Kultura

Spotkanie z terapeutą Robertem Rutkowskim w MBP w Siedlcach

Siedlce Wt. 22.11.2022 10:24:12
22
lis 2022

21 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach odbyło się spotkanie autorskie z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim, które poprowadziła dziennikarka Katolickiego Radia Podlasie - Anna Kaszczyc. Wizyta psychologa jest kolejną w ramach projektu biblioteki „Bierz książkę. Nic więcej” sfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Siedlce z programu Profilaktyki Uzależnień w ramach kampanii społecznej „Pozwól sobie na eMOCje”.

Zaproszony terapeuta, w swoim życiu sam zmagał się w przeszłości z problemem uzależnienia od narkotyków. Obecnie prowadzi terapię osób, które zmagają się z różnymi problemami natury psychicznej. Jest autorem 3 książek: „Oswoić narkomana”, „Pułapki przyjemności” oraz „Toksyczna matka”. W swojej pozycji dotyczącej narkomanii, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat procesu wyjścia z uzależnienia.

Na poniedziałkowym spotkaniu, razem z czytelnikami poruszył m.in. problem narkotyków, ale nie tylko. Wykład dotyczył także problemów społeczeństwa z nadużywaniem alkoholu, leków i innych. Jak sam psycholog podkreślił, często nie zdajemy sobie sprawy, że alkohol jest tak samo szkodliwy jak narkotyki. Inaczej go postrzegamy, bo jest legalny, dostępny niemal w każdym sklepie. Często nie widzimy problemu, w sięganiu po lampkę wina m.in. w stresie, a tak naprawdę problem pojawia się już przy sporadycznym spożyciu. W swojej prezentacji na podstawie badania SPECT-T, czyli tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (ang. single photon emission computed tomography), które dokładnie pokazuje obraz mózgu, Rutkowski pokazał zmiany jakie zachodzą w mózgu każdego z nas, nawet już po okazjonalnym piciu alkoholu. Na szczęście są to zmiany, które po rzuceniu nałogu są odwracalne.

Terapeuta poruszył także ważną kwestię przyczyny wpadania w nałogi przez dzieci oraz dorosłych. Wśród młodszego pokolenia, jest to często zagłuszanie uczucia odrzucenia przez rówieśników, brak uwagi i czasu ze strony rodziców. Substancje uzależniające pozwalają zagłuszyć ból, pustkę, ale na krótko. Wśród osób dorosłych powodem sięgania po używki są często pozostałości po odrzuceniu w dzieciństwie, nieprawidłowy obraz rodziny poprzez kłótnie w domu, wypalenie zawodowe czy problemy w życiu prywatnym. Rutkowski powiedział, że najtrudniej jest uzależnionemu zaakceptować, że ma problem.

Każda z takich osób potrzebuje na to czasu. Pomoc ze strony bliskich na siłę nic nie da. Samo uzależnienie terapeuta porównał do schizofrenii, gdzie wyłącza się poczucie prawidłowego odbierania rzeczywistości. Uzależnienie przy pomocy specjalistów i terapii da się pokonać. Rutkowski uczulił także na sprawdzanie terapeutów i ich kompetencji. Jak podkreślił, wychodzenie z nałogu to proces, który w dużej mierze polega na przepracowaniu własnych problemów i odbudowaniu poczucia własnej wartości.
Wizyta gościa w Siedlcach spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców. Padały liczne pytania, kilka osób robiło notatki z wydarzenia. Sam Robert Rutkowski został ciepło odebrany przez czytelników. Od początku spotkania złapał bardzo dobry kontakt z czytelnikami. Chętnie żartował, wplatał anegdoty, żywo gestykulował m.in. pokazując na modelach mózgu i wątroby zmiany w organizmie uzależnionego.

Po prezentacji była możliwość zadania terapeucie pytań, zakupu jego autorskich książek i wzięcia autografu. To już trzecie z kolei spotkanie autorskie w ramach kampanii społecznej „Pozwól sobie na eMOCje”, a do końca 2022 szykują się jeszcze kolejne.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.