Region

Nadchodzą duże roboty drogowe w śródmieściu

Siedlce Wt. 04.07.2023 18:13:18
04
lip 2023

Nie będą tego lata jedyne, ale z racji lokalizacji będą największe i najbardziej odczuwalne. W lipcu rozpoczną się dwie duże roboty drogowe w śródmieściu Siedlec: budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Sienkiewicza oraz przebudowa dużego fragmentu ulicy Starowiejskiej.

Wakacje to dobry czas na remonty i przebudowy ulic. Nie ma dowożenia dzieci do szkół, wielu mieszkańców wyjeżdża z miasta, ruch jest po prostu mniejszy. Ale jeśli roboty odbywają się w samym centrum miasta, bez komunikacyjnych utrudnień się nie obędzie. I to właśnie czeka zmotoryzowanych mieszkańców Siedlec.

Rondo lepsze od świateł

W drugim tygodniu lipca ma się zacząć budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Sienkiewicza. Jest to tzw. inwestycja towarzysząca, realizowana w uzgodnieniu z miastem przez firmę Strus Development, która zbudowała blok w miejscu po starym dworcu autobusowym. – Nad uregulowaniem ruchu na tym skrzyżowaniu zastanawiano się bardzo długo. W grę wchodziła także sygnalizacja świetlna, ale projektant odrzucił ten pomysł. Na pobliskim skrzyżowaniu Armii Krajowej i Trzeciego Maja również jest sygnalizacja świetlna i trudno byłoby zgrać je tak, by uniknąć korków. Rondo pozwoli upłynnić ruch, a sygnalizacja by go stopowała – opisuje naczelnik wydziału dróg, Wojciech Cylwik.

Roboty drogowe w pobliżu tego miejsca już trwają. Obejmują przebudowę chodników i miejsc parkingowych. Niedawno miasto przebudowało też zatokę najbliższego przystanku autobusowego, dostosowując ją do zamówionych przez MPK autobusów elektrycznych (które z racji baterii akumulatorów są cięższe od tych spalinowych). Rozpoczęcie robót na samym skrzyżowaniu anonsuje na przyszły tydzień (między 10 a 15 lipca). Rondo ma być gotowe przed końcem wakacji.

Starowiejska i skrzyżowania


Na czerwcowej sesji rada miasta dopisała do budżetu 2,665 mln zł otrzymane od państwa na remont ulicy Starowiejskiej. Będzie to spora robota: obejmie remont nawierzchni na odcinku od skrzyżowania z ulicami Wyszyńskiego i Kazimierzowską przy Szkole Podstawowej nr 7 do ronda na skrzyżowaniu z ulicą Janowską. Same wymienione skrzyżowania również zostaną poddane naprawie, zaś skrzyżowanie z ulicami Geodetów i Biskupa Jana Mazura będzie przebudowane. W miejscu wielkiej czerwonej kropki, wymalowanej farbą bezpośrednio na asfalcie, pojawi się wysepka z kostki. Będzie w miarę płaska, aby na rondzie wyrabiały się ciężarówki i autobusy, ale ma być odpowiednio czytelna dla kierowców – no i nie trzeba jej będzie co roku odmalowywać. Podobnie jak przy innych dużych robotach drogowych, przewidziano też budowę ścieżek rowerowych.

W ostatnim dniu czerwca miasto otworzyło jedyną ofertę w przetargu i stwierdziło, że mieści się ona w założonym budżecie. Nie ma jednak jeszcze umowy z wykonawcą, dlatego trudno mówić o terminach i tymczasowej organizacji ruchu. Bez objazdów się nie obędzie, ale na pewno nikt nie zamknie całego opisanego odcinka naraz, tylko kolejne jego fragmenty. Remont rozpocznie się w wakacje, wykonawca będzie miał na jego ukończenie 132 dni.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Czytelniczka Sob. 08.07.2023 12:18:33

Bardzo dobrze, że remont rozpoczyna się w lipcu, jest szansa. że przed końcem wakacji skończą. I tak powinno być. Bywało, że duże remonty rozpoczynano w Siedlcach we wrześniu i dopiero się działo.