobyliśmy dziesięć pełnych uprawnień akademickich, czyli uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego. Jest to liczba, która z nawiązką spełnia wymóg ustawowy – informuje rzecznik UPH. W dziedzinie nauk humanistycznych są to dyscypliny: historia, literaturoznawstwo. W naukach społecznych: nauki o bezpieczeństwie, pedagogika, nauki o zarządzaniu i jakości. W naukach ścisłych i przyrodniczych: nauki biologiczne, chemiczne i matematyka. W dziedzinie nauk rolniczych: rolnictwo i ogrodnictwo. W dziedzinie nauk o zdrowiu: dyscyplina o tej samej nazwie.

Uniwersytet uruchomił już stosowne procedury, postarał się też o poparcie okolicznych samorządów i parlamentarzystów. Decyzja w tej sprawie musi zapaść dość wysoko, po aż na poziomie Sejmu. W tej chwili nie sposób jeszcze przewidzieć, kiedy dokładnie to nastąpi.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.