Region

Seniorze! Miej czas dla siebie! - II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej

Siedlce Czw. 14.12.2023 16:48:40
14
gru 2023

Pod takim hasłem przewodnim odbył się 14 grudnia, w Dworze Mościbrody II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej. Jak mówią seniorzy - starość to druga młodość. Ich głównym zasobem jest czas wolny, który starają się pożytecznie zagospodarować. Głównym organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej.

Wydarzenie odbyło się w ramach zadania publicznego pn. Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 3, które zostało sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Na zjeździe były głównie osoby 55+ z obszaru LGD Ziemi Siedleckiej (tj. gmin: Domanice, Kotuń, Mokobody, Mordy, Siedlce (gm. wiejska), Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn) oraz osoby działające na rzecz Seniorów i z Seniorami. Głównym celem konwentu było wspólne rozmawianie na temat polityki senioralnej na obszarze działania LGD Ziemi Siedleckiej. W tym roku tematem konwentu było hasło „Mieć czas do przywilej!”.

Statystyk nie oszukamy


Wzrost odsetka osób starych w społeczeństwie Polski nabiera coraz większego tempa. Prognozuje się, że do roku 2035 udział osób w wieku 65 i więcej lat (65 lat powszechnie przyjmuje się jako umowną granicę starości) zbliży się do ¼. Do najważniejszych przyczyn wzrostu odsetka osób starych w społeczeństwie należą przede wszystkim wydłużanie czasu trwania ludzkiego życia oraz spadek liczby urodzeń. Ten pierwszy czynnik wpływa ponadto bezwzględny wzrost liczby ludzi starych. Jak podają statystyki GUS, populacja ludzi starszych w Polsce, w tym również na terenie powiatu siedleckiego, w najbliższych latach systematycznie wzrasta. Pozostaje jednak nadal otwarta, istotna, zarówno z jednostkowego, jak i społecznego punktu widzenia, trudno poddająca się pozytywnym rozwiązaniom, kwestia godnego zabezpieczenia czasu wolnego osób starszych oraz zwiększenie aktywności Seniorów.

Nie zawsze ze wsparciem

Organizatorzy zadbali o różnorodność prelegentów. Swoimi doświadczeniami i pomysłami wymienili się nie tylko przedstawiciele Seniorów, ale też osoby młodego pokolenia, aktywnie działający na rzecz osób starszych, m. in.: Bożena Polak-Stojanova, Małgorzata Borkowska, Irmina Sołowiej-Soból, Beata Prokurat, Emilia Bairda oraz Łukasz A. Wawryniuk. Seniorzy z obszaru LGD Ziemi Siedleckiej działają w Klubach Seniora, śpiewają, piszą teksty piosenek, tworzą przedstawienia i skecze, dbają o ekologię, kultywują tradycje i robią wiele innych pożytecznych i wartościowych rzeczy. Co ważne: często robią to sami. Niektórzy korzystają z organizacyjnej pomocy gminnych ośrodków kultury, ale są i takie grupy, który załatwiają samodzielnie wszystko, łącznie z pisaniem wniosków o środki zewnętrzne. Dzieje się tak głównie w tych gminach, w których nie ma domów kultury. Seniorzy nie tylko robią coś dla siebie. Bardzo często włączają się w wolontariat i działania proekologiczne.

A jednak przywilej


Wszyscy uczestnicy konwentu jednogłośnie stwierdzili, że czas wolny jest wielkim przywilejem. Wbrew powszechnej opinii, w życiu emeryta nie ma zbyt dużo czasu wolnego. W życiu Seniora są pewne etapy: etap dużego zaangażowania w pomoc w wychowaniu wnuków, wspierania dzieci w różnych sprawach, etap pielęgnowania pasji i ich rozwijaniu.

Dla uczestników konwentu czas wolny to przede wszystkim czas, w którym mogą robić to, co chcą, to wyjścia i wyjazdy, korzystanie z uroków życia, to „czas, który jest tylko dla mnie”, to nuda i pasja, spełnianie marzeń i realizacja pasji, na które nie było czasu w młodości i w wieku produkcyjnym – Naszą dyskusję i rozmowy można podsumować jednym słowem: aktywność, w każdej dziedzinie – stwierdził w imieniu uczestników konwentu Jerzy Piekart z Żaboklik (gm. Siedlce). Obszarami na przyszłe konwenty wybrano następujące hasła: aktywność i zdrowy styl życia.

W przerwie między obradami seniorzy poznali grę terenową (quest) pt. Dworskie smaki w Mościbrodach (teren wokół dworu). Dwie grupy dzielnie szukały skarbca wokół dworu, zaś na koniec w części artystycznej swój program artystyczny (teatralny oraz wokalny) zaprezentowała grupa Seniorów z Żaboklik. Całość zakończył wspólny obiad. Organizacja konwentu dała możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów, ale dała też szansę rozmawiania nie tylko o swoich pasjach i czasie wolnym, lecz także o barierach i problemach. Organizatorami wydarzenia byli: Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Dwór Mościbrody i Fundacja Mazowiecka Micha Szlachecka.

Konwent był częścią większego projektu na rzecz seniorów realizowanego przez LGD finansowanego przez Samorząd Mazowsza. Swoimi sposobami na spędzanie wolnego czasu dzielili się seniorzy z gmin należących doi LGS Ziemi Siedleckiej, a także tłumaczka Irmina Sołowiej i przedsiębiorczynie Bożena Polak-Stojanowa i Małgorzata Borkowska.



Irmina Sołowiej powiedziała Radiu Podlasie, że seniorom nie trzeba podpowiadać pomysłów spędzania wolnego czasu, tylko słuchać ich potrzeb.



Uczestnicy Konwentu Seniorów Ziemi Siedleckiej zwracali uwagę na rożne rodzaje aktywności - od zwykłych spotkań sąsiedzkich po uprawianie sportu.

Organizator spotkania Lokalna Grupa działania Ziemi Siedleckiej przygotował również grę terenową na terenie Dworu Mościbrody. Spotkanie prowadził Łukasz A. Wawryniuk.

Patronami medialnymi II Konwentu Seniorów Ziemi Siedleckiej były katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.





Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.