Region

Rozwój współpracy Siedleckiego Centrum Zdrowia Psychicznego z Ośrodkami Pomocy Społecznej

Siedlce Pt. 31.03.2023 15:14:31
31
mar 2023

W czwartek, 30 marca w sali konferencyjnej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej odbyło się spotkanie dotyczące przedstawienia działalności i rozwoju Siedleckiego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej z Siedlec i regionu.

Konferencję oficjalnie rozpoczęło powitanie i przemówienie obecnej dyrektor szpitala miejskiego -Małgorzaty Medak i zastępcy dyrektora ds. lecznictwa – Agnieszki Gąsowskiej- Bodnar.

Jako pierwsza panelistka wystąpiła dr Dorota Sznajder- Borkowska, specjalista psychiatrii i kierownik Siedleckiego Centrum Zdrowia Psychicznego. W swojej prezentacji, psychiatra przedstawiła dotychczasową działalność Siedleckiego Centrum Zdrowia Psychicznego, które funkcjonuje od 1 października 2022r. w ramach programu pilotażowego o Centrach Zdrowia Psychicznego realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Celem ośrodka jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kompleksowej opieki zdrowotnej i innych form pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.

Jak podkreśliła dr Sznajder –Borkowska, placówka zapewnia opiekę i leczenie w ramach m.in.: Oddziału Psychiatrycznego Całodobowego, Oddziału Dziennego Psychiatrycznego, Izby Przyjęć Psychiatrycznej, do której przez całą dobę można zgłosić się w trybie nagłym oraz Poradni Zdrowia Psychicznego. Do tych struktur doszły także nowe możliwości pomocy pacjentom jak: Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, Zespół Leczenia Środowiskowego oraz Klub Pacjenta, który działa od poniedziałku do piątku i jest otwarty na wszystkich. W Klubie Pacjenta organizowane są różnego rodzaju zajęcia tematyczne i terapeutyczne, które koordynują terapeuci zajęciowi. Dr Sznajder- Borkowska wspomniała także o nowym zawodzie wśród personelu medycznego- asystenta zdrowienia, którego zadaniem ma być stworzenie dodatkowego wsparcia dla pacjentów i pośredniczenie pomiędzy personelem terapeutycznym (lekarzami, psychoterapeutami), a pacjentem. Asystent zdrowienia jest osobą, która także sama doświadczyła kryzysu psychicznego, co pozwala mu lepiej zrozumieć i wesprzeć osoby dotknięte problemami psychicznymi.

Według przedstawionych na prezentacji wykresów, do SCZP od października 2022 zgłosiło się już ponad 2000 osób z różnymi problemami psychicznymi, w tym 58% stanowiły kobiety, a 42% badanych - mężczyźni. Statystyki przekroju wiekowego pacjentów korzystających z SCZP pokazują, że potrzeba korzystania z pomocy była podobna w różnych w przedziałach wiekowych od 18 aż do 70 roku życia.

Występujący jako kolejny prelegent- kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego- dr Marek Dąbrowski opowiedział o strukturach i celach Oddziału Dziennego Psychiatrycznego, który jest przeznaczony dla osób, nie wymagających całodobowego pobytu w szpitalu. Głównym zadaniem oddziału jest poprawa funkcjonowania pacjentów i ich samopoczucia, zapobieganie nawrotom choroby, poprawa funkcjonowania społecznego, własnej samooceny, aktywizacja oraz pomoc w podjęciu aktywności społecznej i zawodowej.

W ramach około 60 - dniowego pobytu, pacjenci wspólnie tworzą w grupie prace plastyczne, ćwiczą, gotują, a nawet spacerują czy jeżdżą na wycieczki. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej posiada także możliwości do udzielania świadczeń z zakresu leczenia uzależnień w ramach funkcjonującego Pododdziału detoksykacyjnego oraz Poradni Leczenia Uzależnień.

Po przerwie na mały poczęstunek, odbyła się otwarta dyskusja na temat budowania dalszych ścieżek współpracy pomiędzy SCZP, a Ośrodkami Pomocy Społecznej i osiągnięcia wspólnego celu poprzez polepszenie jakości świadczeń.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.