Siedlce: Ostatnie roboty drogowe w tym roku
Siedlce
Śr. 13.11.2024 19:35:06
13
lis 2024
lis 2024
Dokończenie robót na tyłach „Podlasia” i przebudowa kilku małych uliczek z budżetu obywatelskiego – to plany siedleckich drogowców na ostatnie tygodnie 2024 roku. W najbliższą sobotę, 16 listopada zostanie ponownie zamknięty ruch samochodowy u zbiegu ulic Świętojańskiej, Wojska Polskiego i Trzeciego Maja, w sąsiedztwie wiaduktu garwolińskiego. Roboty drogowe wykonywane tam 9 listopada wymagają jeszcze uzupełnienia.
Trzeba położyć ostatnią warstwę asfaltu (tzw. warstwę ścieralną), co będzie wymagało kilkugodzinnego zamknięcia przejazdu. Dlatego wybrano sobotę, kiedy nie ma dojazdów do pracy i ruch w mieście jest mniejszy. Za dwa tygodnie będzie jeszcze malowanie oznakowania poziomego, ale to będzie można zrobić już „pod ruchem”.Lokalnie
To jeszcze nie będzie koniec tegorocznych robót drogowych, choć te pozostałe nie wpłyną już na ruch w mieście tak, jak ta opisana wyżej. W połowie grudnia zakończą się rozpoczęte niedawno roboty na ulicy Liliowej, a lada dzień wykonawca wejdzie na 120-metrowy odcinek ulicy Generała Maczka (od strony ul. Pescantina). Obydwie te ulice robione są z budżetu obywatelskiego, stąd późny termin rozpoczęcia i wykonania.
Na liście spraw do zamknięcia jest jeszcze przebudowa ulicy Urwanej. – To mała ulica koło osiedla Sulimów. Tamtejsi mieszkańcy prosili o kilka dodatkowych miejsc parkingowych. Ostatnią robotą będzie chodnik przy ulicy Przerwy-Tetmajera, w sąsiedztwie hurtowni elektrycznej. Radni zgłaszali, że dzieci chodzą do szkoły po jezdni, więc wzdłuż muru cmentarnego zrobimy chodnik. Umowa już podpisana, wykonawca wejdzie lada dzień – informuje naczelnik wydziału dróg, Wojciech Cylwik.
Co w roku 2025?
Trwają już przygotowania do dużych robót planowanych na przyszły rok. Tak zwane „drogi dla wojska”, czyli ciąg ulic łączących południową bramę garnizonu z drogą krajową nr 2, które mają być dostosowane do dużych obciążeń związanych z przejazdem dużych ciężarówek i wozów pancernych, są w fazie zaawansowanego projektowania. Odbiór gotowej dokumentacji i rozpisanie przetargu na zasadnicze roboty przewidywano początkowo na jesień tego roku, ale niedawno rada miasta przesunęła wszystkie przewidywane na ten cel wydatki na rok przyszły. Projektanci utknęli bowiem na przedłużających się uzgodnieniach z energetykami i innymi operatorami infrastruktury, a miasto – mając podobne doświadczenia – zgodziło się na przesunięcie terminu na pierwsze miesiące przyszłego roku. To będzie duża robota, rozłożona na przyszły i 2026 rok, obejmująca ulice: Pamięci Ofiar II Wojny Światowej, Okopową, Artyleryjską i Garwolińską.
Drugi ciąg dróg dla wojska stanowić będą ulice: Składowa i Łukowska. Tu jednak projektowanie jest dopiero w początkowej fazie. Obydwie te roboty mają zapewnione stuprocentowe finansowanie z budżetu państwa.
O losach projektu przebudowy wiaduktu warszawskiego napiszemy wkrótce osobno.
2 komentarze
Akurat remont Urwanej też jest z budżetu obywatelskiego, więc Cylwik niech nie udaje dobrodzieja.
Bardzo dużo zostało zrobione od początku tej kadencji. Jeżeli tempo zostanie utrzymane w 2025 to nasze miasto przestanie być zapyziałą prowincją z więzieniem w samym centrum jako znak rozpoznawczy.