Kwadrans o wsi i rolnictwie

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 24 sierpnia 2023 r.

Siedlce Czw. 24.08.2023 18:07:49
24
sie 2023

Polskie araby-narodowy skarb W Polsce działa 31 państwowych spółek zajmujących się hodowlą roślin i zwierząt, nad którymi nadzór sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 13 z nich zajmuje się hodowlą koni. Największe i najbardziej znane miejsca państwowej hodowli koni to Stadniny w Białce, Michalowie i Janowie Podlaskim. Ta ostania jest co roku gospodarzem wydarzenia, które nazywane jest świętem konia arabskiego. Składają się nań narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi oraz Aukcja Pride of Poland. Jest to podsumowanie pracy hodowlanej państwowych oraz prywatnych stadnin, pokazanie i uhonorowanie najlepszych koni oraz spotkanie hodowców i miłośników tych zwierząt. W tym roku narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i Aukcja Pride of Poland miały miejsce od 11 do 13 sierpnia. Ich uzupełnieniem była Aukcja Summer Sale.

Waldemar Humięcki, dyrektor generalny KOWR podkreślił w rozmowie z Radiem Podlasie, że w spółkach, nad którymi nadzór sprawuje Ośrodek, prowadzona jest hodowla twórcza i zachowawcza oraz gromadzony jest najcenniejszy materiał genetyczny roślin i zwierząt decydujący o postępie biologicznym. Dzięki temu polscy rolnicy mają dostęp do wysokiej jakości materiału nasiennego roślin i zarodowego zwierząt. Spółki odgrywają wiodącą rolę w kreowaniu i upowszechnianiu postępu biologicznego w polskim rolnictwie. Jeśli chodzi o hodowlę koni, zwłaszcza arabów czystej krwi, to prace są prowadzone tak, aby przy zachowaniu materiału genetycznego i linii hodowlanych, jednocześnie sprzedawać wyróżniające się konie.

W tym roku jubileusz obchodzi stadnina w Michalowie woj świętokrzyskim. Powstała w 1953 roku i obecnie posiada stado blisko 380 arabów. Stadnina w Michalowie również niewielkie stado koni małopolskich o rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kucy szetlandzkich. Ponadto posiada dwa stada bydła mlecznego: rasy jersey i czarno-białej z dużym dolewem holsztyno-fryza.

Monika Słowik prezes Stadniny w Michalowie powiedziała Radiu Podlasie, ze Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i wybór czempionów to bardzo ważne wydarzenie dla polskich hodowców - jest on równie ważny, jak aukcja, bowiem wybiera się na nim najlepsze klacze i ogiery z polskich hodowli państwowych oraz prywatnych i obserwuje ich karierę. Pani prezes dodała, że sukces konia na pokazie zależy od niego samego i prezentera. Są konie, które znakomicie czują się w atmosferze pokazu, lubią się pokazywać i wobec muzyki oraz aplauzu publiczności pokazują swoje najlepsze strony. Wspomniany prezenter musi wyrobić u konia zaufanie do siebie. Bez tego zwierzę nie będzie chętnie wykonywało jego poleceń w czasie treningu i pokazu.

Marcin Oszczapiński prezes Stadniny w Janowie Podlaskim dodał, że po każdym Narodowym Pokazie zaczynają się przygotowania do następnego. Prezes przypomniał, że konie w Janowie Podlaskim hodowane są od dwustu lat, a słynna Aukcja Pride of Poland nie jest jedyną organizowaną przez polskie stadniny. Np. w Janowie Podlaskim przetargi odbywają się co miesiąc. Marcin Oszczapiński dodał, że częściej sprzedawane są na nich hodowane w Janowie konie małopolskie. Bardziej od arabów nadają się pod siodło, np. do hipoterapii czy do Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego - araby triumfują za to w wyścigach.

- Piękne głowa i szyja, zgrabne kłoda i nogi, wspaniały ruch- to jest typ konia arabskiego – dodał Marcin Oszczapiński.

Stadnina w Janowie Podlaskim, razem ze stadninami w Michalowie i Białce k. Krasnegostawu, tworzą trzon hodowli polskich koni arabskich czystej krwi. Oprócz nich hodowlą koni rożnych ras zajmuje się jeszcze 10 państwowych spółek. Od lat dołączają do nich hodowcy prywatni. POSŁUCHAJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.