Region

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

Siedlce Pt. 08.09.2023 16:03:09
08
wrz 2023

Wzorem lat ubiegłych Zakład Karny w Siedlcach włączył się do akcji Narodowego Czytania. Funkcjonariusze Służby Więziennej i osadzeni czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się 8 września 2012 roku. Wówczas mijało 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. To dzieło wielkiego polskiego wieszcza stało się epopeją narodową, która jako jedno z arcydzieł literatury do dzisiaj stanowi źródło piękna i umiłowania ojczystego kraju i języka. Od tego czasu pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, co roku organizowany jest cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

W ramach 12. odsłony Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda odnosząc się do dzieła i projektu Narodowego Czytania napisał:

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków (...) Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego, rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności. Niech więc nasze wspólne czytanie „Nad Niemnem”, oprócz przyjemności, której z pewnością dostarczy, przyniesie także wiele pożytku.

Narodowe Czytanie zostało zrealizowane z wykorzystaniem więziennego radiowęzła jednostki penitencjarnej, co pozwoliło dotrzeć do wszystkich osób pozbawionych wolności przebywających w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Wydarzenie otworzył krótkim przemówieniem Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach kpt. Zbigniew Śpiewak, który zwrócił uwagę na bogactwo polskiej literatury, która niesie za sobą wiele uniwersalnych wartości. Zastępca Dyrektora siedleckiej jednostki odczytał List Prezydenta RP Andrzeja Dudy dotyczący Narodowego Czytania 2023. Następnie funkcjonariusze Służby Więziennej i skazani przeczytali fragmenty dzieła „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Kontakt z książką niesie za sobą wiele korzyści. Kadra Służby Więziennej ma tego świadomość. Dlatego zachęcanie osadzonych do lektury różnorodnych utworów to nieodłączny komponent procesu resocjalizacji osób pozbawionych wolności. Organizacja wolnego czasu dla osadzonych z wykorzystaniem książki to istotny element prowadzonych oddziaływań penitencjarnych w siedleckiej jednostce penitencjarnej. Czytanie książek sprzyja rozwojowi zainteresowań, a odpowiedni ich dobór pozwala przeciwdziałać niechcianym stanom psychicznym, m.in. lękom, poczuciu samotności, agresji, nudzie czy poczuciu niskiej wartości. Czytanie sprzyja kształtowaniu pożądanych postaw społecznych, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię oraz wyrabia cierpliwość.











Opracowanie i zdjęcia: por. Przemysław Turyk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.