Region

Podsumowanie festiwalu Krainy Polskie

Siedlce Czw. 03.02.2022 10:30:20
03
lut 2022

30 stycznia finałowy koncert kolędowy w Warszawie zakończył bożonarodzeniową edycję festiwalu Krainy Polskie. Ideą koncertów, które były w formie wspólnego, wielopokoleniowego, rodzinnego i miejskiego kolędowania było połączenie klasyki z ludowością, tradycji regionalnych ze współczesnością. Ta spontaniczna akcja koncertowo-kolędnicza objęła pięć miejscowości, w których m.in. Arche prowadzi hotele i inwestycje.

MIEJSCA

Kolędowanie rozpoczęło się w sobotę, 8 stycznia br. w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Łochowie oraz Pałacu i Folwarku Łochów, następnie, w niedzielę, 9 stycznia koncert kolęd odbył się w Bazylice Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim oraz w Arche Zamku Biskupim Janów Podlaski. W kolejną niedzielę, 16 stycznia - Siedlce w Kościele p.w. Bożego Ciała w Siedlcach, 23 stycznia w Kościele p.w. Świętej Urszuli Ledóchowskiej w dzielnicy Chylice w Konstancinie – Jeziornej i 30 stycznia w Sanktuarium Świętej Faustyny w Warszawie.

PUBLICZNOŚĆ

Odbiorcami kolędowania byli lokalni mieszkańcy oraz Goście hoteli ARCHE. Ta, wręcz międzynarodowa publiczność, każde kolędowanie odbierała entuzjastycznie, włączając się do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.

WYKONAWCY

Festiwal Krainy Polskie przede wszystkim skupia się na promocji osiągnięć danej miejscowości i regionu oraz jego walorów turystycznych. Pokazuje lokalnych artystów, twórców, mistrzów sztuki, jak również lokalne rzemiosło, rękodzielnictwo, agroturystykę, Koła Gospodyń Wiejskich i lokalny biznes. Kolędy, pastorałki, popularne utwory bożonarodzeniowe usłyszeliśmy w wykonaniu zespołów ludowych, wywodzących się z danego regionu, gdzie koncert się odbywał, jak również opracowania klasyczne w wykonaniu zaproszonych solistów i zespołów chóralnych.

Połączyliśmy klasykę i ludowość. Amatorski ruch artystyczny z profesjonalistami. Najmłodszy artysta miał niespełna 2 latka, najstarszy prawie czterdzieści razy więcej.
Każdy koncert kończył się wspólnym wykonaniem, przez artystów i publiczność, kolędy BÓG się RODZI.

Grupę Arche podczas każdego kolędowania reprezentowały wielopokoleniowe zespoły Schola i Chór Parafii Bożego Ciała w Siedlcach oraz Arche Chór Złotego Wieku pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego. Przypomnijmy, że Arche Chór Złotego Wieku działa przy kawiarni kulturalnej Cafe Fryderyk prowadzonej przez Fundację Leny Grochowskiej.

Łochów artystycznie reprezentowali:
Zespół Ludowy GWIZDALANKI z miejscowości Gwizdały. Szefem artystycznym zespołu jest Robert Lipka.
oraz Chór „Łocho ho" z Łochowa, którego kierownikiem artystycznym jest również Robert Lipka.
Zespoły działają przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie

Kolędnikami z Janowa Podlaskiego byli:
Zespół Ludowy PAWŁOWIANKI z Janowa Podlaskiego pod kierunkiem Piotra Kulickiego. Grupa działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim
oraz Zamek Janów Podlaski reprezentowany był przez Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Wokalny pod kierunkiem Ireny Kosińskiej.

W nastrój ludowy podczas siedleckiego kolędowania wprowadził publiczność:
Zespół Ludowy WIŚNIEWIACY z Wiśniewa koło Siedlec pod kierunkiem Stanisława Wróblewskiego, działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie.

Gospodarzem Kolędowania w Konstancinie Jeziornie był:

Konstanciński Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Stawarskiego, przy akompaniamencie Doroty Stawarskiej. Chór działa przy Konstancińskim Domu Kultury.

Podczas finalnego koncertu w Warszawie, stolicę reprezentowali:
sopranistka Angelika Rzewuska, której akompaniował na fortepianie mąż - Mateusz Rzewuski
oraz Chór Kameralny Invicta z Warszawy pod dyrekcją Jakuba Kaczmarka.

Wielkim uznaniem, podczas każdego koncertu cieszyło się wykonanie językiem migowym przez Patrycję Pachutę z Fundacji Leny Grochowskiej – kolędy Cicha Noc.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Grupa Arche.
Arche Kolędnicy, razem w liczbie 168 artystów, aby kolędować, przemierzyli prawie 1 300 kilometrów.
A swoim śpiewem, muzyką i artyzmem obdarzyli prawie 1 500 osób publiczności, która nagradzała Ich zawsze gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Patronat medialny nad festiwalem objęły  Katolickie Radio Podlasie, portal informacyjny podlasie24.pl

PODZIĘKOWANIA

- Szczególne podziękowania składamy samorządowym instytucjom lokalnym oraz parafiom i kościołom, w których kolędowanie się odbywało. Specjalne dziękuję kierujemy do dyrekcji i pracowników naszych hoteli: Arche Pałacu i Folwarku Łochów, Arche Zamku Biskupiego Janów Podlaski, Arche Hotelu Siedlce, Arche Koszary Góra Kalwaria oraz Arche Hotel Puławska Residence, których restauracje zapewniły ciepły i smakowity poczęstunek. Bardzo dziękujemy.

Następne kolędowanie już za 10 miesięcy, ale Grupa Arche zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Krainy Polskie. Przed nami kwietniowa edycja wielkanocna oraz jesienna, związana ze Świętem Plonów.



KONCERT W SIEDLCACH




KONCERT W łOCHOWIE



KONCERT W JANOWIE PODLASKIM



Fot. Agnieszka Chechłowska


Inf. pras.

Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.