Kultura

Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza – podwójnie, za dwa lata

Siedlce Czw. 01.12.2022 17:22:08
01
gru 2022

Jej patron – bezręki powstaniec styczniowy, który został uznanym malarzem – symbolizuje sukces osiągnięty wbrew wielkim przeciwnościom. Jej laureaci rozsławiają Podlasie pracą naukową, dorobkiem artystycznym bądź zaangażowaniem społecznym. Nagroda imienia Ludomira Benedyktowicza ma ich już ponad setkę. Dziś, 1 grudnia w Siedlcach wyróżniono nią kolejne osoby i organizacje.

Laureatów było aż sześcioro, ponieważ z powodu epidemii był tutaj rok przerwy i trzeba było połączyć edycje z poprzedniego i bieżącego roku.

I tak, za rok 2021 za osiągnięcia naukowe, działalność popularyzatorską i publicystyczną nagrodę otrzymał prof. Marek Żabka – biolog, poważany na całym świecie specjalista od pająków. Za działalność społeczno-charytatywną i artystyczną laureatem został Mirosław Greluk – malarz i społecznik, organizator licznych przedsięwzięć ukierunkowanych zwłaszcza na pomoc dzieciom. Z kolei zespół ludowy Koła Gospodyń Wiejskich „Wici” z Trzcińca dostał nagrodę za kultywowanie tradycji i obrzędowości wiejskiej.

Za rok 2022 nagroda trafiła w ręce Jana Aleksandrowicza, popularyzatora lokalnej i regionalnej historii, żywej skarbnicy wiedzy o miejscowości Krzesk, o Podlasiu oraz o siedleckiej „Samochodówce”. Za działalność artystyczną i promocję regionu łukowskiego nagrodę odebrała prof. Justyna Majewska. Andrzej Wróbel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziewulach został doceniony za kultywowanie pamięci o miejscowych ofiarach II wojny światowej.

Nagroda imienia Ludomira Benedyktowicza jest nagrodą honorową. Nie wiąże się z korzyściami materialnymi, ale cieszy się sporą renomą. Jest bowiem jedną z najstarszych w naszej okolicy nagród regionalnych. Jej początki sięgają drugiej połowy lat 80-tych ubiegłego stulecia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.