„Zagrajże muzyko...” O studyjnym albumie ZPiT „Podlasie” AWF Biała Podlaska /audio/
Siedlce
Wt. 29.06.2021 13:00:00
29
cze 2021
cze 2021
Widowiskiem „Taneczne Pejzaże”, zaprezentowanym w Centrum Upowszechniania Wyników Badań ROBiR AWF w Białej Podlaskiej, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”, działający przy uczelni, rozpoczął 19 czerwca trasę promującą studyjny albumu „Zagrajże muzyko...”. Płyta została zarejestrowana w studiu S4 Polskiego Radia.
O projekcie mówił na antenie Radia Podlasie Marcin Bochenek, kierownik artystyczny zespołu i jego choreograf. Rozmowy Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk można już posłuchać w Archiwum Dźwięków TUTAJO płycie: Album studyjny „Zagrajże muzyko” miał być przedsięwzięciem związanym z 50 - leciem Zespołu. Praca nad nim rozpoczęła się w grudniu 2019r. Jednak z powodu pandemii realizacja projektu w tak dużym składzie muzycznym oraz wokalnym była wielokrotnie zawieszana i odwoływana. Ostatecznie materiał został przygotowany pod koniec 2020 roku. W nagraniach udział wzięło 14 muzyków oraz 14 solistów Podlasia. Całość materiału została zarejestrowana w Studiu S4 Polskiego Radia.
Na płycie pojawiają się pieśni i melodie wybranych regionów, które z różnych względów są dla członków Zespołu wyjątkowe i towarzyszyły im podczas koncertów w ostatnim pięcioleciu. Znajdują się na niej pieśni z regionu podlaskiego, lubelskiego, kurpiowskiego oraz krakowskiego. Album rozpoczyna się lirycznym kujawiakiem „Oj świećże mi świeć…” w wersji instrumentalnej. Kończy go autorska kompozycja z muzyką Przemysława Marcyniaka, kierownika muzycznego ZPiT „Podlasie”, autora opracowań wszystkich pozostałych utworów, do słów Marcina Bochenka, choreografia i kierownika artystycznego Zespołu. Pieśń jest jednocześnie epilogiem widowiska Księstwa Warszawskiego: „Małe Państwo Wielkich Nadziei”. Materiał, który ukazał się na płycie można również znaleźć w wybranych serwisach muzycznych.
O Zespole: Zespół Pieśni i Tańca Podlasie jest „ambasadorem” kultury polskiej w kraju i za granicą. Od 1970 roku uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Działalność zespołu oparta jest głównie na edukacji i popularyzacji tańca. Wykształcił on wielu instruktorów i animatorów, a rangę tej wieloletniej pracy podkreślają nieustannie kadra, studenci oraz absolwenci związani z promocją i rozwojem rodzimej kultury.
Działalność zespołu w ostatnich 5. latach związana była przede wszystkim z popularyzacją folkloru tanecznego na koncertach oraz festiwalach w kraju i za granicą. W tym czasie zespół pojawił się na scenach w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Paragwaj) 2017, Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja) 2018, na Bliskim Wschodzie (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman) 2020, a także w Europie (Turcja 2019, Białoruś 2017, Holandia 2016). W okresie tym zrealizowane zostały dwa duże projekty „Zapusty na Podlasiu” 2019, 2020 oraz Festiwal Tańców i Zabaw Podlaskich „Korobeczka” w ramach Programu EtnoPolska 2019, Narodowego Centrum Kultury.
Ważną rolę w działalności zespołu odgrywała także edukacja. W ramach programu EtnoPolska powstała monografia „Folklor taneczny Podlasia w edukacji” autorstwa dr. Marcina Bochenka oraz specjalnie opracowana przez Przemysława Marcyniaka (kierownika muzycznego Podlasia), muzyka, nagrana w studiu S4 Polskiego Radia, przeznaczona do pracy dla instruktorów i nauczycieli.
Tańce podlaskie doczekały się również prezentacji i opracowań w odległej prowincji Saskatchewan, Kanada 2020. Warsztaty dla polonijnych zespołów kanadyjskich w Regina tuż przed wybuchem pandemii poprowadził M. Bochenek i P. Marcyniak.
W ostatnim czasie zespół starał się funkcjonować w miarę możliwości i obowiązujących obostrzeń. Przełożony został koncert jubileuszu 50-lecia - nowy termin zaplanowano ostatecznie, podobnie jak jubileusz bialskiej AWF, w 2022 roku. Na kolejny rok przesunięty został także Międzynarodowy Festiwal w Tajwanie, w którym grupa miała wziąć udział w roku 2020.
Aktualnie Zespół Pieśni i Tańca Podlasie wraca do funkcjonowania i koncertów z publicznością. W ostatnich miesiącach tancerze uczestniczyli w warsztatach i zgrupowaniach, które służą przygotowaniom do kolejnych koncertów i weryfikacji artystycznej.
W marcu 2021 roku Polska Sekcja CIOFF Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej uchwałą prezydium powołała Marcina Bochenka do Rady Ekspertów CIOFF.
AOI [ja]
0 komentarze