Kultura

Narodowe czytanie w Mordach

Siedlce Wt. 10.09.2024 11:06:20
10
wrz 2024

7 września plac przy fontannie na rynku miejskim w Mordach zamienił się w scenę, na której 39 lektorów odczytało fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania. Wydarzenie poprowadziła dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka - dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Narodowe Czytanie to akcja, która od 2012 roku przenosi narodowe lektury w przestrzeń publiczną i promuje polską kulturę, literaturę oraz czytelnictwo, łącząc Polaków nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się bowiem w 60 państwach, z których napłynęło ponad 5 tysięcy zgłoszeń. W Mordach czytaliśmy po raz jedenasty i można by rzec, że historia zatoczyła koło, gdyż pierwsze Narodowe Czytanie w Mordach zainicjował ówczesny dyrektor ośrodka kultury i biblioteki w Mordach, a obecny burmistrz Miasta i Gminy Mordy Łukasz A. Wawryniuk.

We wspólnym czytaniu „Kordiana” w Mordach wzięło udział 39 lektorów, wśród których znaleźli się: Wicestarosta Siedlecki Małgorzata Cepek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego Marek Gorzała, Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Łukasz Wawryniuk, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach Krystyna Zarzecka, Z-ca burmistrza Piotr Michalak, Z-ca dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach mjr Dariusz Garliński, Z-ca Skarbnika Powiatu Siedleckiego Lidia Lipińska z córką Agnieszką, Radna Rady Miejskiej w Mordach Monika Stokowska, Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Mordy, członkinie Zespołu Kameralnego UTW w Mordach oraz Zespołu Ludowego "Podlasianki", przedstawiciele urzędu i instytucji kultury oraz liczni czytelnicy i przyjaciele biblioteki - Mariusz Stangreciuk, Halina Grochowska, Zofia Tymosiak, Gustaw Dmowski. Każdy otrzymał pamiątkowe egzemplarze „Kordiana”, w których odbito specjalnie wybitą na tę okazję pieczęć wydarzenia, przesyłaną co roku przez Kancelarię Prezydenta RP do wszystkich organizatorów akcji.

Chwile muzycznego wytchnienia pomiędzy poszczególnymi aktami zapewniła pani Zofia Werle wraz Zespołem Kameralnym UTW w Mordach, który działa przy naszej bibliotece. Panie - Lidia Burdzicka, Lidia Lipińska, Ewa Jarocka, Danuta Borowska, Bożena Płochocka, Teresa Jawiczuk, Elżbieta Smuniewska, Grażyna Drabarek, Bogusława Wielgórska i Małgorzata Pasterska - zaśpiewały a’capella na dwa głosy oraz solo piosenki: „Powrócisz tu”, „Pieśń gruzińska”, „Magda mówi”, „Czeremcha”, Jaki śmieszny”, „Eurydyki”, „Kwiat jednej nocy”, „Laura i Filon” oraz „Wisła”.

Nie zabrakło także pysznego poczęstunku przygotowanego przez bibliotekarki, Zespół Ludowy „Podlasianki” oraz zaprzyjaźnioną lokalną firmę z domowym jedzeniem Smaki Mazowsza.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk, Powiat Siedlecki, Miasto i Gmina Mordy, Wydział Nauk Humanistycznych UwS i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

Patronat medialny nad wydarzeniem  sprawowało Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl




0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.