Region

Festiwal Nauki dla Przedszkolaków w Siedlcach

Siedlce Śr. 21.06.2023 10:32:35
21
cze 2023

We wtorek, 20 czerwca w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyła się X edycja „Festiwalu Nauki dla Przedszkolaków”. Celem organizacji wydarzenia jest rozwój nauki wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz wspólna integracja z innymi placówkami wychowania przedszkolnego. W wydarzeniu wzięły udział: Miejskie Przedszkole nr 3, nr 15, nr 22 oraz Niepubliczne Przedszkole im. Kubusia Puchatka oraz Niepubliczne Przedszkole-Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP.

Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na grupy „Pszczółek”, „Biedronek” , „Żabek” i innych. Warsztaty przygotowali m.in. studenci kierunku pedagogika ze specjalnością edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym, ratownictwa medycznego, zoopsychologii z animaloterapią. Głównym koordynatorem festiwalu była prof. Anna Klim-Klimaszewska, kierownik Katedry Instytutu Pedagogiki, przy wsparciu m.in. dr Sabiny Wieruszewskiej- Duraj, a także dr Hab.Małgorzaty Wiśniewskiej. W ramach współpracy z uniwersytetem w festiwalu wzięli udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomyśli.

Festiwal przedszkolaków został podzielony na sześć sekcji warsztatowych, w których po kolei każda z grup dzieci uczestniczyła w poszczególnych sekcjach. W tegorocznej edycji zostały przygotowane stanowiska takie jak: sekcja ratunkowa, zoologiczna, sensoryczna, zabawy z chustą animacyjną, sekcja strażacka oraz sekcja doświadczania niepełnosprawności.

Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy poprowadzili studenci ratownictwa medycznego. W trakcie pokazów dzieci miały możliwość na fantomach poznać oraz przećwiczyć jak wygląda resuscytacja krążeniowa, w jaki sposób używać bandaży, co zawiera apteczka pierwszej pomocy oraz jak wygląda segregacja pacjentów w szpitalach tzw. Triage.

Równolegle, w sali koncertowej odbyły się przeprowadzone przez studentki UPH zajęcia wykorzystujące elementy tańca, ruchu z zastosowaniem chusty animacyjnej. W rytm energetycznej muzyki przedszkolaki mogły podskakiwać z pomponami, potańczyć, a także pośpiewać.

Przed budynkiem uczelni, na przedszkolaków czekała razem ze strażackim wozem załoga Ochotniczej Straży Pożarnej z Radomyśli. W trakcie spotkania z dziećmi, strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia z bliska sprzętu wykorzystywanego do pracy podczas działań ratowniczych, zwiedzenia pojazdu, a nawet przebrania się za prawdziwego strażaka. Nie zabrakło także dużej dawki wiedzy o tym w jakich okolicznościach wezwać straż pożarną oraz jaki numer niezbędny jest do zapamiętania w nagłych przypadkach.

Dr Małgorzata Wiśniewska z Instytutu Pedagogiki pokazała z kolei grupom pracownię integracji sensorycznej, gdzie dzieci mogły poćwiczyć poznawanie otoczenia swoimi zmysłami. Wyposażenie pracowni obejmuje wszystko to, co potrzebne do niwelowania dysfunkcji i barier zarówno dotykowych, jak i czuciowych u dzieci z dysfunkcjami sensorycznymi oraz dysfunkcjami zmysłów. W pracowni znajduje się m.in. łóżko wodne z podstawą muzyczną, kula emocji, która pokazuje stan napięcia emocjonalnego, domek lustrzany, dywan zmieniający kolory i wiele innych. Dzieci biorące udział w warsztatach miały możliwość przetestowania wszystkich sprzętów pod, co sprawiło im ogromną frajdę.

Ostatnie przygotowane sekcje - zoologiczna miała za zadanie przybliżyć dzieciom specyfikę kontaktu ze zwierzętami, a z kolei sekcja doświadczania niepełnosprawności poprowadzona przez dr Ewę Jówko miała pokazać przedszkolakom, z czym na co dzień musi mierzyć się osoba o szczególnych potrzebach. W ramach warsztatów, pod opieką studentek kierunku pedagogika dzieci miały okazję przejechać się wózkiem inwalidzkim, poznać laskę prowadzącą niewidomego, a także przekonać się osobiście, jak czuje się osoba niewidoma czy głuchoniema.

Jak powiedziała w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie prof. Anna Klim- Klimaszewska kolejna edycja, już XI z kolei planowana jest na kolejny rok.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.